Luisteren zonder gehannes met draadjes Drie experts over de 'wondermunt' - r GOEIE KOOP Tesla-eigenaar Elon Musk kocht voor 1,5 miljard dollar aan bitcoins en tot gisteren verkeerde de koers tijdelijk boven de grens van 50.000 dollar. Is dit de munt van de toekomst? Vijf vragen aan drie experts. De experts 20 OORDOPJES WÊl €207 kL Samsung Galaxy Buds Pro €210 Jm if 1 t J Sony WF-1000XM3 €144 m Apple AirPods Pro IWat moeten we met die bitcoin? Quinten Francois: ,,Bitcoin is in potentie een perfect betaalmiddel. Het is transparant: via de blockchain- technologie is elke transactie in te zien. Er is een maximale hoeveelheid, wat belangrijk is voor het vertrouwen in de munt. Er is geen centraal gezag. Iedereen die deel uitmaakt van het netwerk, beslist. Daarmee voorkom je het 'bijdrukken' van geld, wat met euro's en dollars veel gebeurt. Afgelo pen jaar zijn ongelofelijk veel dollars bijgedrukt om Amerikaanse onder nemers coronasteun te geven. Maar daardoor daalt de waarde en het ver trouwen. Een ander systeem is nodig. Helaas is de bitcoin nu nog niet ge schikt als betaalmiddel. Het systeem werkt te traag en kan maar weinig transacties aan. Daarnaast is het ook duur. Een transactie kan op drukke momenten wel 10 euro kosten. Als je een brood koopt, zijn de transactie kosten hoger dan de prijs van het brood. Die problemen moeten wor den opgelost voordat het echt iets kan worden met de bitcoin. Nu dient het vooral als waardeopslagmiddel voor mensen die het monetaire sys teem, de banken, niet vertrouwen.'' Wim Boonstra: ,,Ik ben niet zo'n ge- lover in bitcoin. Er zit geen toekomst in omdat de techniek te traag is; er kunnen maar een paar transacties per seconde worden uitgevoerd. Bij de banken zijn dat er tienduizenden realtime: het gaat van de ene reke ning af en staat direct op een andere. Verder is de bitcoin aantrekkelijk voor illegale transacties, want je weet niet wie of wat erachter zit. Een ander probleem is dat er geen echte bitcoin-economie is. Mensen krijgen geen salaris in bitcoin. Win kels verkopen geen producten voor bitcoins. Je kunt geen lening afslui ten in bitcoin. De bitcoin is heel instabiel, de waarde fluctueert sterk. Het kan de functies van regulier geld maar voor een deel invullen. Dat maakt het ongeschikt voor het gewone betalingsverkeer.'' 2 Staat u ervan te kijken dat de waarde van de bitcoin nu zo hoog is? Stefan Zeisberger: „Mensen zijn ge fascineerd door zo'n nieuwe, digitale munt. Dat heeft de koers gestimu leerd. Ook de lage rente op spaargeld speelt een rol. Maar bitcoin is een speculatiemiddel, geen betaalmiddel. Als je investeert in bijvoorbeeld dol lars, kun je die inwisselen of er iets voor kopen omdat het een betaal middel is. Onze valuta worden ook gesteund door overheden en de cen trale bank. Daardoor houden ze altijd waarde. Dat heeft de bitcoin niet. Er staat geen land achter, geen regering, geen centrale bank. Dat maakt bit- coin riskanter.'' Boonstra: ,,Ik denk dat de bitcoin nu zo veel waard is, omdat er veel onze kerheid en veel geld in het systeem is. Spaargeld levert niks op. Je krijgt geen rente. Aandelen en obligaties zijn duur. Daarom gaat er ook een deel naar bitcoin. Mensen zijn op zoek naar alternatieven. Investeren in bitcoin blijft een risico. Er zijn grote fluctuaties en je kunt de koers op geen enkele manier voorspellen. De koers van de dollar kun je WOENSDAG 24 FEBRUARI 2021 GO Online schoollessen, vergade ringen via Zoom, buiten wan delen met je favoriete muziek in je oren: er zijn genoeg momenten op een dag waarbij we oordopjes gebruiken. Wie ze er vaak bij pakt, zoekt wellicht een setje met net wat beter geluid. En draadloos, dat scheelt een boel gehan nes met draadjes, al moet je ze wel op tijd opladen. Welke zijn waterdicht, zodat je ze ook tijdens het hardlopen in de regen kunt dragen? Welke moet je hebben als je de lage tonen van je favoriete band goed wilt horen? En welke heeft noisecancelling als extra functie? We lichten er drie voor je uit. O Kwaliteit van stendig. de audio is O Uitstekend beter dan bij werkende de vorig jaar microfoon. niet al te hoog aangeschre O De actieve ven Galaxy noisecancel- Buds Live. ling valt tegen. O Meer functies O Belkwaliteit dan de Galaxy valt tegen als Buds Live. je langs een O Water- en drukke weg zweetbe- loopt. O Flink in prijs tussen hoge gezakt sinds en lage tonen. ze in de zomer O Goede noise- van 2019 ver- cancelling. schenen. O Uitgebreide O De loepzuivere app met extra audio is zo functies. sterk, dat ze een klassieker O Doppen zitten lijken comfortabel, te worden. maar ze O Diepe bassen, kunnen uit je prima balans oor vallen. O Verbeterd op breekt nog spatwater- altijd, meeste dichtheid. concurrenten O Verbeterde hebben dat pasvorm. wel. O Verbeterde O Tal van con accuduur en currerende noisecancel- in-ear hoofd- ling. telefoons leveren betere i O Volumebedie- kwaliteit voor ning op oor- een veel tjes zelf ont- lagere prijs. Bitcoin: digitaal ARWEN KLEYNGELD Wim Boonstra, speciaal adviseur Amsterdam. bij Rabo- Research en hoogleraar economie aan de VU in Quinten Francois, oprichter van You- Tubekanaal 'Young and Investing' en schrijver van het boek De Bitcoinrevolutie. Stefan Zeisberger, hoogleraar financiële economie aan de Radboud Univer siteit in Nijmegen en de Universiteit Zürich, Zwitserland. c Voor meer informatie: tweakers.net

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20