Twee aparte abortusvoorstellen Arbeidsmigranten werken in Qatar meer dan tien uur per dag in 45 graden 'Internationale studenten eenzaam door corona' 14 De krant verzamelde officiële cijfers uit India, Pakistan, Nepal, Bangladesh en Sri Lanka over om gekomen contractarbeiders uit die landen. Dat blijken er meer dan 6500 te zijn sinds 2010, toen Qatar het WK kreeg toegewezen. Gemid deld stierven er zo'n twaalf buiten landse arbeiders per week, maar waarschijnlijk meer, aangezien ook de Filipijnen en Kenia massaal arbeiders naar Qatar hebben ge- stuurd. Van hun lotgevallen zijn geen data voorhanden. De doden die vielen in de laatste maanden van 2020 zitten evenmin in deze statistieken. Er is eerder melding gedaan van de slechte arbeidsomstandigheden in Qatar. Jonge arbeiders stierven in de zinderende hitte van uitputting en aan hartaanvallen. Ze werken vaak langer dan tien uur per dag in temperaturen van 45 graden. Volgens de officiële cijfers waren er 37 overlijdensgevallen bij de bouw van de stadions. Het organiserende comité onderstreept dat het over grote deel van die overlijdens niet- werkgerelateerd zou zijn. Men om schrijft ze als 'natuurlijke sterfge vallen'. Een deel van de arbeiders kwam om door ziekte, (verkeers) ongelukken of zelfmoord. The Guardian beschrijft een triest geval van een jonge arbeider uit Bangladesh die werd geëlektrocu- teerd in zijn verblijf toen bij een overstroming water over blootlig gende elektriciteitskabels stroom de. Qatar, in het verleden ook al door de Nederlandse vakbond FNV aangesproken op de wantoestan den, heeft toegezegd de arbeidsom standigheden te verbeteren. Daar is volgens mensenrechtenorganisa ties tot nu toe onvoldoende van te rechtgekomen. 'Niet abnormaal hoog' Wereldvoetbalbond FIFA ziet geen reden voor ongerustheid. ,,Met de zeer strenge gezondheids- en vei ligheidsmaatregelen in Qatar is de frequentie van ongevallen op bouwplaatsen van de FIFA World Cup laag in vergelijking met andere grote bouwprojecten over de hele wereld'', aldus een woordvoerder. Ook volgens het organiserende WK-land zijn de 6500 doden 'niet abnormaal hoog' op een totaal van twee miljoen arbeidsmigranten in het land, die bovendien - volgens een regeringswoordvoerder - alle maal aanspraak kunnen maken op de medische voorzieningen in het land. In de praktijk blijkt het voor nabestaanden bijzonder ingewik keld om vanuit Qatar duidelijkheid te krijgen over de doodsoorzaak van dierbaren, waardoor het lastig wordt compensatie te claimen. Het WK voetbal wordt gehouden van 21 november tot 18 december Wij kijken niet weg bij de maatschappelijke problemen van het gastland -KNVB 2022. Het toernooi wordt voor het eerst in de geschiedenis in de win ter gespeeld, omdat de temperatu ren in de zomer in Qatar te hoog zijn om te kunnen sporten. Ook in de winter loopt de temperatuur nog flink op in de woestijnstaat, daarom zullen delen van de nieuwe stadions worden voorzien van air conditioning. De KNVB was in 2010, bij de toe wijzing van het toernooi, niet voor een WK in Qatar, heeft de Neder landse voetbalbond als eens eerder laten weten. Ook de FIFA stelde later dat het een fout is geweest. ,,Wij kijken niet weg bij de maat schappelijke problemen van het gastland en zullen - mits gekwali ficeerd - sociaal verantwoord deel nemen aan het toernooi", is het of ficiële standpunt van de KNVB. ,,Rapporten van bijvoorbeeld Am nesty International en internatio nale vakbondkoepels zien