Woongoed verkoopt sociale huurwoningen 6 Stenen mogen weg, maar aangeven welke gebeurt weinig respectvol In oktober vorig jaar bleken enkele graven te zijn vernield op de oude begraafplaats in Arnemuiden. Deze week ontdekten inwoners witte kruizen op enkele grafstenen op de nieuwe begraafplaats aan de rand van het dorp. De eerste gedachte: het zal toch niet! Weer grafschen nis? Meteen ging een seintje naar fa milie van één van de overledenen en die trok bij de gemeente aan de bel. Van grafschennis bleek geen De manier waarop de grafstenen worden gemarkeerd spreekt niet van een piëteitsvolle aanpak sprake, maar bevredigend was het antwoord ook niet. Wat blijkt? De witte kruizen zijn door een aannemer op de grafste nen gespoten. ,,Deze grafstenen worden namelijk weggehaald", legt Kees van Breda van de gemeente uit. En dat geldt niet alleen voor de vier graven in Arnemuiden. ,,In to taal worden 64 grafmonumenten verwijderd. Ook nog drie in Sint Laurens, twee in Nieuw- en Sint Joosland en 55 in Middelburg. Op al die 64 grafstenen zitten witte krui zen." Om te voorkomen dat daarbij een fout wordt gemaakt en een ver keerde steen wordt weggehaald, zijn de juiste graven gemarkeerd. Hoewel het dus goed bedoeld was, worden de grote witte kruizen, die dwars over de namen staan, als kwetsend ervaren. Daarom vraagt de ChristenUnie opheldering bij het college van burgemeester en wethouders. ,,De manier waarop de grafstenen worden gemarkeerd zonder de omgeving te informeren spreekt niet van een piëteitsvolle aanpak", stelt Treurniet. Dat snapt Van Breda wel. ,,In het verleden markeerden we de graf stenen die weg mochten aan de achterzijde, of op de voet van de grafsteen. Dit jaar is dat helaas an ders gegaan en krijgen we de verf er ook niet meer vanaf. De kruizen roepen een hoop vragen op. Ook uit Middelburg hebben mensen ons benaderd." Voor het weekeinde De grafmonumenten zouden ei genlijk pas vanaf volgende week dinsdag worden weggehaald, maar inmiddels heeft de gemeente con tact gehad met de aannemer en die Een kleine stip was ook voldoende geweest probeert ze nog voor het weekeinde te verwijderen. Van Breda: ,,De stoffelijke resten blijven liggen, maar de monumenten en eventu- ele beplanting gaan weg. De nabe staanden hebben hun rechten op het graf afgestaan." Omdat de stenen met de witte kruizen er dus nog wel even staan, is het wel een goed idee om bij de ingang van de begraafplaatsen een briefje op te hangen om mensen te waarschuwen en te informeren, be aamt Kees van Breda. ,,En de vol gende keer gaan we er beter reke ning mee houden dat dit niet weer gebeurt", belooft hij. ,,Een kleine stip was ook voldoende geweest." Het gaat om twaalf appartementen in de Koestraat en nog eens twaalf in de Nieuwstraat. En misschien volgen er nog wel meer, zegt Woongoed. ,,Deze woningen pas sen niet meer bij het gewenste wo- ningbezit voor de toekomst", legt directeur Eric de Ceuster uit. ,,Wij willen betaalbare en duurzame wo ningen voor onze huurders, waar- van de kosten voor onderhoud en beheer voor ons behapbaar zijn. Dat is met deze woningen niet het ge val." Nieuw is dat niet, benadrukt De Ceuster. ,,Wij verkopen al heel lang vijftig tot 75 woningen per jaar die minder goed bij onze portefeuille passen. Maar we breiden ook uit, met veertien woningen aan het Hof van Oost-Indië. Ook komt er nieuwbouw aan de Kanaalweg en de Sportlaan, dichtbij het cen trum." Huur omhoog Volgens Woongoed verandert er niets voor de huidige huurders van de woningen die 'in de markt wor den gezet'. ,,Als een huurder ver huist, mag de nieuwe verhuurder de huurprijs aanpassen. Maar dat doen wij als woningcorporatie evengoed." Straks wonen er alleen nog rijke mensen in centrum Middelburg De Sociale Cliëntenraad kijkt ver der dan alleen de verhoging. ,,Zodra de huidige huurders verhuizen, schiet de huur voor nieuwe bewo ners omhoog", voorspelt voorzitter Marischka Duinkerken. ,,Dat betekent dat deze woningen niet meer bereikbaar zijn voor mensen met een lager inkomen. Op den duur houd je weinig sociale huurwoningen in de binnenstad over." Honderden reacties Dat moet je niet willen, aldus Duinkerken. ,,Er komen nu al hon derden reacties per woning binnen. Een woningcorporatie heeft de taak om te zorgen voor een goede mix van huurders. Je moet niet één soort huurders willen hebben. Dan krijg je een situatie als in Amster dam, waar alleen nog maar rijke mensen in het centrum wonen. Dat is daar zo uit de klauwen gelopen dat de gemeente nu heeft besloten woningen terug te kopen." Bovendien, stelt Duinkerken, zijn de voorwaarden onder een particu liere verhuurder vaak veel minder gunstig voor huurders. ,,Een parti culiere verhuurder heeft niet zo veel regels waar die zich aan moet houden als een woningcorporatie als Woongoed. Huurders zijn onge rust. Ze betalen al jaren netjes hun huur en krijgen dan ineens zo'n brief. Ze weten totaal niet waar ze aan toe zijn." Transparante wijze Wie de appartementen koopt, is nog niet bekend. Woongoed zegt de woningen 'op transparante wijze' in de verkoop te hebben ge plaatst, na de woningen eerst aan de huurders te koop te hebben aange boden. Op»» 1 l* mt* KI' fm w woensdag 24 februari 2021 Markeerkruis misser aannemer Witte kruizen op grafstenen, over de namen van de overlede nen gespoten. De schrik zat er meteen in bij de mensen die het zagen: zijn er nu weer graven geschonden in Arnemuiden? Dat niet. Maar wat er wel is ge beurd, getuigt ook niet van res pect, vindt Willemien Treurniet van de ChristenUnie. En dat is de gemeente met haar eens. Maurits Sep Arnemuiden -Willemien Treurniet, ChristenUnie -Kees van Breda, gemeente Middelburg Zeker 24 sociale huurwoningen in de binnenstad van Middelburg worden verkocht aan een parti culiere belegger. Woongoed vindt ze niet duurzaam genoeg. De Sociale Cliëntenraad re ageert bezorgd. Wendy Wagenmakers Middelburg - Marischka Duinkerken, voorzitter Sociale Cliëntenraad In Arnemuiden zijn witte kruizen gespoten op vier grafstenen die weggehaald mogen worden. Dat is ook gebeurd bij zestig graven in Middelburg, Sint Laurens en Nieuw- en Sint Joosland. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38