Marjan Berk II NIEUWS 15 L~ Inf luencers gaan vacatures delen in hun netwerk Cijfers werkloosheid Ik keek op tegen Ramses Shaffy, hij was een voorbeeld en een Ik werd op mijn schouder getikt door een over rijpe, oudere heer. ,,Bent u niet dat meisje dat bierflesjes met haar tanden opende?'' Ik stond stil. Meisje... Dat was lang geleden. Ja, dat deed ik weleens op een feestje. ,,Kunt u zich dat nog herinneren? U heeft nog steeds mooie tanden.'' Mijn gedachtestroom denderde met de vaart van een raket terug naar het verleden. Naar de zolder feesten met de bektrekkende zure rooie wijn en de bakken zoute pinda's. Met de jonge mensen van de toneelschool. Met de platen van de Franse chan sons van Charles Trenet die iemand had mee gebracht. Het licht van de lekkende kaarsen... mijn toekomstdromen. Ik bewoonde een echte zol der, de wens van iedereen die in Amsterdam ging studeren. De woningnood was in 1955 al net zo treurig als vandaag. Omhoogkijkend op zoek naar een leeg raam reed ik op mijn fietsje de grachten langs. Op de Oudezijds Achtergracht had ik beet, het was een oud grachtenpandje, waarin een be drijf zat. En de zolder was leeg! Voor water moest ik met een emmertje een verdieping lager gaan. De praktische zorgen schoof ik voor het gemak nog even voor me uit. Ik had met hulp van vrienden mijn povere bezittingen omhooggekregen: twee grote hutkoffers waarin mijn spullen, kleren en boeken zaten, een bed, een tafeltje en een stoel. En nu gaf ik mijn eerste fuif, met bier en wijn. En zoute pinda's. En Charles Trenet. De bezitter van de platen had ook zijn pick-up meegebracht! Ramses Shaffy, óók op een zolder, die in de derde klas van de toneelschool zat. Ik keek op school vol bewondering naar hem op, hij was een voorbeeld en een held, en zo aantrekkelijk! ,,Ik ga weer eens een straatje verder'', zei de heer die mij door zijn herinnering het verleden had in gejaagd. ,,Leuk dat ik u heb ontmoet. En u hebt nog steeds een goed gebit!'' Ik keek hem na. Hij leunde ook op een stok. Ik voelde met mijn tong langs mijn tanden, jarenlang goed onderhouden door mijn tandarts Danielle. En voor bier heb ik tegenwoordig een flessenopener. Kickbokser Rico Verhoeven krijgt al jaren veel persoonlijke berichten van fans. Ook over hun werksituatie, of hun behoefte aan een betaalde baan. Sinds de coronacris ontvangt Rico Verhoeven meer verhalen van men sen over hun werk, en die zijn ook heftiger geworden, van een jonge on dernemer die zijn horecazaak moest stopzetten tot iemand die zijn jaar contract bij KLM verloor en zich moet laten omscholen. Het bracht hem op het idee van heelnederland- werkt.nl, een site voor vacatures en opleidingen, die gisteren online is gegaan. Verhoeven: ,,Veel mensen zijn ge troffen door de coronacrisis en maat regelen. Al die persoonlijke verhalen in mails en reacties op Instagram raken me. Waarom mensen me om raad vragen? Op social media laat ik zien dat ik vader, ondernemer, top sporter, maar ook mens ben. Ik pro beer positiviteit uit te stralen - zelfs als ik een slechte dag heb - en men sen te inspireren om elke dag een betere versie van zichzelf te zijn. Ik denk dat ze me daarom benaderen, als ze even die boost nodig hebben.'' Tegelijkertijd voelde het voor hem frustrerend, want hij kan niet ieder een individueel helpen. ,,Toen ben ik gaan nadenken: wat kan ik doen om in één keer zo veel mogelijk mensen te helpen? Met dit nieuwe initiatief wil ik de werkgelegenheid die er wél is, zichtbaar maken met de kracht van sociale media.'' Niet veel, geeft hij meteen toe. ,,Daarom ben ik met allerlei deskun digen gaan praten. Zij zeggen dat de echte klap wat werkloosheid betreft waarschijnlijk nog komt. En er moet toch gewerkt worden, zodat er geld binnenkomt. Leven, een huis, eten, drinkenNiks is gratis.'' De bokser probeert slechte tijden altijd een stapje voor te zijn, vandaar dat hij deze vacaturewebsite is ge start. De ambitie is om een van de topbanensites te worden en te blij ven, ook na de crisis. ,,We bieden nu al honderdduizend stages en banen aan. Ik ben in gesprek gegaan met be drijven uit mijn netwerk en vandaar- uit ontstond een sneeuwbaleffect.'' Verhoeven denkt dat zijn platform zich onderscheidt doordat bedrijven er vacatures gratis kunnen plaatsen, en er gratis korte opleidingen wor den aangeboden, bijvoorbeeld in onderhandelen, Excel, PowerPoint en assertiviteit. ,,Denk ook aan persoon lijkheidstesten, voor als je overweegt je te laten omscholen.'' De website richt zich op alle secto ren en opleidingsniveaus. ,,Het is een concept dat jongeren in het bijzonder aanspreekt, omdat we veel gaan wer ken via sociale media.'' Zo heeft de topsporter allerlei influencers uit zijn netwerk aan het platform gekoppeld, van Ronnie Flex en Bram Krikke tot Nicolette Kluivert. Zij kunnen voor bedrijven bepaalde vacatures gericht met hun volgers delen - dat is dan Ik ging nadenken. Wat kon ik doen om in één keer zo veel mogelijk mensen te helpen? - Rico Verhoeven weer niet gratis. ,,In plaats van in- fluencer zijn ze dan 'jobfluencer'. En jongeren kijken op sociale media vanaf het moment dat ze wakker worden tot ze naar bed gaan. Terwijl ze niet zomaar op een vacaturesite gaan kijken. Nu komt er misschien onverwachts iets op hun pad, of zien ze iets voor een vriendin, kennis of tante. De basis van het platform is dat we werkgelegenheid willen boosten, zodat heel Nederland kan werken.'' DALING woensdag 24 februari 2021 GO Fuif Ik was begonnen met de verwezenlijking van Even na de brug over de Damstraat woonde Rico Verhoeven gaat de strijd aan met werkloosheid Harriot Voncken Rotterdam Wat weet een bokser van werk gelegenheid? Rico Verhoeven foto brunopress De werkloosheid daalde de afgelopen drie maanden sterk, met gemiddeld 23.000 mensen per maand. Toch zijn er nog steeds 64.000 méér werklozen dan bij het begin van de coronacrisis. Dat meld de het CBS deze maand. De werkloosheid daalde mede doordat minder jongeren zich aanboden op de arbeidsmarkt. In januari 2021 waren 337.000 mensen werkloos, dat is 3,6 procent van de beroepsbevolking. Het UWV registreerde eind januari 289.000 lo pende WW-uitkeringen. In januari hadden in totaal 4,1 miljoen mensen van 15 tot 75 jaar geen betaald werk. Naast werklozen ging het om 3,8 miljoen mensen die niet recent hebben gezocht en/of niet direct voor werk beschikbaar zijn. Zij worden niet tot de beroepsbevolking gerekend. Hun aantal is in de laatste drie maanden met gemiddeld 7000 per maand gestegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15