we als heel waardevol. Het helpt ons. Die rapporten houden ons op de hoogte van de specifieke problematiek en met die informatie kunnen we ook het gesprek aangaan.'' Dat blijkt volgens Nuffic, de Nederlandse organisatie voor de internationalisering van het onderwijs, uit een enquête die het heeft gehouden onder 350 buitenlandse studenten die in Nederland studeren. De universiteiten zijn vanwege de coronamaatregelen groten- deels gesloten voor onderwijs tijdens fysieke bijeenkom sten. Uit het onderzoek blijkt dat studenten die de mogelijk heid hebben soms naar een hogeschool of universiteit te gaan om te studeren, positie ver zijn dan de groep die voor namelijk online studeert. Ook zijn die studenten positiever over hun sociale leven. Eerder trokken organisaties van Nederlandse studenten al aan de bel. Ook zij zien dat studenten het moeilijk hebben door het gebrek aan fysieke bijeenkomsten. Gisteren presenteerde D66-Kamer- lid Pia Dijkstra een wet die een einde maakt aan de verplichte bedenktijd. Volgens Dijkstra blijkt uit onderzoek dat verreweg de meeste ongewenst zwangere vrou wen goed hebben nagedacht of zij een abortus willen. ,,Als zij die keuze hebben gemaakt, is het on nodig dat zij verplicht nog eens vijf dagen extra bedenktijd krijgen." ker van. Elke dag dat je langer onge wenst zwanger bent en langer moet wachten op een behandeling, is dan extra belastend.'' D66 vindt een wetswijziging nu nodig en wacht daarom de formatie niet af. Dan kan de nieuwe Tweede Kamer er na de verkiezingen al over debatteren en stemmen. PvdA en GroenLinks zijn het daar van harte mee eens, maar komen toch morgen - enkele weken vóór de stembusgang - met een aparte motie op precies hetzelfde onder werp. Zij vinden de verplichte bedenktijd 'niet meer van deze tijd' en 'overbodig'. In de gang van D66 heerst teleur stelling over de aparte route die PvdA en GroenLinks bewandelen. ,,We hebben ze gevraagd, maar ze wilden niet meedoen. Best jam mer.'' Kamerlid Corinne Ellemeet van GroenLinks spreekt juist over 'twee krachtige signalen'. Ze ont kent dat er sprake is van 'ondermij ning' van het D66-plan. woensdag 24 februari 2021 Bouwvakkers werken aan het Al Janoub-stadion, ontworpen door de Irakees-Britse architect Zaha Hadid, 15 kilometer buiten de hoofdstad Doha. foto hh/afp 6500doden in aanloop WK Als volgend jaar wordt afgetrapt voor het WK voetbal in Qatar, lijkt een minuut stilte op zijn plaats. Onderzoek van de Britse krant The Guardian wijst uit dat in de afgelopen tien jaar meer dan 6500 arbeidsmigranten zijn gestorven die meewerkten aan de bouw van stadions en andere WK-faciliteiten. Bob van Huët Rotterdam/Londen DEN HAAG Een fors deel van de internationale stu denten in Nederland heeft zich het afgelopen half jaar eenzaam gevoeld. Voor stu denten die zo nu en dan wel fysiek les hebben gekregen op de campus, geldt dat minder. D66 enerzijds en GroenLinks en PvdA anderzijds komen deze week met voorstellen om de ver plichte minimale bedenktermijn van vijf dagen bij abortus af te schaffen. Edwin van der Aa Den Haag Volgens Rutgers, het kenniscen trum seksualiteit, heeft van de vrouwen die naar een abortuskli niek gaan 73 procent op dat mo ment al een weloverwogen besluit genomen. ,,Een zwangerschap laten afbreken is geen lichtvaardig be sluit, ook al ben je er 100 procent ze D66 teleurgesteld dat GroenLinks en PvdA niet gedrieën willen optrekken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14