Opgelapte koereiger en velduil vliegen hun vrijheid tegemoet Vogels van de vroege lente 8 ZEELAND Kavelverloting Yerseke 1 ^«1 ifltiPtli iltesilsS Joeri Wisse Yerseke Daarmee voorkomt Both een kort geding. Advocaat Rini Moeliker had namens elf mensen die wél een lootje hadden gekregen de ge meente een ultimatum gesteld. Als de loting woensdagochtend niet van tafel zou zijn, zou hij naar rech ter stappen om te voorkomen dat zijn cliënten mogelijk hun droom- kavel in rook zien opgaan. Wat het alternatief inhoudt, wilde Both niet zeggen. Juristen studeren daar nog op. Leefbaar Rei- merswaal wilde dat niet afwachten en diende een motie in om de twee mensen die door een fout niet aan de loting hadden meegedaan elders in Yerseke bouwgrond aan te bie den. Zo zou een tweede loting kun nen worden voorkomen. ,,Maar dat is onuitvoerbaar omdat we geen vergelijkbare kavels kunnen aan bieden", zei Both. Reservelijst Andries Jumelet (CU) was het daar niet mee eens. Volgens hem willen de ontwikkelaars van een nieuwe wijk aan de Grintweg graag mee werken aan een oplossing. Ook stelde hij voor de twee inschrijvers die niet hebben meegedaan aan de loting bovenaan de reservelijst te plaatsen. Marien Weststrate (LR): ,,Een legitieme oplossing om heel veel ellende te voorkomen en ieder een recht te doen en de gemeente voor claims te behoeden." Artwin Otte (SGP) denkt dat het wel meevalt met de mogelijk opge lopen schade. Omdat de ingelote mensen nog geen kavel hadden ge kozen, acht hij de kans dat zij hoge kosten gemaakt hebben klein. Vol gens Hans van Stel (PvdA) zou het aannemen van het voorstel van Leefbaar de gemeenteraad de wet houder alleen voor de voeten lopen in diens pogingen om tot andere oplossingen te komen. Ook CDA en VVD dachten er zo over. Enige juiste keuze Twee mensen die zich hadden in geschreven voor een kavel, lieten ook nog van zich horen vooraf gaand aan het debat. Yara Nelis die door de fout niet mee kon doen aan de loting, vindt juist dat de ge meente de 'enige juiste keuze' heeft gemaakt. Hans Ruissen, die zelflot- nummer 3 heeft toegewezen gekre gen, noemde het 'sneu en verdrie tig' dat zij buiten de boot was geval len. ,,Maar dat mag niet ten koste gaan van de twintig mensen met een lootje." Excuses Wethouder Both bood nogmaals publiekelijk zijn excuses aan voor de gang van zaken en beloofde be terschap bij een volgende kavelver loting. Hij verwacht dat het college van B&W nog deze week een be sluit neemt over een oplossing voor de verdeling van de kavels in Steehof III. - JpigSp1 Marleen en Cor van de Velde van de Dierenbescherming merkten al in de auto onderweg van Middel burg naar Terneuzen dat de twee bijzondere gevleugelde vrienden haast hadden. ,,Vooral die velduil", vertelde Marleen, ,,die kon echt niet wachten, die was zo onrustig." Coby Louwerse van De Mikke zwaaide haar twee gasten vol ver trouwen uit. ,,Ze zijn in Zeeuws- Vlaanderen gevonden, ongeveer op de plek waar ze worden vrijge laten. Het is altijd mooi dat dit weer kan. Daar doen we het voor." Zwaar vermagerd De koereiger zat zo'n twee maan den geleden in een tuin in de pol der bij Zaamslag. De vrij zeldzame, oorspronkelijk uit Spanje en Ma rokko afkomstige vogel - die veel gelijkenis vertoont met een kleine witte zilverreiger - was lamgesla gen en zwaar vermagerd. De Die renbescherming werd ingescha keld, waarna het dier na een tus senstop bij een vooropvang bij Hoek naar De Mikke is gebracht. De reden waarom de koereiger sterk was vermagerd, was snel ge vonden, een ontsteking onder de snavel. Het dier kon nauwelijks meer eten. Een antibioticakuur deed wonderen. De koereiger sterkte zienderogen aan, maar ja, toen brak de korte winterperiode aan. ,,Als we hem toen hadden vrijgelaten, was al het werk voor niks geweest", aldus Coby Lou- werse. Hetzelfde geldt voor de velduil die een paar weken bij De Mikke is geweest. De vogel was totaal ver zwakt en vloog niet meer. De ve ren zaten helemaal onder de mod der. Coby Louwerse: ,,We hebben hem gewassen en laten aanster ken. En nu kan hij ook de vrijheid weer tegemoet." Aan de rand van de Margaretha- polder bij Terneuzen was de