Voorarrest verdachte in zaak Ichelle met 90 dagen verlengd Reeën afschieten mag ook op Zuid-Beveland PvdA: Eerder tolvrij maken tunnel voor ons een hard punt 4 Uitlatingen van staatssecretaris over Intervence vallen verkeerd In een brief aan de Tweede Kamer schreef Blokhuis dat de Zeeuwse gemeenten het contract met de jeugdzorgorganisatie te laat hebben opgezegd. De wethouders besloten dat eind november te doen, terwijl het contract op 31 december al af liep. De staatssecretaris vindt dat opzeggen minimaal zes maanden van tevoren moet gebeuren. ,,Dat voorkomt veel onzekerheid voor alle betrokkenen." De Zeeuwse gemeenten zeggen 'verbaasd' en 'zeer ontstemd' te zijn over de uitlatingen van de staatsse cretaris. Zij betreuren het dat hij vooraf geen contact met hen hier over heeft opgenomen. De ge meenten hebben gisteren direct een brief gestuurd aan Blokhuis, minister Sander Dekker, de Tweede Kamer en alle Zeeuwse raadsleden om hun ongenoegen te uiten. Contractverlenging Zij zeggen dat ze zich wel degelijk hebben gehouden aan de opzegter mijn van zes maanden. In juni heb ben zij Intervence en de drie andere organisaties voor jeugdbescher ming en -reclassering in Zeeland contractverlenging met een jaar aangeboden. Intervence heeft daar als enige geen gebruik van gemaakt, aldus de gemeenten. De reden is volgens hen dat in die periode diverse toekomstscenario's voor de organisatie werden onder zocht. „Hangende dit onderzoek wilde Intervence geen besluit ne men over dit contract", schrijven de gemeenten. Uiteindelijk hebben de wethouders op 26 november de knoop doorgehakt en het contract met Intervence opgezegd. Vorige week zette minister Dek ker een streep door de plannen om het werk van Intervence over te dragen aan de drie andere organisa ties. Hij deed dat na een vernieti gend oordeel van de inspecties. Zij achten de risico's voor onder meer de zorgverlening veel te groot. In opdracht van de minister wordt nu onderzocht of Jeugdbescherming west (JBwest) de organisatie kan overnemen. Hangende dit onderzoek wilde Intervence geen besluit nemen Directeur Sira Kamermans van Intervence wil inhoudelijk niet in gaan op de lezing van de gemeen ten. ,,Wij willen niet publiekelijk reageren op de eenzijdige informa- tie zoals dinsdag vanuit de Zeeuwse gemeenten is gecommu niceerd", laat zij weten. ,,Wij zien het als een positieve ontwikkeling dat er serieus wordt gekeken naar een overname door JBwest. Wij willen onze tijd en aandacht nu be steden aan het uitwerken van dit plan, waarmee de continuïteit van de zorg voor onze gezinnen en kin deren wordt gewaarborgd." De ontwikkelingen bij Inter- vence leiden tot veel vragen en be zorgdheid bij Zeeuwse raadsleden. De gemeenteraad van Hulst sprak er maandag al in beslotenheid over. De politiek van Schouwen- Duiveland neemt morgen een mo tie aan, waarin teleurstelling over de gang van zaken wordt uitge sproken. De 44-jarige vrouw uit Aarden burg die wordt verdacht van de moord op Ichelle van de Velde uit Oostburg, blijft negentig dagen langer in voorarrest zitten. Dat heeft de rechtbank gisteren be sloten. Negentig dagen is de maximale termijn dat een verdachte kan worden vastgehouden. Daarna moet de strafzaak in principe voor een eerste keer voor de rechtbank komen. De vrouw, een bekende van Ichelle, werd twee weken gele den aangehouden in haar woning in Aardenburg. Ook haar winkel in Oostburg is toen doorzocht. Volgens haar advocaat ontkent ze betrokken te zijn bij de dood van Ichelle. Sectie Vorige week dinsdag en donder dag zijn delen van het stoffelijk overschot van Ichelle gevonden in het uitwateringskanaal tussen Sluis en Retranchement. Maar daarmee is het zoeken nog niet voorbij, aldus het Openbaar Mi nisterie. Inmiddels heeft er sectie plaatsgevonden op de lichaams delen die wel zijn