Patiënten met diabetes en astma in mei aan de beurt, ziekere mensen al in maart NIEUWS 3 CORONA WEEKCIJFERS Besmettingen: derde golf? Bijna 20 procent meer besmettingen in een week tijd, dat klinkt alarme rend. Het RIVM grijpt de weekcijfers die het gisteren publiceerde dan ook aan om nog eens een fikse waarschu wing uit te spreken. Versoepel niet te snel is de boodschap. Meerdere malen wordt gesproken van een 'derde golf. 'Modellering laat zien dat zonder na leving van de maatregelen we veel meer besmettingen zouden hebben. De druk op de zorg zou hierdoor ook flink hoger zijn geweest.' Daar valt wat voor te zeggen. Voor het uitroepen van de derde golf iets minder. Het aantal positieve tests is dan wel met 19 procent toegenomen, maar het aantal mensen dat door de teststraat ging, groeide nog veel har der: met 38 procent. Blijkbaar vormde het winterweer in de weken hiervoor bij veel mensen een te groot obstakel om de gang naar de GGD te maken. Logisch gevolg is dat het percentage tests dat positief uitviel flink daalde, van 11,5 naar 9,7 procent. Zo'n afname wordt doorgaans gezien als signaal dat een virus op zijn retour is. De laat ste keer dat dit percentage onder de 10 procent zat, was eind september, aan het begin van de tweede golf. Varianten: aandeel (weer) kleiner dan gedacht De vermeende snelle groei van de Britse variant in Nederland was, in combinatie met de berichten en beel den uit Engeland en Ierland, voor het kabinet reden om in januari de strenge lockdown te verlengen en uit te brei den met een avondklok en nog stren gere bezoekregels. Sindsdien heeft het RIVM zijn in schattingen over het oprukken van de Britse variant meerdere malen fors naar beneden bijgesteld, ook gisteren weer. Terwijl aanvankelijk de voor spelling was dat begin februari de helft of misschien wel twee derde (aldus premier Rutte) van de besmet tingen 'Brits' was, blijkt nu uit steek proeven dat 'slechts' 31,3 procent van de positieve tests van begin deze maand tot die variant te behoren. Dat het aandeel van de Britse vari ant kleiner blijkt dan eerder gedacht, heeft gevolgen. Het aantal besmettin gen wordt immers minder hard beïn vloed door de Britse variant, en zal bij gelijkblijvend beleid dus minder snel stijgen dan eerder gevreesd. Het RIVM denkt nog steeds wel dat de Britse va riant besmettelijker is. Het aandeel van de Zuid-Afrikaanse variant, waar van ook gevreesd wordt dat hij meer besmettingen veroorzaakt, was begin februari naar schatting 2,5 procent. Vaccineren: meer lucht, meer prikken Als de gisteren aangekondigde versoe pelingen geen roet in het eten gooien, is het gevolg van het kleinere aantal 'Britse' gevallen dat de mogelijke voorjaarspiek in het aantal besmettin gen later komt dan eerder gedacht. Dat biedt voor Nederland een groot voor deel: er zijn dan meer kwetsbare men sen beschermd. De prikcampagne is inmiddels flink op stoom. Van de thuiswonende 90-plussers heeft 57 procent minimaal één prik gehad, bij de thuiswonende 85- tot 89-jarigen is dat 61 procent en van de thuiswo nende 80- tot 84-jarigen 27 procent. Dagelijks worden nu dertig- a veertig duizend prikken gezet. Alle thuiswo- nende ouderen boven de 80 hebben een uitnodiging gekregen een af spraak te maken, vanafvolgende week gaan de uitnodigingen voor de leef tijdsgroep 75 tot en met 79 de deur uit. Ook een groot deel van de verpleeg huisbewoners en het zorgpersoneel heeft al een prik gekregen. Van de mensen die aan het corona virus overlijden is 81,3 procent ouder dan 75. Als de vaccins geleverd blijven worden en de priksnelheid er in blijft, is een groot deel van deze kwetsbaar ste groep in elk geval enigszins be schermd, mocht de derde golf over een paar weken alsnog hard toeslaan. Voorlopige studies in het buitenland suggereren dat de bescherming tegen zware ziekte ook na één prik al vrij hoog is, in elk geval bij het vaccin van Pfizer/BioNtech, dat in Nederland tot nu toe veruit het meeste wordt ge bruikt. Minister Hugo de J onge sugge reerde gisteren op de persconferentie dat al voorzichtig zichtbaar is dat het aantal besmettingen en ziekenhuis opnamen onder ouderen afneemt. Dat staat in de brief die mi nister van Volksgezondheid Hugo de Jonge gisteravond naar de Tweede Kamer stuurde, melden ingewij den. Het gaat om groepen mensen tussen de 18 en 60 jaar die normaal gesproken voor de griepvaccinatie worden uitgenodigd en daarom heel goed aanslui ten bij de uitvoeringsprak tijk van de huisartsen. Daar onder vallen ook mensen met een chronische stoornis van de hartfunctie, nierpa tiënten en mensen met een stoornis aan hun afweer systeem. Tot nu toe stonden deze groepen op het schema voor een vaccinatie in het twee de of derde kwartaal. Zij krijgen allemaal een vaccin van AstraZeneca (of een an der tegen die tijd goedge keurd middel van bijvoor beeld Janssen of CureVac) en worden gelijktijdig met de 50- tot 59-jarigen in geënt, omdat ze ongeveer hetzelfde risico lopen op een ernstig beloop en sterfte door corona. Veel sneller komt een nieuwe groep met zo'n 30.000 nog ziekere mensen aan de beurt, heeft de mi nister besloten. Het betreft patiënten met vormen van bloedkanker (zoals leuke mie), mensen met ernstig nierfalen, patiënten met zeldzame immuunziekten en mensen die een orgaan transplantatie hebben on dergaan. Zij krijgen het vaccin van Pfizer/BioNTech of Moderna vanaf volgende week al via een specialist. Dat geldt ook voor patiën ten met ALS of Duchenne. De minister geeft aan in de passage over vaccinaties, die deze krant heeft ingezien, dat hij mensen met aandoe ningen perspectief wil ge ven op een prik. woensdag 24 februari 2021 GO Aantal positieve tests neemt toe, percentage loopt terug Mede omdat de Britse variant min der snel oprukt dan eerder voor speld, blijft een grote coronapiek voorlopig uit. Het vaccineren vor dert ondertussen gestaag. Veel ouderen zijn daardoor minder kwetsbaar wanneer er alsnog een grote golf komt. Sander van Mersbergen Bilthoven Afgenomen tests (x 100.000) negatief positief 263.291 190.153 sept okt nov dec jan feb Percentage positieve tests 20% 15 sept okt nov dec jan feb 240221 BRON: RIVM Gevreesd werd dat begin februari de Britse variant de helft of meer van het aantal besmettingen zou uitmaken. Dat was 31,3 procent. Een miljoen mensen met een medische aandoening zoals diabetes of astma krijgen vanaf begin mei een uitnodiging voor een coronavaccinatie. Edwin van der Aa Den Haag M Een zorg- medewerker in Den Haag krijgt het vaccin van AstraZe- neca. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3