JONG IN BURGH-HAAMSTEDE Een huisje voor stekelige bewoners Vlissings hofje 12 ZEELAND Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Sam van den Berg (12) uit Burgh-Haamstede. School: brugklas H1A, Pieter Zeeman in Zierikzee ,,Ik volg nu online les aan de Pieter Zeeman in Zierikzee. Mijn klas is HiA, ik doe havo-brugklas dus. Gym en Frans zijn mijn favoriete vakken. Dat komt ook omdat ik de docente Frans leuk vind. We heb ben online les. Toch ga ik liever fy siek naar school. Dan zie ik mijn klasgenoten in real life en snap ik de uitleg beter. Online les heeft voor mij ook een voordeel; dat zorgt voor rust in mijn hoofd. Geen drukte. En ik hoef niet in de kou een uur heen en weer te fiet sen." ,,Mijn moeder vergelijkt het altijd met een emmer water. Bij de meeste mensen zit die emmer halfvol, bij mij vaak al op 90 pro cent. Ik raak dus snel boos als die spreekwoordelijke emmer over loopt. Dat kan komen door de vele prikkels die ik ervaar. Geluid van andere kinderen om mij heen bij voorbeeld." ,,De technologie in. Een IT-baan bijvoorbeeld. Ik heb wel gevoel voor technologie. Op de basis school hielp ik de juffen en mees ters al bij problemen met het digi bord. Daar vroegen ze op een be paald moment zelf bij mij om. Ik heb snel dingen door." ,,Zeker. Ik ben in sommige spellen, vooral schietspelletjes, beter dan mijn oudere broer Tobias. Met Fifa en racegames is het wat gelijk waardiger. We hadden eerst een Playstation 3. En nu samen een Xbox." ,,Best wel, ja. Ik spaar nu voor een nieuwe Xbox Series X van onge veer vijfhonderd euro. Mijn kerst- geld heb ik al opzijgelegd. Mijn zakgeld erbij en dan reken ik mijn verjaardagsgeld op 27 maart er ook alvast bij. Dan moet ik ongeveer op dat bedrag uitkomen." ,,Ik zit op rugbyclub Tovaal in Goes. Een keer per week train ik. Ik ben een Cub, zo worden spelers van 12 of 13 jaar genoemd. Rugby is een sport met strenge regels. Je draagt veel beschermende kleding. Net als bij andere sporten heb je altijd risico's op blessures. Ik ben nog wel een beetje bang om zelf iemand te tackelen. Dat leer ik steeds beter te doen. Veel oefenen baart kunst. We trainen ook on derling met de eigen jeugd. Dan moeten we soms tegen de oudere spelers." ,,Ik heb hier alles bij de hand. Mijn opa en oma wonen op de Bou- mansweg, net buiten het dorp. Daar kan ik zo heen fietsen." ,,Mijn moeder is van het familie bedrijf Groenendijk, dat naast de bouw ook in beheer en verhuur van vakantiewoningen doet. Daar kan ik als ik oud genoeg ben mis schien wel een bijbaantje krijgen. Werken in de tuinen bijvoorbeeld. Mijn opa heeft een quad. Op eigen terrein rijden we daar weleens op." ,,Ja eigenlijk wel. Al zou ik ook graag naar de bossen van Canada verhuizen. Lijken mij aardige mensen daar. We zijn een vakan tiehuisje met veel hout gewend in de middle of nowhere in Schot land. Een blokhut in de bossen lijkt mij erg leuk voor later." Lezers helpen lezers in het hofje middenin de binnenstad. Het egeltje begon zelfs aan de katten- brokjes van een van haar buren te knab belen. Er werd eten op beschutte plekjes neergezet en zelfs een prijsvraag in het le ven geroepen om een naam voor de egel te bedenken. Even later bleek de egel ook nog eens twee jongen te hebben. De be woners vonden het erg leuk en besloten dat ze een huisje neer wilden zetten voor de stekelige diertjes. En zo werd er een oproep in de PZC ge plaatst. ,,Ik kreeg een reactie vanuit Cad- zand, maar dat vond ik toch iets te ver", vertelt Van der Bliek. ,,Ook wist ik niet hoe de staat van het egelhuisje was, dus daarvoor heb ik vriendelijke bedankt. Via vogel- en zoogdierenopvang De Mikke in Middelburg en 's Heeren Loo zijn we aan een egelhuis gekomen. Een van de buren In de 22 jaar dat Elly van der Bliek in het Vlissingse Cornelia Quackshofje woont had ze er nog nooit een gezien. Maar sinds vorig jaar loopt er ineens een egeltje rond. Het maakte wat los bij haar en haar buren is langs de huizen gegaan en we hebben met de hele straat geld ingezameld en het huisje gekocht." Maar of de egels ook gebruikmaakten van het huisje, durfde Van der Bliek tot voor kort niet te controleren. ,,Zo'n huisje kan de plek zijn voor een winterslaap. Dat wilden we niet verstoren. We hebben er eten in gelegd en stro. Via een regenpijp kunnen ze naar binnen en nu hebben we ze al een hele tijd niet gezien. Waarschijn lijk hebben de egels er nog geen gebruik van gemaakt. In het voorjaar verwachten we dat ze zich weer laten zien. Het zijn echte bewoners van ons hofje geworden en ze zijn altijd welkom." woensdag 24 februari 2021 Sam van den Berg Burgh-Haamstede Geboren: 27 maart 2008 Woont met: vader, moeder, broer Tobias (15) en zusje Nienke (11) Huisdieren: hond Lotte en de cavia's van mijn zusje Hobby's: gamen en rugby Bijbaantje: nog niet vanwege mijn leeftijd Verliefd: Ja, ik heb verkering met een meisje uit mijn klas. Haar naam noem ik niet GO 'Ik ben nog wel een beetje bang om zelf te tackelen bij rugby' Gerrit van Loon Waar houd je je op het moment veel mee bezig, Sam? Je vertelde dat je autisme hebt. Hoe is dat te merken in het da gelijks leven? Wat anders. Weet je al wat je wil na de havo? Je gamet ook graag, toch? Geef je veel geld uit aan games? Sam van den Berg speelt graag rugby. Hij traint bij de club Tovaal in Goes. foto marieke mandemaker Je andere hobby is rugbyen. Vertel eens! Stoer man. Hoe bevalt Burgh- Haamstede je als woonplaats? Zie jij jezelf later in Zeeland wonen? Vlissingen Elly van der Bliek zocht en vond een egelhuisje. privéfoto Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal achter deze oproepjes? Vandaag: Elly van der Bliek die een egelhuisje zocht. Koen Florusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 44