k aflik Topvolleybalster Lonneke Sloetjes stopt omdat ze voelt dat haar loopbaan 'af' 24 Lonneke Sloetjes stopt na een sabbatical nu definitief. De 'kriebel' ontbreekt en vanwege de 'rotziekte' MS, die haar moeder trof, wil ze bij haar familie in de buurt zijn. „Volleybal heeft me uit mijn schulp getrokken, dat weet ik zeker." INTERVIEW Precies een jaar geleden sprong Lonneke Sloetjes (30) voor het laatst in de lucht om keihard uit te halen. Niemand stond stil bij de sterspeelster die haar laatste kunstje vertoonde. Er was geen sentiment om het afscheid van een van de beste volleybalsters die Nederland ooit kende. Het was slechts een derby in Florence, tot de wedstrijd twaalf maanden later extra lading kreeg. „Eigenlijk", zegt Sloetjes nu, nadat ze heeft besloten dat het haar laatste was ,,past het wel in mijn straatje dat het zo eindigde." Het is dinsdagmiddag. Sloetjes zit aan de keukentafel, haar tele foon staat voor de verandering nu eens de hele dag roodgloeiend. Hier in Lichtenvoorde is zij 'ge woon een buurvrouw', zal ze zeg gen. Daar voelt ze zich verre van het volleybalidool dat in China vereerd werd, op manieren 'zo gek, je kon het niet bedenken'. Het be wijs ligt op zolder, in een grote box met cadeautjes waar ze ooit nog wat mee wil doen. Beeldjes van haarzelf bijvoorbeeld, maar ook van het zwerfkatje waar ze zich over ontfermde tijdens haar peri ode bij topclub Vakifbank in Istan- boel. Nu woont de rode kater in Lichtenvoorde. Sloetjes was vroeger een angstig, zenuwachtig meisje. Door haar volleybalcarrière werd ze vrouw van de wereld. De diagonaalspeel ster speelde in Duitsland, in Tur kije en Italië en behoorde mondi aal tot de besten. Maar eigenlijk had ze zelf nooit door hoe goed ze was. Haar bescheidenheid over- heerste. Ze speelde om zichzelf te bewijzen, om de kick van het ver beteren en om perfectie te bena deren. Tot ze vorig jaar mei een sabbatical nam. Lichamelijk en mentaal moegestreden. of ze zou terugkeren? Onbekend. Zonder sentiment Gisteren was daar het antwoord: ,,Het is goed zo. Om allerlei rede nen bij elkaar is de drang thuis te blijven groter dan om weer te be ginnen en naar het buitenland te verhuizen." Een van die redenen is in lijn met haar opmerking over haar laatste wedstrijd in Florence die zonder sentiment eindigde. ,,Wel fijn. Als er weer zo'n lading op komt, is er ook een bepaalde verwachting en als het dan toch anders verloopt, kun je teleurstel ling hebben. Voor hetzelfde geld gaat het zo slecht dat een coach denkt: ik moet je wisselen. Maar misschien denk ik dan alweer te veel in rampscenario's." Veel was leuk aan volleybal, de stress was dat niet. Met een prop volle wedstrijdkalender en club verplichtingen die vaak naadloos overgingen in verplichtingen bij het nationaal team was haar sport soms extreem zwaar. Zowel men taal als fysiek. Maar daar stond succes tegenover. Die box met spullen op zolder bewaart ze niet voor niets. Misschien hangt ze binnenkort eens een volleybal shirtje op in haar werkkamer. De keuze is niet moeilijk: ,,Die van Oranje, het olympische shirt. Die Spelen, dat heeft gewoon iets my- tisch. Dat is de heilige graal uit alle toernooien die je als sporter kunt spelen." In Rio werd Nederland vijfjaar geleden vierde. Achteraf was 2016 ook het beste jaar uit haar carrière. ,,In 2018 werden we vierde op het Als ik terugkijk, is er niet iets dat ik anders had willen doen. Of nog had willen bereiken - r Stó WK en had ik ook goeie wedstrij den, maar was ik af en toe op het juiste moment goed. In 2016 wist ik niet wat me overkwam, daar was het toernooi na toernooi goed. Bij de club, maar ook bij het Ne derlands team. Het ging maar door." Het nadeel van succes: het valt op als het daarna minder gaat. ,,Ik wist dat die trein een keer moest stoppen. Misschien dat ik daar vorig jaar van moest bijko men. Je gaat denken: hiervoor kon ik het wel. En gaat zoeken naar wat je verkeerd doet. Maar vorm is niet iets wetenschappelijks, dat maakt het frustrerend." Maar goed, dat is geweest. Ze gunde haar lichaam de afgelopen maanden rust, pijntjes trokken weg, ze gaf zichzelf tijd om andere dingen te doen. Schaatsen op na tuurijs bijvoorbeeld, iets wat voor heen nooit kon omdat haar con tract altijd een clausule bevatte die dergelijke blessuregevoelige spor ten verbood. En zo groeide ze langzaam naar haar beslissing toe. De kriebel om weer in het veld te staan bleef weg. De drang naar prestaties ook. ,,Als ik terugkijk, is er niet iets dat ik anders had willen doen. Of nog had willen bereiken, in die zin dat ik vind dat ik nog iets moet toe voegen om mijn carrière het waard te laten zijn. Dat idee heb ik niet. Het voelt af." Melancholie De frustratie van vorig jaar is ver dwenen, blijdschap overheerst. ,,Melancholie. Maar niet op een verdrietige manier. Meer op een verwonderde manier, van: wow, wat heb ik allemaal meegemaakt, mooie mensen ontmoet en kansen gekregen." Een andere, belangrijke reden om definitief te stoppen met vol leybal: haar moeder. Zo'n vijftien jaar geleden kwam de diagnose Multiple Sclerose, 'een rotziekte'. MS is een chronische aandoening aan het zenuwstelsel. Haar moe der zit in een rolstoel en kan veel handelingen niet meer zelfstandig uitvoeren, waaronder eten. ,,Ik zag altijd wel dat het achteruit ging, maar nu zie ik haar vaker en merk woensdag 24 februari 2021 GO 'Elfduizend man in Ahoy heb ik ook overleefd' Lisette van der Geest Lichtenvoorde Een karakteristieke pose van Lonneke Sloetjes aan het net, alles gevend op het WK van 2018. foto afp - Lonneke Sloetjes (30) :v - jjjMfcMMÉwww -rrr Lonneke Sloetjes: ,,Het is goed zo. De drang om thuis te blijven is groter dan weer naar het buitenland te verhuizen." foto eric brinkhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24