Trek vanuit de Randstad neemt verder toe 5 .jrr-r.Tif^tr.VT.r WONINGMARKT LEGGEN STARTERS HET AF TEGEN HUIZENKOPERS VAN BUITEN? Kapen Randstedelingen de huizen weg voor Zeeuwse starters? Want bijna de helft van de verkochte woningen in Zeeland gaat boven de vraagprijs weg. et 'stoom en ko kend water' wordt gewerkt aan een onder zoek dat ant woord moet ge ven op de vraag of Randstedelin gen hier huizen wegkapen voor de neus van de Zeeuwen. Dat zegt ge deputeerde Dick van der Velde (VVD, wonen), ,,Ik heb het gelezen. Als meer Randstedelingen zich op de Zeeuwse woningmarkt begeven, zal dat de prijs opstuwen omdat er meer vraag is naar koopwoningen. Hierdoor kunnen Zeeuwse star ters niet meer een huis van de zelfde kwaliteit en omvang kopen als voorheen. Voor doorstromers maakt het niet veel uit. Het is een misvatting te denken dat de prijs stijgingen in Zeeland groter zijn dan anders. De verschillen in wo ningprijzen in de Randstad en Zeeland zijn niet kleiner gewor den." ,,Dat is mogelijk, maar we weten niet of het werkelijk zo is dat die mensen hier naartoe komen. Met de provinciale commissie wonen laten we onder stoom en kokend water onderzoeken of dat inder- De trek uit de Randstad is tij dens de coronapandemie alleen maar toegenomen. Zeeland is daarbij een van de populairste regio's, bevestigen cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek vandaag publiceert. Van april tot en met december 2020 verlieten meer mensen de Randstad dan ooit. In totaal ver trokken in die periode bijna 56.000 inwoners. Bij elkaar 43.000 mensen verhuisden naar de Randstad. Van de vertrekkers streken er 19.400 neer in de 'nationale peri ferie', zoals het CBS het noemt. daad het geval is. Is het niet zo dat veel meer mensen een tweede wo ning kopen, omdat de rente zo laag is, en dat de toegang tot leningen zo goed is? Allemaal ontwikkelin gen die bijdragen tot het kopen van woningen, niet altijd om erin te wonen. Vaak is het ook om te investeren. En die mensen die zich in Zeeland hebben gevestigd, deels zal dat door corona komen, maar kan het ook zijn dat onze promo tiecampagne om hier te komen werken en wonen zo succesvol is? Zeeland wordt wel een steeds po pulairdere plek om te wonen." Daaronder vallen Zeeland, Lim burg, de kop van Noord-Holland en het oosten en noorden van het land. Die gebieden kregen er per saldo in negen maanden tijd bijna 4000 nieuwkomers bij. Snelle groeiers Zeeland behoort, met uitzonde ring van Zeeuws-Vlaanderen, tot de relatief snelle groeiers. Dat geldt ook voor onder meer Oost- Groningen, grote delen van Drenthe, de Achterhoek, Mid den-Limburg, Zuidwest-Gelder land en de Veluwe. Het zijn vooral de 50- en 60-plussers die vaker dan voorheen de Randstad verlaten. Is de trek naar Zeeland structureel of is het een hick up Eerder werd duidelijk dat Zee land in heel 2020 per saldo 1891 inwoners erbij heeft gekregen. Dat is veel meer dan voorgaande jaren. Dat is voor een groot deel te danken aan mensen die hier heen zijn verhuisd. Het deel van de provincie boven de Wester- schelde groeide dankzij verhui zingen met 1180 mensen. Dat concentreerde zich vooral in de gemeenten Goes, Kapelle, Noord-Beveland, Schouwen- Duiveland en Tholen. In Zeeuws-Vlaanderen vestig den zich 2594 mensen. Dat is weliswaar hoger dan in eerdere jaren, maar toch vertrokken er nog net iets meer inwoners: 2613, ,,Daar zitten twee kanten aan. Is die campagne zo succesvol? Dat onderzoeken we met de provinci ale commissie wonen. Daar zit ik in, zei de gek, en de gemeenten, makelaars, coöperaties en bou wend Zeeland. Met elkaar is de kennis groot. We willen vaststel len: wat is hier nu waar en wat is niet waar? Is de trek naar Zeeland structureel of is het een hick up en hebben we straks weer een daling? De andere vraag is: zijn er in Zeeland wel voldoende plannen? De komende tien jaar hebben ge meenten plannen voor 13.000 wo- ningen, waarvan er al 7000 zeker zijn. In die tijd verwachten we een groei van 9000 huishoudens, dus dat lijkt een heel gezonde situatie. Dan hopen we ook nog mee te mogen doen aan het volkshuisves tingsfonds van 450 miljoen euro waarmee we bestaande woningen kunnen aanpakken." ,,We werken aan een provinciale woonagenda. Daarin komen in strumenten om gemeenten te hel pen. Er is een groot verschil in ge meenten die succesvol zijn in het bouwen van woningen voor nieuwe vestigers en gemeenten waar dat achterblijft. Daar moeten we met maatwerk op inspelen. Dan kun je denken aan juridische hulp, het versnellen van procedures, de Provinciale Impuls Wonen waar mee panden gesloopt en herbouwd kunnen worden, het hergebruik van grote leegstaande panden, hel pen bij flexwonen." woensdag 24 februari 2021 Randstad loopt leeg, Zeeland vol Leggen de Zeeuwse huizenkopers het af tegen Randstedelingen? De provincie wil snel antwoord. foto thinkstock Ernst Jan Rozendaal Middelburg Heeft u het artikel gelezen in de krant? Moeten Zeeuwen het af leggen tegen huizenkopers van buiten die meer geld hebben? Maar ook doorstromers hebben toch een probleem? Wie een huis in de Randstad verkoopt heeft een groter budget dan wie een huis in Zeeland verkoopt. Rolf Bosboom Op deze manier gaat die promo tiecampagne toch aan zijn eigen succes ten onder? Jullie roepen huisartsen op om zich hier te vestigen. Dan komen ze en dan kunnen ze geen huis kopen. - Dick van der Velde, gedeputeerde Gedepu teerde Dick van der Velde: „Zeeland wordt wel een steeds populair dere plek om te wonen." ARCHIEFFOTO RUBEN OREEL En wat doet de provincie con creet om de boel te verbeteren? Een gereedschapskist om de woningbouw aan te pakken, zou premier Rutte zeggen. ,,Precies."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37