LINDA AKKERMANS Wie krijgt voorrang op de ic bij code zwart? Ondernemers houden horeca met kunst- en vliegwerk overeind 6 CORONA LOCKDOWN Meer dan vier maanden zijn zij al gesloten, en de gifbeker is nog niet leeg. Deze krant volgt elf horecazaken rondom het Caterplein in Apeldoorn. Hoe overleven zij de winter, de crisis en de verveling? ,,Ik heb geen doel meer in mijn leven.'' Column Vragen, zo veel vragen. Maar één ding weet ik wel. Tijdens de vol gende persconferentie, vlak voor de verkiezingen, zal Rutte - oplo pende besmettingscijfers of niet - een meuwe afspraak met ons ma ken. De avondklok verdwijnt, de terrassen mogen open! En daar zal hij een week later dan zelf met zijn VVD-maatjes proosten op een klinkende overwinning. Ik voelde me als een kleuter met een glas ranja voor de tv Omdat eerst naar conditie geke ken wordt, vallen zeer zwakke of ongezonde mensen al af, voordat het leeftijdscriterium ingaat, aldus experts en artsen gisteren in overleg met Tweede Kamerleden. Het noodplan voor strengere selectie aan de deur bij de ic was maanden onder werp van een taaie discussie tussen medici en politici. Begin januari schaarde het kabinet zich alsnog achter het 'genera tiecriterium' van de artsen. In de Kamer klinkt kritiek. Chris Jansen (PVV): „Waarom wordt niet naar leefstijl geke ken? Straks krijgt iemand een plek op de ic die de hele week drinkt, drugs gebruikt en zes dagen per week fastfood eet.'' Ethici wijzen erop dat de factor 'eigen schuld' lastig te bepalen is. ,,Het is bijna onmogelijk ei gen schuld aan te tonen'', zei Martine de Vries, hoogleraar normatieve aspecten van de ge neeskunde. ,,U heeft het over drank- en drugsgebruik, maar is dat per definitie iemands eigen schuld, of ligt de oorzaak daar van ook in de opvoeding, de geboorteplek?'' Voorzitter René Héman van artsenfederatie KNMG stelde wel dat een zware drank- of drugsgebruiker op basis van an dere criteria een ic-plek waar schijnlijk misloopt. ,,U heeft het dan over iemand met een erg slechte conditie, zulke mensen worden op basis van de eerdere medische criteria al uitgeselec teerd, is de verwachting.'' Het protocol gaat over het moment dat alle ic-bedden be zet zijn, patiëntenspreiding niet meer helpt en een selectie op basis van medische factoren - onderliggende ziektes, overle vingskans, conditie, behandel- duur of verwachte levensjaren - geen verschil meer maakt. In een lege, donkere lunchroom zit Floor Huisman (25) op een roze stoffen stoel aan een van haar eigen tafels. Het afge lopen jaar heeft zij vaak aan deze tafel gezeten, terwijl de tranen in haar ogen stonden. Waar was zij aan begon nen, vroeg zij zich af. Nu komt Huisman zelf ook nog maar spo radisch in Evi's lunchroom. Op bestelling levert zij high teas. Evi's permanent openhouden voor afhaal heeft geen zin, zegt zij. De binnenstad - en zeker dit gedeelte, met enkel horeca - is uitgestorven. Van de dertig tot veertig Apel- doorners die zij per week voorziet van een high tea kan 50 procent van de huur betaald worden. De andere helft heeft de verhuurder, zolang de lockdown duurt, in mindering gebracht. Op de over heid hoeft zij niet te rekenen. Doordat haar vriend te veel ver dient, krijgt zij geen Tozo-uitke- ring. En omdat Evi's een halfjaar voor de coronacrisis voor het eerst de deuren opende, kan zij onvoldoende omzet aantonen, waarmee zij aanspraak zou maken op andere vormen van coronasteun. Financieel verwacht Huisman met kunst- en vliegwerk de zaak overeind te houden, maar privé is het een doffe ellende. Elke euro die zij verdient, moet de zaak in. Een geluk bij een ongeluk is dat zij kortgeleden is gaan samenwo nen. Haar vriend kan de huur tij delijk in zijn eentje betalen. Voor de dagelijkse boodschappen springen haar ouders bij. Joep Bevers (31) van rockcafé Ozzy ging werken als beveiliger, inmiddels zes dagen per week. Bij een ziekenhuis, een slachthuis en een supermarkt. Hij ontvangt