1 Precies een jaar geleden ffi 7 krijgt toch steun, krijgt hij vaak te horen. Maar de steun is niet toe reikend, zegt hij. Zijn pensioenpot is hij zakelijk aan het opeten, en ook privé moet hij van die pot ge bruikmaken. De Tozo-uitkering van 1000 euro per maand is niet voldoende met een hypotheek van 750 euro per maand en twee inwonende kinderen. Ondertussen herkent hij steeds vaker het gedrag van zijn 15-jarige zoon bij zichzelf. Die loopt al maanden in zijn pyjamabroek en weet zich moeilijk te motiveren voor schoolopdrachten en andere dingen. „Af en toe verzin ik een klusje voor hem: ga maar hout halen, doe maar boodschappen, of maak de stoep sneeuwvrij. Hij heeft gewoon geen uitdaging meer. Al het leuke in het leven is weg. Zelf vindt Lesterhuis het ook steeds moeilijker iets van de dag te maken. „Je hebt geen doel meer in het leven'', zegt hij. „Je staat op en wacht dan op het einde van de dag. Het is niet dat ik suïcidaal ben, of depressief, maar ik wil gewoon weer aan het werk. Mijn hele leven was ingericht op de avonden en het weekend. In twin tig jaar hebben wij een prachtig bedrijf opgebouwd en je ziet het kapotgaan, terwijl je er niets tegen kunt doen.'' Ik wacht alleen maar op het einde van de dag - ik wil gewoon weer aan het werk IN QUARANTAINE DAG 344 We naderen de 365 dagen. Dan zitten we met z'n allen een jaar in lockdown. Dat kunnen we groot maken en dat gaat ook gebeu ren: overal zult u dit memorabele feit herdacht zien worden. Maar we kunnen het ook heel klein maken en dan nog iets bijzonderder. Niet praten over het begin van corona, maar over de weken net daarvoor. Dat is namelijk nu precies een jaar geleden. Weet u nog waar u was vorig jaar rond deze tijd, wat u deed, wat u van plan was, wat u hoopte en vreesde? U hoeft het me niet te vertellen (het mag wel, u mag altijd mailen), maar het is een gedachteoefening die ikzelf ook maar moeilijk kon volbrengen. Want als je niet weet dat je in histori sche tijden leeft, maak je geen (men tale) notities. Ja, de eerste dag thuis wer ken en les vol gen, de pers conferenties van Rutte, het hamsteren, de beelden uit de ziekenhuizen, die keer dat we allemaal klap ten voor de ver plegers, de in voering van de avondklok en de rellen, de somberheid en de angsten die opkwamen - sommige van die dingen voel ik nog in mijn maag. Maar de dagen en weken daarvoor? Toch komt het als je je best doet wel weer terug. Zo waren mijn vrouw en ik net daarvoor toevallig een weekeinde weg, mijn grote zoon paste op de klein tjes. Keken we anders uit onze ogen toen? Ik kan het niet zien op de foto's, die ik nu voor me heb. Ik zie twee geluk kige mensen aan het wandelen, koffie drinken in een park, eten in een restau rant. Geen benul van wat hen boven het hoofd hing. we hadden geweten dat er een lock- down zat aan te komen. Hadden we het anders beleefd? Geen idee. Als ik nu naar recente foto's van ons kijk, zie ik overigens ook lachende mensen. Ik zie ons koffie drinken, pizza eten en, eer gisteren nog, een patatje en gebakken vis op de stoep voor een restaurant in een klein vissersplaatsje. We zijn geluk kig. Ondanks alles. Mooi is dat. Maar hoe zou ik er over twee, vier, tien jaar naar kijken? 'Weet je nog, toen zaten we in lockdown, met corona.' Of wordt het toch: 'Kijk ons daar zitten, dat was het eerste jaar van corona. Toen hadden we nog lockdowns.' Weet u nog waar u was vorig jaar rond deze tijd, wat u deed? woensdag 24 februari 2021 GO - Bram Lesterhuis, mede-eigenaar van drie cafés Ale House De Babbel Ristorantei Evi's Roma I Lunchroom Humphreys De Zaak Frank Poorthuis Hoofdstraat N'ice Memo's Döner N'ice Fantostisch café Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Natuurlijk was het anders geweest als Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7