gevonden. Over de exacte doodsoorzaak is echter nog niks bekend. Dat is in het belang van de ver keersveiligheid. Jaarlijks wordt het aantal reeën in een gebied ge teld. Ook wordt bijgehouden hoeveel er dood worden gevon den, bijvoorbeeld als gevolg van een aanrijding. Als het percen tage valwild (dood gevonden die ren) meer dan vijf procent is van het totaal aantal reeën, is dat een indicatie dat de verkeersveilig heid in het geding is. Dan is jacht dus toegestaan. Tot dusver moch- ten reeën in Zeeland alleen wor den geschoten op Schouwen- Duiveland, Tholen en Sint Phi- lipsland, Noord-Beveland, Wal cheren en oostelijk Zeeuws- Vlaanderen. Reewerende rasters, reflectoren en wildmolentjes zijn niet effectief genoeg Reewerende rasters, afschrik wekkende reflectoren en wild- molentjes, waarschuwingsbor den en verkeersremmende drempels blijken onvoldoende effectief om reeën weg te hou den. De Zeeuwse wegen zijn daarvoor te lang. Tot 6 april kan bezwaar worden gemaakt tegen het besluit. Van Dijk zei dat gisteren in het stadhuis van Terneuzen. Hij kreeg, evenals burgemeester Jan Lonink en verkeerswethouder Ben van As- sche, een uitgebreide notitie van de stichting Zeeland Tolvrij overhan digd: 'Gedachten zijn tolvrij'. ,,De tunnel (geopend in 2003) was in 2019 al afbetaald, als de gebruikers alleen de aanleg hadden hoeven te betalen", betoogde voorzitter Cees Liefting op gezag van door de stich ting ingeschakelde financieel des kundigen. Eén van de redenen waarom dit niet is gebeurd: de rijksoverheid eiste een rendement van 7,5 procent. Vraagtekens De provincie, sinds 2009 enig aan deelhouder van de tunnel, zet nogal eens vraagtekens bij de rekensom men van Zeeland Tolvrij. De tunnel nu tolvrij maken kost volgens de stichting 'slechts' 265,5 miljoen euro, terwijl de provincie het over 400 miljoen euro heeft. ,,Hoe dan ook", reageerde PvdA'er Van Dijk, ,,het is een eenmalige uitgave én een belangrijke investering in de regionale bereikbaarheid." CDA Met het laatste argument hoopt Van Dijk in elk geval het CDA mee te krijgen. Naast de PvdA pleiten al leen Sp en Forum voor Democratie in hun programma's onverkort voor een tolvrije tunnel. Momenteel vinden twee onder zoeken naar de Westerscheldetun- nel plaats op voorstel van de Tweede Kamer. Die worden be langrijk voor de besluitvorming tij dens de kabinetsformatie. woensdag 24 februari 2021 Gemeenten boos op Blokhuis De Zeeuwse gemeenten zijn boos op demissionair staatsse cretaris Paul Blokhuis. Met zijn uitlatingen over Intervence stelt hij hen 'in een zeer negatief dag licht' en brengt hij de gemeen ten 'imagoschade' toe. Rolf Bosboom Middelburg - Zeeuwse gemeenten Bob Maes Oostburg Er komen steeds meer reeën in Zeeland en ze verspreiden zich over de provincie. Daarom geeft het dagelijks provincie bestuur de Fauna Beheereen- heid Zeeland toestemming om ook rond Wolphaartsdijk en in de gemeente Reimerswaal op reeën te schieten. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Vanuit de oppositie kun je alles roepen, maar wat doe je als je (weer) in de regering zit. Hou je dan ook je belofte? Wat het eer der dan in 2033 tolvrij maken van de Westerscheldetunnel be treft is dat voor PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk helder: ,,Het is voor ons een hard punt, als we mogen meedoen aan de kabi netsformatie." Harmen van der Werf Terneuzen Verrassing: voorzitter Cees Liefting van stichting Zeeland Tolvrij overhandigt PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk (links) de notitie 'Gedachten zijn tolvrij'. Achter hen (vlnr.) PvdA-kandidaat Barbara Oomen, Petra de Boevere van Zeeland Tolvrij, Terneuzens verkeerswethouder Ben van Assche en burgemeester Jan Lonink, op het topje van het stadhuis van Terneuzen. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36