MEDIA CULTUUR 29 geval een klein huisje op het erf van een boerderij met kippen in het bos net buiten Eindhoven. Alles bij elkaar heb ik daar een week of vier zitten schrijven zonder mijn man en mijn zoon.'' Die afzondering had een reden, waarvan de titel The darkest skies are the brightest al iets verraadt. ,,Ons huwelijk stond op wankelen. Rob en ik zijn elkaars grote liefde, maar had den niet in de gaten dat we elkaar na bijna 25 jaar een beetje waren kwijt geraakt." Haar man Rob, met wie ze in 2005 zoon Finn kreeg, is zelf muzi kant (drummer) en is de manager van zijn vrouw. ,,Omdat we zo nauw samenwerken waren we sowieso al tijd in elkaars buurt, maar dat is niet hetzelfde als heel bewust met elkaar bezig zijn.'' Het stel ging boeken over relaties lezen, schakelde een coach in en zocht uit wat er nog over was van het huwelijk. ,,Op een gegeven moment hebben we een dag geprikt, een half jaar later, waarop we zouden beslis sen of we samen door zouden gaan. Nee, de datum weet ik niet meer, het was willekeurig, op een maandag. Rob weet de datum vast nog wel.'' Haar huwelijksperikelen en het moeizame schrijfproces voor het metalalbum dat ze eigenlijk van plan was te maken ('er kwamen alleen melancholische liefdesteksten uit, to taal geen metal'), leidden haar naar het isolement op het boerenerf. ,,Dat was voor mij nieuw, normaal schreef ik het liefst tijdens het touren met drukte om me heen. Nu zat ik daar in mijn uppie, ik maakte een storm mee waarin de stroom uitviel, dat was best spannend. Maar het werkte wel voor me.'' Kwetsbaarder dan ooit Het werd de basis van het semi- akoestische album dat nu klaar is en waarop Van Giersbergen zich kwets baarder toont dan ooit. ,,Ik heb door de coronapandemie wel getwijfeld. De wereld is in crisis, kom ik aanzet ten met mijn liedjes over relatie perikelen. Maar het is ook iets uni verseels. Juist door de lockdown zijn relaties het afgelopen jaar ultiem ge test. Ik heb er al flink wat uiteen zien spatten, het was buigen of barsten.'' Haar eigen huwelijk is gered, al was het volgens Van Giersbergen 'kantje boord'. Het halfjaar om tot een besluit te komen, deed het paar goed. ,,In die tijd zijn we weer gaan daten, dronken we eens samen een whisky'tje, gingen we lopen in het park om te praten. Vertelde ik Rob dat ik soms de gedachte had dat ik wel weer eens alleen wilde wonen. Het is niet altijd leuk voor een part ner om dat soort dingen te horen, maar het gaf ons wel meer ruimte en die hadden we nodig.'' D-day, de in haar hoofd willekeu rige maandag, bleek nieuwjaarsdag 2019 te zijn. Een dinsdag bovendien, leert navraag. Van Giersbergen moet er zelf om lachen dat ze uitgerekend zo'n dag niet kan onthouden. ,,Ge- lukkig wist Rob het nog. Het mag duidelijk zijn dat wij niet zo van oud en nieuw zijn. Op die dag spraken we allebei uit dat we graag verder wilden en achteraf is die timing ontzettend goed geweest. Want onze relatie heeft tijdens de lockdown prima standgehouden.'' 'Koffiemoment' Een deel van het geheim? Een 'koffie- moment'. ,,Elke dag, meestal 's och tends, zitten we op een houten bankje in onze tuin tegen elkaar aan met een koffietje. Na 25 jaar is dat nieuw, zo'n eigen moment op dat tuinbankje. We hebben een tuin van niks, met allemaal dorre planten, maar toch is dat nu ons domeintje.'' Optreden zit er voorlopig nog niet in, Van Giersbergen kijkt al naar 2022. ,,Dan hoop ik weer een grote tour te doen, inclusief Mexico en Zuid-Amerika.'' Hoe zullen ze daar reageren op een persoonlijk luister album? ,,Oh, dat valt vast goed. Hoe eerlijker en persoonlijker de muziek is, hoe meer ze er van houden. Als ik daar alleen met een gitaar tour, zijn de zalen sneller vol dan wanneer ik met een band kom.'' En de beveili ging? ,,Die is daar altijd wel nodig, omdat mensen zo uit hun dak gaan. Maar nu het niet meer uit woede is, vind ik het vooral heel erg leuk.'' woensdag 24 februari 2021 GO Anneke van Giersbergen, samen met echtgenoot Rob. Op nieuwjaars dag 2019 be sloten ze, na een lastige periode, dat ze graag samen ver der wilden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29