'Bouw bij Slotbos fnuikend voor de natuur' 6 CREATIEVE ONDERNEMERS OVERLEVEN TIJDENS DE LOCKDOWN Een pas-tas voor thuis, een exclusieve rondleiding door de winkel via videobellen of kledingveilingshows via social media. Sinds de lockdown half december halen winkeliers alles uit de kast om in beweging te blijven. ,,We houden de moed erin, maar het is overleven." Ze roepen gedag als ze de zaak binnenkomen, alsof het er stampvol staat met klanten. En de paspoppen in boe tiek De Boulevard in Burgh- Haamstede krijgen wekelijks een nieuwe outfit aan. Eigenaren Jo han en Else Tholen en bedrijfs leidster José Dekker hebben zich één ding voorgenomen op de dag dat ze medio december hoorden dat winkels moesten sluiten: ,,We houden er hoe dan ook de moed in." Niet dat dat altijd lukt, maar dan dansen de drie tussen de kleding rekken door de Jerusalema Chal lenge of iets anders oppeppends. En ondertussen verzinnen ze de ene na de andere speciale actie op Facebook. Ze geven cadeautjes weg en brengen pastassen bij mensen thuis. ,,Maar als ik heel eerlijk ben: naarmate het langer duurt zakt me de moed wel vaker in de schoenen", merkt Else. Ook bij Magnifiek in Bruinisse worden tassen kleding op aan vraag gevuld. ,,Dat is het voordeel als je een grote vaste klantenkring hebt. Dan ken je de kledingstijl en de maten van mensen", zegt Ineke Klink - zus van eigenaresse He- leen Kik. Positief blijven Al videobellend via WhatsApp lo pen ze bij Magnifiek met klanten de rekken langs. ,,Je probeert alle maal van dat soort dingen te ver zinnen. Al is het wel heel tijdro vend en kost het allemaal best veel energie. Het is eigenlijk drama tisch natuurlijk. Nu zitten we weer met onze voorraad winter- kleding. Maar we proberen posi tief te blijven en iedere keer toch weer iets nieuws te beden ken." Eigenaresse Ellen van Velthoven van de Zierikzeese modezaak Kompassen weet daar alles van. Ze maken bij Kompassen filmpjes (,,Daar waren we toevallig nét mee begonnen voor corona uitbrak"), stampten een webshop uit de grond, veranderen drie keer in de week hun etalage, schitteren op diverse sociale mediakanalen en houden sinds drie weken elke donderdag een live veiling. ,,Het is heel hard werken en je moet supercreatief zijn. Maar we blijven gewoon nieuwe dingen verzinnen. Daar krijgen we zó veel Ik ben ook echt héél trots op mijn collega ondernemers, hier en in de rest van het land leuke reacties op. Dat maakt het leuk om te doen. Maar ik ben ook echt héél trots op mijn collega-on dernemers, hier en in de rest van het land. Iedereen probeert er op z'n eigen manier toch iets van te maken." Zeker weten, vinden ze ook in Haamstede bij De Boulevard. ,,Als je verzandt in moedeloosheid straalt dat van je af." Dus lachen ze daar gewoon door, onderhouden ze contacten met hun vaste klan ten die overal en nergens vandaan komen en ziet de zaak eruit om door een ringetje te halen. Else: ,,Maar hoe inventief je ook bent en hoe positief je ook pro beert te zijn. Als er geen mensen zijn, is de ziel is uit je bedrijf. Ik ben heel dankbaar dat mensen nu aan ons denken. Dat klinkt gelijk heel zwaar, maar het dekt de la ding wel. En ik kan niet wachten tot iedereen er weer is." De Vertonsweg in Burgh-Haam- stede; een weggetje waar alleen be stemmingsverkeer over rijdt, dat een paar campings aan doet en ver der alleen dient als route naar va kantiehuisjes in de beboste omge ving. En naar een stacaravan achter aan het pad, op het perceel dat ge markeerd wordt met nummer 9. Het speelt een hoofdrol in deze kwestie. Als het aan de eigenaar ligt, komt er een nieuw huisje in plaats van de stacaravan. Geen probleem wat de gemeente betreft. De vergunning werd vorig jaar dan ook verleend. Maar vier natuurorganisaties zagen dat totaal niet zitten: Natuurmonu menten, Stichting Duinbehoud, Stichting Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en de Zeeuwse Milieu Federatie. Samen tekenden ze beroep aan tegen die vergunning bij de rechtbank in Middelburg. Volledige woning Vooral uit principe, legt Gert-Jan Buth namens hen uit. ,,Op papier gaat het over een eenvoudig kam- peerhuisje. Maar het blijkt een vol ledige woning met drie verdiepin- gen: een kelder, begane grond en etage." Liever hadden de tegenstan ders gezien dat het recreatieperceel Het 'omkatten' van stacaravanplaatsen naar nieuwbouwvilla's is wel het laatste wat we moeten willen op de Kop van Schouwen -Gert-Jan Buth helemaal verplaatst werd en niet meer aan de rand van het Slotbos zou liggen, zoals nu. En er speelt nog iets. In de Westhoek staan nog hon derden van zulke caravans, ver zucht Buth. ,,Als dit plan goedge keurd wordt, zouden al die caravans vervangen kunnen worden door pontificale huizen. Het 'omkatten' van stacaravanplaatsen naar nieuw- bouwvilla's is wel het laatste wat we moeten willen op de Kop van Schouwen." Grondwater Volgens Buth wordt er inmiddels gebouwd op het perceel. Omdat uitspraak in de beroepszaak nog op zich laat wachten, hebben de vier tegenstanders een zogeheten voor lopige voorziening aangevraagd bij de rechtbank in Breda. Die zitting is op 12 maart. Als de rechter er in mee gaat, betekent dat dat een spe- ciale regeling kan worden getroffen voor de periode dat het bezwaar of het beroep nog in behandeling is. Bijvoorbeeld een bouwstop totdat er een beslissing is op het beroep. De natuurverenigingen maken zich ook zorgen om de waterstand De natuurverenigingen maken zich ook zorgen over de waterstand. Buth wijst erop dat het grondwater op het perceel wordt weggepompt voor de aanleg van de kelder. ,,Op die manier trekt een deel van het van nature zeer moerassige Slotbos droog. Fnuikend voor de natuur." woensdag 24 februari 2021 'We proberen er iets van te maken' SD Vlnr: Bedrijfsleidster José Dekker en eigenaren Johan en Else Tholen vormen samen het team van boetiek De Boulevard in Burgh-Haam- stede. foto sandra schimmelpennink Esme Soesman Burgh-Haamstede -Ellen van Velthoven, eigenaar modezaak Kompassen De bouw van een nieuw kam- peerhuisje op de Kop van Schouwen valt slecht bij vier na tuurorganisaties. Ze hebben een rechtszaak aangespannen om de bouw te blokkeren. Michiel Bouwman Burgh-Haamstede aebouieuoi JcnaCl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49