koe reiger dinsdag aan het begin van de middag zo weer weg. ,,Goed ge daan, jongen", moedigde Marleen van de Velde hem aan. Hij zal zijn plekje wel vinden, veronderstelde de medewerkster van de Dieren bescherming. ,,De afgelopen dagen zijn hier een paar andere koerei gers gezien." De bij Emmadorp vrijgelaten velduil - een beschermde rode lijst-soort - zal zich ook wel snel weer thuis voelen, met het uitge strekte Verdronken Land van Saef- tinghe als jachtgebied. Nadat de kartonnen doos waarin hij zat, was geopend, vloog hij direct gehaast in die richting. NATUURJOURNAAL Het is altijd een mooi mo ment als je in het vroege voorjaar de eerste grutto's weer hoort. In weidelandschap pen is de grutto de lentebode bij uitstek. Vorige week was het weer zover. In de polder Hoedekens- kerke was een flinke groep grutto's neergestreken, waarvan een enkeling zich al luidruchtig liet horen. Wat een feest is dat al tijd weer. Maar de laatste jaren is het plezier van de eerste grutto al tijd vermengd met bezorgdheid: hoe lang nog? Want jaar na jaar wordt het aantal broedparen min der en het is nog maar sporadisch dat je kuikens tussen het gras ziet rondscharrelen. Dat realiseerde ik mij eens te meer toen ik op zoek was in mijn fotoarchief. Onver wacht stuitte ik op een foto van een zwarte kraai die achtervolgd werd door alarmerende grutto's. Niet minder dan elf exemplaren achtervolgden de kraai die hun territorium was binnengedron gen. Het is een tafereeltje van nog maar vijftien jaar geleden in de Yerseke Moer. Maar het is nu on- denkbaar geworden. En helaas geldt dat sombere beeld niet al leen voor de grutto. Langs het vogelrondje dat ik in 2014 bijna dagelijks liep voor de PZC-rubriek 'Mijn vogelrondje' broedden toen vier grote lijsters. De grote lijster - ook wel dubbele lijster genoemd - is het grotere broertje van de bekende zanglijs ter. Die zanglijster laat zich mo menteel weer overal volop horen. Met de grote lijster is dat helaas niet het geval. Er is langs de route van het vogelrondje uit 2014 geen enkele zangpost meer te vinden. Schaterlach Gelukkig is het in de vogelwereld niet alleen maar kommer en kwel. Er zijn ook soorten die het prima ,J2 - .v' \z WxiÈhkLl «WW»4 'iiISVïSJ doen, zoals de alom aanwezige groene specht die nu overal zijn schaterlach laat horen. Of de sier lijk uitgedoste kleine zilverreiger, die de periode van winterse koude goed heeft doorstaan. Dat was overigens een dubbeltje op zijn kant. Want de kleine zilverreiger is een zuidelijke soort, waarvan in strenge winters heel veel exem plaren sneuvelen. Het lijkt erop dat de meeste soorten de korte koudeperiode redelijk goed zijn doorgekomen. Winterkoninkjes schetteren als altijd en op mooie ochtenden klinkt overal de zilve ren zang van de heggenmus. Juist omdat het met veel vogel soorten niet zo best gaat, ben je blij met de vogels die het nog wel goed doen. En besef je eens te meer dat onze avifauna een kost baar, maar ook kwetsbaar bezit is. woensdag 24 februari 2021 GO Soap rond kavels nog niet voorbij De 51 gegadigden voor de 20 kavels in de Yersekse wijk Steehof III zitten nóg langer in spanning. De tweede loting die vrijdag zou plaatsvinden om de eerdere oneerlijk verlopen loting ongedaan te maken, wordt uit gesteld. Wethouder Maarten Both heeft extra tijd nodig om een 'minder ingrijpend alterna tief' voor te bereiden om de ge dupeerden recht te doen. Voor het oog van twee camera's is hij in sneltreinvaart weg, de bij De Mikke in Middelburg opge lapte koereiger; links Cor van de Velde van de Dierenbescherming. foto peter nicolai De doos was nog maar net open, en daar vloog hij al de vrijheid van de Margarethapol- der bij Terneuzen tegemoet. Een bij vogelopvang De Mikke in Middelburg opgelapte koerei ger hoefde er gisteren geen se conde over na te denken. Een ook bij De Mikke verzorgde velduil brak een uurtje later op de dijk bij Emmadorp zelfs dat record; een halve seconde was genoeg. Harmen van der Werf Terneuzen/Emmadorp Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse De grutto is weer terug. foto CHIEL JACOBUSSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40