Opgestapte economen Herstel-NL ontkennen onder druk te zijn gezet 5 Nederland In een identieke verklaring op Lin- kedln stellen Teulings en Baarsma: 'In reactie op de suggestie dat ik onder druk zou zijn gezet om me terug te trekken uit Herstel-NL, geef ik aan dat dit op geen enkele wijze het geval is geweest. Ik heb dat gedaan op grond van mijn ei gen, eerder gecommuniceerde af weging om vanuit een onafhanke lijke positie argumenten in te brengen op basis van feiten en on derzoek in de maatschappelijke dialoog over goed coronabeleid.' Die verklaring biedt nog altijd geen uitleg over de reden waarom zij maandagavond ineens zijn vertrokken. Voormalig CPB- directeur Coen Teulings, die vo rige week in deze krant zijn ideeën om de samenleving weer te ope nen uiteenzette, neemt al de hele dag zijn telefoon niet op. Ook hoogleraar en Rabobank-bestuur- der Barbara Baarsma is niet bereik baar voor een toelichting. Hoogleraar economie Bas Jacobs stapte vrijdag al op. Hij zei dat Her- stel-NL te veel een actiegroep is geworden en dat zijn onafhanke lijkheid in het geding raakte. ,,Gisteravond zijn wij gebeld door twee initiatiefnemers met het dringende verzoek onze cam pagne te staken tot na de verkie zingen'', zegt econoom Robin Fransman, voorzitter van Herstel- NL, via de telefoon. ,,Natuurlijk hebben wij gevraagd waarom dat nodig zou zijn. Toen vertelden ze ons dat men in Den Haag veel druk ervoer van onze campagne. Er werd gezegd dat er wel ruimte was voor ander coronabeleid, maar dat dit makkelijker zou gaan zon der onze druk.'' 'Politieke ongelukken' Fransman en medebestuurder Erik-Jan Vlieger zeggen allebei niet te weten door wie die poli tieke druk zou zijn uitgeoefend. „Natuurlijk hebben wij dat ook ge vraagd, maar dat wilden de initia tiefnemers ons niet vertellen'', zegt Fransman. Ministers Wopke Hoekstra (Fi nanciën) en Bas van 't Wout (Eco nomische Zaken) ontkennen dat er vanuit het kabinet druk is uitge oefend op Herstel-NL. Hoekstra zegt dat hij vorige week met de groep gesproken heeft, maar stelt dat hij de club niet heeft gevraagd te stoppen. Van 't Wout zegt dat spoedoverleg hebben wij besloten de campagne niet stop te zetten. We hebben ons plan immers met z'n allen goedgekeurd, we zijn het aan het uitvoeren. Inmiddels heb ben we 6000 donateurs, we heb ben al 190.000 euro opgehaald en krijgen veel steun uit het bedrijfs leven. Naar al die mensen zijn we verplichtingen aangegaan. Daar komt bij dat het coronabeleid juist een politiek vraagstuk is, en dus een thema van de verkiezingen.'' Veel kritiek Het plan van Herstel-NL, dat vo rige week werd gelanceerd met een campagne in onder meer abri's en online, oogstte bijval, maar ook veel kritiek. Zo maakten prominente virologen en Marcel Levi, de Nederlandse directeur van een groep ziekenhuizen in Lon den, gehakt van het plan. Talk showpresentator Arjen Lubach deed er zondag nog een schepje bovenop en wees zijn ruim 2 mil joen kijkers op een grove reken fout die Coen Teulings in een ra dio-interview had gemaakt. ,,Als j e vertrekt als CPB-directeur pakken ze zeker ook je rekenmachine af?'' schertste hij. Kan het zijn dat Teulings en Baarsma zijn geschrokken van de felle kritiek, vrezen voor hun repu tatie en dat ze zich verschuilen achter politieke druk? Daarover houden Fransman en Vlieger zich op de vlakte. ,,Dat moet u hen vra gen. Maar ze brachten het op ons over dat er erge druk was. Wij von den het reden om dit serieus te ne men'', zegt arts, fysicus en onder nemer Vlieger. Hoewel de be stuurders stellig van plan zeggen te zijn door te gaan, is de toekomst van Herstel-NL onzeker. ,,Ik kan niet ontkennen dat onze stevigste boegbeelden zijn vertrokken'', al dus Vlieger. ,,En ik kan niet ont kennen dat het fijner was geweest als ze niet waren vertrokken.'' Er zouden nog geen geldschieters zijn die naar aanleiding van het vertrek van de kopstukken hun steun hebben ingetrokken. daarna geen contact meer is ge weest met Herstel-NL. Volgens het bestuur van de club is echter gedreigd dat voortzetting van hun campagne tot politieke ongelukken zou leiden. ,,De drei ging was volgens de initiatiefne mers zo groot, dat ik me genood zaakt zag een spoedvergadering uit te roepen. We hebben maan dagavond 2,5 uur gesproken met ons bestuur, Raad van Toezicht en het Artsen Covid Collectief, dat onze campagne steunt'', aldus Fransman. Op de vraag waar die zoge noemde dreiging dan uit bestond, blijft hij het antwoord schuldig. Fransman: ,,Daar kan ik echt niks over zeggen. De twee initiatiefne mers konden mij niet vertellen door wie ze zijn benaderd, maar wij achtten de situatie ernstig ge noeg om bij elkaar te komen. In het woensdag 24 februari 2021 Economen Coen Teulings en Barbara Baarsma zijn uit pres siegroep Herstel-NL gestapt omdat het bestuur weigerde de campagne stop te zetten. Het bestuur vermoedt dat er poli tieke druk op hen is uitgeoe fend. Dat ontkennen de kop stukken van Herstel-NL. Annemieke van Dongen Jan Hoedeman Den Haag M Ook in coro- natijd is een bezoek aan het Binnenhof niet compleet zonder een Italiaans ijsje. Zo ook voor Bram (11) en Guus (5). foto GUUS SCHOONEWILLE Abri-campagne van Herstel-NL. foto frank de roo Coen Teulings en Barbara Baarsma. foto's bob bronshoff, hh M Op het Buur kerkhof in Utrecht: chil- len en koff ie- drinken bij een plataan. FOTO ERIK VAN T WOUD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5