Kapelse kliko ligt te zwaar op de maag 7 ONDERZOEK HUISHOUDBOEKJE GEMEENTE En weer moet Borsele bezuinigen. Waar precies? Dat is nog niet besloten maar duidelijk is wel dat de inwoners hier iets van gaan merken. I en jaar geleden werd duidelijk dat de porte monnee van Borsele een stuk dunner is dan I het pakket aan wensen en taken. Voor de gemeenteraad hét signaal nu eens goed te kijken naar alle inkomsten en uitgaven. Is alles wat we doen nog wel nuttig en willen we alles nog zelf doen? Bureau KplusV heeft hier onder zoek naar gedaan en de uitkom sten vergeleken met het huis houdboekje van soortgelijke ge meenten. Het voorlopige resultaat is een lijst met 38 discussiepunten. Een greep uit de suggesties. Opknapbeurt versoberen Wat in het oog spring is het idee om de opknapbeurt (het master- plan) van Nieuwdorp te versobe ren. En dat is gelijk al een heel las tige discussie. Want de raad heeft beloftes gedaan en budget vrijge maakt. De kerk is al aangekocht om te verbouwen tot dorpshuis en de komende raadsvergadering be sluit de raad de bijbehorende pas torie te kopen voor een half mil joen euro. De vraag is dus in hoe verre deze plannen nog omkeer baar zijn. Wmo en jeugdzorg Dat het wat minder moet met de uitgaven voor de Wmo en de Bureau KplusV heeft onderzoek gedaan en de uitkomsten met het huishoudboekje van andere gemeenten vergeleken jeugdzorg lijkt onvermijdelijk. Maar de invloed van de gemeente is beperkt. Heel veel taken zijn uit besteed aan GR De Bevelanden, een samenwerking met de andere Bevelandse gemeenten. Daar heb je geen directe zeggenschap over. De bezuiniging zit wel in versobe ring van de dienstverlening. Wachtlijsten voor steun uit de Wmo of jeugdzorg zijn bijvoor beeld bespreekbaar. En de leefstijl- coach staat op de nominatie om geschrapt te worden. De opvoed- coach daarentegen blijft wel be staan, omdat hiermee voorkomen wordt dat jongeren in dure zorg terechtkomen. Snijden in eigen vlees Snijden in eigen vlees is ook een serieuze optie. Een grote kosten post is de inhuur van extern per soneel. Dat gebeurt vrij vaak en kan een stuk minder, zegt de vol- tallige raad. Het mag ook wel wat minder met de representatiekos ten. Dat zijn bijvoorbeeld de bloe metjes die worden uitgedeeld of cadeautjes bij huwelijksjubilea. Er komt ook onderzoek naar het uit besteden van taken zoals het be strijden van ongedierte of het op halen van afval. Hierbij past ook een discussie over bezuinigen op samenwerkingsverbanden. On derdeel daarvan is de optie om te stoppen met de muziekschool. Subsidie aan musea Er is ook goed nieuws. Want in de lijst staan ook taken waarvan de raad nu zegt dat er niet aan ge- tornd mag worden. Zoals de subsi die aan musea en aan de dorpsra den bijvoorbeeld. Ook het oude ren- en jongerenwerk lijkt de dans te ontspringen. Op 4 maart praat de gemeente raad over deze lijst. Dan valt de hakbijl niet, maar wordt wel dui delijk welke kant de gemeenteraad op wil. Daarna volgt nog veel on derzoek. Zitten er ergens nog juri dische haken en ogen aan en levert een voorstel daadwerkelijk zo veel op als nu gedacht? Het is de ver wachting dat de voorstellen ver spreid over de komende twee jaar aan de orde komen in de gemeen teraad. In 2016 introduceerde Kapelle het de-vervuiler-betaalt-systeem; dif- tar genaamd. Hierbij betaal je per keer dat je de grijze container aan de weg zet een vast bedrag. Daar naast was er in 2016 nog een project om de inwoners bewuster van afval te maken. In honderd dagen moest een aantal huishoudens proberen zo weinig mogelijk restafval te leve ren. Maar heeft dit allemaal ge werkt? In 2015 leverde ieder Kapellenaar nog 197 kilogram restafval per jaar in. De doelstelling was om dat in 2020 te hebben teruggebracht naar 100 kilo per inwoner. Het slechte nieuws is dat er in 2020 nog steeds 131 kilo restafval per inwoner aan de straatkant werd gezet. Het ant woord op de vraag is dus nee. Nee, dat is het zeker niet. De initia tieven van de gemeente Kapelle hebben tot een flinke reductie van de hoeveelheid restafval geleid. Met de invoering van diftar kunnen in woners immers geld besparen door minder vaak de grij ze container aan de weg te zetten. En met het project om inwoners 100 dagen lang zo veel mogelijk afval te laten scheiden heeft de gemeente haar inwoners bewuster gemaakt. Ook dat is zeker niet het geval. Ten eerste omdat de doelstelling (100 kilogram per inwoner per jaar) nog niet is behaald. En ten tweede om dat de hoeveelheid weer aan het op lopen is. In 2019 was dat nog 120 kilo per inwoner en vorig jaar kwam daar alweer bijna tien procent bij (131 kilo). Blijkbaar moet er dus nog meer gebeuren om aan die 100 kilo te geraken. Er is besloten om de financiële prikkel nog wat sterker te maken. Met andere woorden: het wordt (behoorlijk wat) duurder als je veel restafval aan blijft bieden. Zo hopen ze in Kapelle dat inwoners nog be ter hun best gaan doen. Per 1 januari van dit jaar is de prijs voor een lediging van de grijze con tainer verhoogd van 7 naar 8 euro. Dat lijkt niet zo veel, maar dit geldt dan ook alleen maar voor de eerste 13 ophaalbeurten. Want Kapelle heeft 'belastingschijven' ingevoerd. Want zet je 14 tot en met 20 keer De eerste 13 keer legen van de kliko kost 8 euro per keer, de 7 keer daarna 10 euro, daarna 12 euro per keer per jaar je restafval aan de weg dan kosten deze extra ledigingen al 10 euro per keer. En ga je voor nog meer keren, bijvoorbeeld om de week, dan betaal je voor de ledigin gen vanaf nummer 21 zelfs 12 euro per keer. woensdag 24 februari 2021 BE Borsele legt hand stevig op de knip Melita Lanting Heinkenszand Het is dit jaar vijf jaar geleden dat Kapelle actie ondernam om de hoeveelheid restafval, alles wat je in de grijze kliko gooit, drastisch te verminderen. Met als ambitieus doel om in 2020 zelfs een halvering van het aan tal kilo's te bereiken. Willem Adriaansens Kapelle Heeft Kapelle de doelstelling ge haald? Is het dan allemaal voor niets geweest? Dus kunnen ze in Kapelle op hun lauweren gaan rusten? Wat kan Kapelle dan nog meer doen om het restafval terug te dringen? Hoe ziet die nieuwe financiële prikkel er dan uit? Een stukje Nieuwdorp van bovenaf. Op de achtergrond staat de kerk, waar een dorpshuis in moet komen. Op de voorgrond recente nieuwbouw van Beveland Wonen. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52