II 4 Het kabinet kiest een nieuwe koers: het ver soepelt maatregelen, omdat het daarmee denkt de crisis juist béter te kunnen bevechten. CORONA NIEUW BELEID DEN HAAG Wij zijn een liberaal land, geen Thailand Via een afspraak met 'elke Neder lander' hoopt premier Mark Rutte het tij te keren: ,,Het extra risico dat we nu nemen, betekent ook dat u en ik ons extra aan de coronaregels houden.'' Want dat Nederlanders zich lang niet altijd aan de coronaregels hou den, ziet iedereen overal om zich heen. Een op de vier mensen die positief is getest op het virus, gaat nog 'gewoon naar de supermarkt of de hond uitlaten', aldus Rutte. Het kabinet komt nu weliswaar met versoepeling van de regels, maar als we ons niet beter aan de regels gaan houden, dan zullen die onherroe pelijk weer moeten worden terug gedraaid, is zijn dreigende bood schap. Een paar weken geleden wilde het kabinet nog niet verder versoe pelen. En volgens de eigen regels zou dat ook nu niet kunnen. Daar voor gaat het nog niet goed genoeg. Het aantal ziekenhuisopnames is nog te hoog, de intensive cares zijn nog te zwaar bezet. Het reproduc tiegetal, de mate waarin één mens anderen besmet, is nog boven de 1. En een derde golf is volgens des kundigen 'onvermijdelijk'. Ofwel: de seinen staan op rood. Aanvaardbaar Dat het kabinet toch versoepelt, is dan ook een risico, erkent Rutte. Doordat de middelbare scholen open gaan, de kappers weer open mogen, winkels weer mondjesmaat klanten mogen ontvangen, daar door zullen mensen weer meer met elkaar in contact komen. En daar door zal het aantal besmettingen en ziekenhuisopnames weer oplopen. Al denkt het kabinet dat het risico 'aanvaardbaar' is. Maar niet versoepelen is even goed een risico, stelt minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid). Want de rek is er uit in de samenleving, ziet het kabinet. Het is kiezen tus sen twee kwaden. ,,Als we niet ver- soepelen,zal de naleving van de re gels niet verbeteren. Door de sa menleving wat zuurstof te geven, denken we het langer vol te hou- den. Want als de naleving van de regels verder achteruitgaat, zal het aantal ziekenhuisopnames ook op lopen.'' Het is een zoveelste wending in de aanpak van de coronacrisis: ver soepelen om de pandemie beter te kunnen bestrijden. Maar Nederlan ders zijn dan ook een eigenwijs volk, memoreert Rutte. In andere landen houden mensen zich veel beter aan de coronaregels. En daar, zoals in Azië, is de pandemie dan ook veel beter onder controle. ,,Wij zijn een liberaal land, geen Thai land. Als we hier zeggen 'spring', is antwoord niet 'hoe hoog?' maar 'waarom moet ik springen?'. Daarom ben ik ook blij dat ik in Ne derland woon, maar het is niet makkelijk bij bestrijding van een pandemie.'' Die Nederlandse volksaard zit ons in de weg. Veel mensen gaan nog met meer dan één persoon bij el kaar op bezoek. Niet overal wordt een mondkapje gedragen waar het zou moeten. En niet iedereen werkt thuis. De Jonge trekt een vergelij king met Duitsland waar ongeveer dezelfde regels gelden als hier maar waar 'ze het tot vijf keer beter doen'. En hoewel we ons niet altijd goed aan de regels houden, durft Rutte er toch op te vertrouwen dat er een af spraak met 'de Nederlander' is te maken. ,,Bij extra ruimte hoort ook extra verantwoordelijkheid. Dus houd u aan de regels, blijf thuis met klachten.'' Sterker: als we ons alle maal ioo procent aan de regels zou den houden, kon er nog meer ver soepeld worden. Prijs voor die versoepeling is wel dat de avondklok nog niet wordt af geschaft. Eerder werd gezegd dat die als eerste zou sneuvelen als het even kan. Vooralsnog wordt die - net als de andere regels - verlengd tot 15 maart. Het kabinet gooit de volgorde dus om. Lucht In plaats daarvan is gekozen voor de contactberoepen. Dat risico vindt het kabinet klein, omdat mensen niet dagelijks naar een kapper gaan en er aan de deur kan worden ge controleerd of iemand klachten heeft. ,,Openen van een café zou voor veel meer bewegingen zor gen'', legt Rutte de keuze uit. Het middelbaar beroepsonder wijs (mbo) gaat deels open (leerlin gen mogen minstens één dag per week naar school), maar het hoger onderwijs en universiteiten nog niet. Mbo'ers hoeven minder ver te reizen dan leerlingen in het hoger onderwijs, is de gedachte. Sporten in de buitenlucht mag weer in groepsverband voor jonge ren tot 27 jaar, omdat het beter weer wordt en ook deze versoepeling volgens het kabinet daarom een be perkt risico heeft. En een winkel mag weer klanten ontvangen op afspraak, zodat ie mand 'een schoen kan passen of een bank kan uitproberen'. Dat moet ondernemers die het water aan de lippen staat een beetje lucht geven. Omdat er niet meer dan twee klanten per verdieping mogen worden toegelaten, biedt deze ver soepeling geen soelaas voor bij voorbeeld warenhuizen. Daarom komt het kabinet met een extra steunpakket voor het grootwinkel bedrijf. Een jaar na de uitbraak van de pandemie is het einde nog niet in zicht, waarschuwt De Jonge. Maar het einde komt dichterbij. Eind maart zijn er drie miljoen prikken gezet. Voor de zomer moeten alle kwetsbare mensen zijn ingeënt. Dan zouden de maatregelen voor een groot deel overboord kunnen. Maar, waarschuwt de minister: de levering van vaccins verloopt stroef. Zo dreigt farmaceut Astra- Zeneca in het tweede kwartaal tot de helft minder te leveren dan ver wacht. ,,De voorspellingen veran deren elke drie dagen. Daar zullen we mee moeten leren leven.'' woensdag 24 februari 2021 GO Seinen op rood, toch versoepelen Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag - Premier Mark Rutte Het fraaie weer zorgde er voor dat de mensen de straat weer opgingen zoals hier in de Rochussen- straat in Rot terdam waar hard gewerkt werd aan de conditie. foto MARCO DE SWART

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4