\\l Hij had de zaken goed voor haar geregeld, dacht zij 21 Waarvan akte Wat is bitcoin? nog enigszins inschatten door econo mische factoren die eraan ten grond slag liggen. Dan kan je ernaast zitten, maar je hebt in elk geval een groter economisch plaatje. De koers van de bitcoin is letterlijk afhankelijk van wat iemand ervoor wil geven.'' Francis: ,,De bitcoin staat nu op re cordhoogte omdat steeds meer men sen erin willen investeren. Omdat het steeds moeilijker wordt om bit- coins te minen (delven, zie kader) en er steeds minder bij komen, stijgt de prijs. We hebben net een halvering gehad van het aantal bitcoins dat da gelijks kan worden gemined. Dat ge beurt elke vier jaar. In de jaren van en na de halvering stijgt de koers sterk. Er is dan minder aanbod en meer vraag. Dat wordt gevolgd door stabi lisatie en dan een sterke correctie. De fikse waarde van de bitcoin nu was volgens dit schema te verwachten.'' 3 Moeten we nu bitcoins kopen om de boot niet te missen? Zeisberger: ,,Als ik dat wist zou ik geen professor zijn maar handelaar in bitcoins. Niemand weet of de waarde zo hoog blijft. Wat in het verleden is gebeurd, heeft geen enkele voorspel lende waarde. Het koersrisico is hoog. De koers van de bitcoin stijgt of daalt soms wel met 10 of 20 pro cent op één dag. Een dollar of een euro wisselt hooguit met een half procent. Je kunt een gokje wagen. Bijvoorbeeld met 1000 euro. Dan kun je 100 euro win nen, of verliezen. Ik heb zelf met een klein bedrag verschillende cryptomunten gekocht, gewoon om te kijken hoe het werkt. Op lange termijn ben ik niet optimistisch over de bitcoin. De ECB (Europese Centrale Bank) zou hem kunnen verbie den als betaalmid del, dan verliest hij veel waarde. Ook zou de ECB een eigen cryptomunt kunnen oprichten en dan zijn bitcoins ook minder waard.'' Francois: ,,Ik denk dat dit jaar niet het beste jaar is om in te stappen. Ik verwacht dat de koers volgend jaar weer daalt. Op lange termijn zitten we echter nog lang niet aan het maximum, na de daling gaat de prijs wel weer omhoog. Sowieso moet je niet instappen voor de korte termijn. Op lange termijn verwacht ik dat bitcoin een goede belegging is.'' Boonstra: ,,Wie wil, kan gerust een gokje wagen met bitcoin, maar beleg nooit je hele vermogen in één ding. Je kunt geluk hebben of pech. De vorige piek van bitcoin was in 2017. Daarna is de koers gehalveerd. Er zijn een paar mensen heel rijk mee geworden, maar er zijn veel meer mensen armer geworden. Als je op het verkeerde moment instapt, kun je veel verliezen.'' Is bitcoin de eerste 1 wereldmunt? Francois: „Bitcoin heeft zeker de po tentie om dat te worden. Hij bestaat pas twaalf jaar en is in die tijd ver ge komen. Hij zal nooit euro's en dollars vervangen, maar zal ernaast blijven bestaan als eerste wereldmunt. Hij kan over grenzen heen gebruikt wor den. Ik geloof echt dat de problemen die er nu nog zijn, bijvoorbeeld met de snelheid, worden opgelost met de technologische vooruitgang." Boonstra: „Aanhangers van bitcoin zeggen dat het een wereldmunt is, maar een wereldmunt is heel lastig te realiseren. In de euro zitten negen tien EU-landen en dat is al lastig ge noeg. Er zijn soms grote verschillen tussen zuidelijke en noordelijke landen. Als dat bij zo'n klein clubje landen met gelijke welvaart lastig is, dan is het bij een munt voor de hele wereld onmogelijk." 5 Is het beter om in andere cryptovaluta te investeren? Zeisberger: ,,Er zijn nog heel veel andere cryptomunten, zo'n achtdui zend. Het zijn allemaal speculatie valuta, je kunt met geen van die munten echt betalen. Facebook heeft het geprobeerd met de Libra, maar dat is tot nu toe niet gelukt. Als je wilt investeren in cryptogeld, zou ik niet alleen bitcoins kopen. Het is beter om je geld te spreiden over tien tot twintig valuta. Als je aandelen koopt, spreid je je geld over het algemeen ook over verschillende aandelen.'' Boonstra: ,,Bitcoin is niet de mooi ste of schoonste investering. Er zijn enorme datacentra nodig om