wel coronasteun van de overheid, maar van de 6000 euro die hij kreeg over het laatste kwartaal van 2020, kon hij slechts de vaste lasten van één maand betalen. Maandelijks stopt hij 3000 tot 4000 euro aan beveiligingsin komsten in rockcafé Ozzy. Het is fijn dat de schulden niet Stoppen zit wel in mijn achterhoofd, maar ik wil er nog niet over nadenken meer oplopen, zegt hij. „Maar ik werk vijftig uur per week, leef heel zuinig en houd niets over.'' Enkele maanden geleden was hij nog bang dat het café het einde van de coronacrisis niet zou ha len. „Stoppen speelt nog wel in mijn achterhoofd, maar nu wil ik daar nog niet over nadenken. Het is bevroren, staat op pauze. Over leven is voor nu goed genoeg.'' Bevers en ook Mike van Brakel - van Humphrey's Café en Café Brabo's - accepteren de regels inmiddels. Met boos blijven heb je alleen jezelf, menen zij. Maar af en toe borrelt er nog woede om hoog, bij de avondklokrellen bij voorbeeld. „Begrijpen zij niet dat hoe vaker zij demonstreren, hoe langer wij dicht moeten blijven'', zegt Bevers. Of als het druk is op de markt. Van Brakel: „Als twin tig mensen opgepropt voor een kraampje wachten, hoezo kun nen er dan niet een paar bij mij - op anderhalve meter - op het terras zitten?'' In Humphrey's Café is Van Brakel (30) in de kroeg een winkeltje be gonnen, een pop-upshop, waar hij borrelpakketten verkoopt. In de maanden januari en februari is het winkeltje gesloten. Vanwege de rust in de stad en Dry January zou hij niets verkopen, was de verwachting. Als de kroegen weer open mogen, wil hij het winkeltje erbij houden. Tot sluitingstijd - die afhankelijk van de fase van de routekaart tussen 22.00 en 00.00 ligt - kunnen zijn gasten een tap biertje aan de bar krijgen, daarna kunnen zij een borrelpakket ko pen om thuis verder te drinken, want dat gaat toch gebeuren, verwacht Van Brakel. Slechte film Bram Lesterhuis, samen met een compagnon eigenaar van drie cafés in de Hoofdstraat, twijfelt er niet over: als restaurants open mogen, gaat hij ook eten serve ren. Voor Lesterhuis (46) voelt het alsof hij in een slechte film is beland. Je moet niet zeuren, je ken. Pashok in: dit wel, dat niet, klddr. Ideaal! Mannen kunnen dat. ,,En moet je eens voorstellen'', zei mijn fanatieke amateurwielrenner glunderend: ,,Dat je gewoon de héle fietszaak voor jezelf alleen hebt!'' Ik vroeg me dan weer af waarom winkelen op afspraak wél mag, maar sporten met een paar man niet. En waarom met maximaal twee klanten tegelijk op één ver dieping, terwijl door elkaar krioe len in het Kruidvat al elf maanden geen enkel probleem is? En weet Rutte wel hoe ongemakkelijk het is om met de priemende ogen van een verkoopster in je rug te zeg gen: ik wil alleen even rondkijken, hoor. Blijkbaar heb ik een persoon lijke afspraak met de pre mier himself gemaakt - en u ook! Tenminste, dat zei Rutte en ik knikte maar van ja, want ik voelde me toch al als ware ik een kleuter die in haar pyjama met een glaasje ranja erbij voor de tv zat. Alleen dan geen Sesamstraat, maar de zoveelste persconferentie, waar het wéér ging over de basis regels. 'Was je handen, laat je tes ten, versoepelen is een risico', sprak Rutte streng en ik mom pelde mee met de woorden waar van ik wist dat ze zouden komen, afgestompt na elf maanden coro naherhaling. Maar waar ik hoofdschuddend oordeelde dat winkelen op af spraak nergens op slaat, wreef mijn man in zijn handen. Ha, dh is zoals het volgens hem altijd zou moeten gaan: hup, één winkel in en in korte tijd een paar shirtjes en spij kerbroeken uit de rekken trek- BRAM LESTERHUIS woensdag 24 februari 2021 GO De afsoraak Volgens het nieuwe crisispro tocol voor acute ic-schaarste zal een zware drugsgebruiker van 40 jaar niet snel voor een gezonde zeventiger gaan. Niels Klaassen Den Haag 'Overleven is voor nu Rick Plantinga Apeldoorn - Joep Bevers, rockcafé Ozzy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6