bitcoins te delven en te beveiligen. Dat kost net zo veel stroom als het verbruik van Colombia, Israël of Tsjechië. Er zijn modernere vormen van digitale munten, minder energie-intensief. De achterliggende techniek van de bitcoin, de blockchain, is wel een belangrijke innovatie.'' Francois: ,,Bitcoin blijft de belang rijkste cryptomunt, maar Ethereum en Chainlink zijn andere aantrekke lijke cryptomunten, de achterlig gende techniek bij deze valuta is veelbelovend.'' ij heeft het vaak gezegd: 'Ik zorg goed voor je, schatje.' En dat doet hij. Ze heeft in die veertig jaar dat ze samen waren, nooit iets te klagen gehad. Een mooie villa, reizen, dure kleren, luxe auto's: dankzij zijn florerende ict-bedrijf stroomt het geld binnen. Daarom hóeft zij niet te werken, vindt hij. Zij vindt het best. Elke maand maakt hij geld over op haar rekening. Ruim voldoende voor de kosten van het huishouden en voor haarzelf om te kopen wat ze nodig heeft. Vroeger wilde ze wel trouwen, maar dat zag hij niet zitten. Nadat zijn eerste huwelijk, waaruit hij vier kinderen had, op de klippen was gelopen, wilde hij dat nooit meer. Maar ze hadden wel een samenlevingscontract en een testament waarin ze elkaar tot erfgenaam hebben benoemd. Ze heeft geen enkele reden om zich zorgen te maken. Tot hij, inmiddels in de zeventig, ongeneeslijk ziek wordt. ,,Ik heb toch niet zo goed voor je gezorgd'', zegt hij op zijn sterfbed, zonder zich nader te verklaren. Ze denkt dat hij in de war is, vertrouwt op zijn vaak herhaalde belofte en voelt geen argwaan. Maar na zijn overlijden ont dekt ze wat hij bedoelde: tot haar verbijstering bezit hij bij zijn overlijden geen cent. Ze is zijn enige erfgenaam, maar er valt niets te erven. Evenmin, en dat is mis schien nog wel schokken der, heeft hij iets voor haar geregeld voor na zijn over lijden. Hoezo 'ik zorg goed voor je, schatje?' Nu zit ze verslagen tegenover me omdat ze een Verklaring van Erf recht nodig heeft. Kan ze in ieder geval die paar duizend euro van zijn rekening opnemen die ze zo hard nodig heeft. De huur van hun luxe villa heeft ze opgezegd, die kan Ze woont nu in een flatje. Ze denkt dat hij op z'n sterfbed in de war is en vertrouwt op zijn vaak herhaalde belofte ze niet meer betalen Zijn vier volwassen kinderen, met wie ze nooit echt op goede voet verkeerde, hebben haar uitge legd hoe de vork in de steel zit: hun vader heeft zijn bedrijf al twintig jaar geleden verkocht. ,,Dat heeft hij mij alleen nooit verteld.'' In plaats van een koopprijs kreeg hij zo lang hij leefde een deel van de winst. Zo hebben ze de laat ste twintig jaar geleefd van dat winstaandeel, maar dat is met zijn dood gestopt. Spaargeld is er ook niet. Zij blijft achter met lege handen en moet de rest van haar leven zien rond te komen van een karig AOW'tje. Ik kan mijn verbazing maar met moeite verbergen. Hoe kun je op die basis tientallen jaren samenleven? Hebben ze nooit over zijn werk en die regeling gepraat, probeer ik? Een zucht. ,,Hij was niet zo'n prater'', zegt ze. GO WOENSDAG 24 FEBRUARI 2021 goud of zeepbel? De bitcoin is een digitale munt. Om die te kopen of verkopen heb je geen bank nodig, maar een computer. Gebruikers bewaren hun bitcoins in een netwerk van computers die elk blokjes versleutelde informatie bevatten. Zo ontstaat een keten van blokjes (block- chain). Als er een bitcoin bij komt of wordt verhandeld, registreren alle computers die nieuwe informatie. Nieuwe bitcoins kunnen met computers worden 'gemined' (gedolven) uit een enorme hoeveelheid data, waarvoor veel rekenkracht nodig is. Het maximum aantal bitcoins dat er ooit zal komen, is 21 miljoen. Nu is al 80 procent van het totaal op de markt. Elke vier jaar wordt het aan tal bitcoins dat mag worden gedolven, gehalveerd. Dat is allemaal vooraf geprogram meerd door de nooit geïden tificeerde bedenker(s) van de bitcoin. Naar verwachting zijn in 2140 alle 21 miljoen bitcoins gedolven. E illustratie nozzman Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21