Vijfsterrenbeweging van grootste partij op weg naar de marge Lijsttrekker PvdD Esther Ouwehand live bij de krant NIEUWS 13 Een restrictief immigratiebeleid en kritiek op een steeds machtiger wordende EU leven ook sterk in onze achterban dagen tot de verkiezingen seculiere gezinnen. Wij hebben niet gedacht: welke mensen krij gen straks het bedrag? Het is een algemeen punt dat er meer gedaan kan worden aan gezinsbeleid." U heeft het in uw programma ook over Nederland als dicht bevolkt land en rentmeester schap. Werkt u met zo'n bonus niet overbevolking in de hand? ,,Die 1000 euro is ook weer niet zo'n groot bedrag dat je ouders ermee overhaalt een vierde kind te nemen. In Nederland zijn vooral zorgen over de vergrijzing en het betaalbaar houden van de zorg. Nu slinkt al tijdenlang onze autochtone Nederlandse bevol king. De groei zit meer in de im migratie, daarom stellen wij tege lijkertijd een stringenter immigra tiebeleid voor.'' Op dat onderwerp profileert ook Forum voor Democratie zich. De partij van Thierry Baudet heeft enige aantrekkingskracht op or thodox-christelijke SGP'ers, maar de nieuwe SGP-partijvoorzitter Dick van Meeuwen stelde vorige maand dat samenwerken met FvD niet mogelijk is. Van der Staaij zei daarop meteen de partij mét uit te sluiten. ,,Forum was in die discussie een metafoor voor andere partijen en of je daarmee kon samenwerken. Onze natuurlijke bondgenoten zijn de christelijke partijen, er is een grotere afstand tot andere partijen.'' ,,Forum heeft zichzelf wel behoor lijk buitenspel gezet, ook voor kabinetsdeelname. Met het gedoe binnen de partij en de kwalijke geur die uit die appjes opsteeg.'' „Onderwerpen als een restrictief immigratiebeleid en kritiek op een steeds machtiger wordende EU leven ook sterk in onze achterban. En aanvankelijk had de mogelijke belofte van een heel grote partij aantrekkingskracht, maar dat speelveld is inmiddels veranderd door het uiteenvallen van Forum. Partijen die als een wonderboom omhoog schieten, zie je vaak weer omvallen. Wij hebben de afgelo pen jaren met een paar zetels óók het verschil weten te maken.'' ,,Haha, iedereen die de SGP als eerste liefde heeft, raad ik vooral aan daarbij te blijven.'' De SGP is tegen abortus. Minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge noemde de manier waarop activisten de laatste jaren bij sommige abortusklinieken te werk gaan 'kwalijk en soms ook smakeloos'. Hij pleitte voor buffer zones bij klinieken. In het verkie zingsprogramma noemt de SGP de demonstranten 'wakers'. „Intimideren mag nooit, maar in een vrij land mag je ook aandacht vragen voor een ander standpunt. Dat moet op een respectvolle ma nier gebeuren, gericht op hulp verlening. Er zijn ook vrouwen die positieve ervaringen hebben met die gesprekken.'' ,,Nu lijkt het wel dat alleen het er staan en het in gesprek willen gaan al per definitie wordt gezien als intimidatie of te confronte rend. Dat vind ik te ver gaan.'' ,,Het is zeker een onderwerp dat de intimiteit van vrouwen heel bijzonder raakt. Het is goed dat niet alleen mannen daarover het woord voeren.'' ,,We hebben in het verleden ook weleens door een vrouw binnen de SGP een onderzoek over abor tus laten presenteren. Aan de an dere kant staan we als politieke partij voor bepaalde standpunten. Wie dat standpunt uitdraagt, zal niet doorslaggevend zijn. Ik verzet me wel tegen de gedachte dat dit iets is van mannen tegenover vrouwen. Het gaat over bescher ming van ongeboren leven. Dat zijn ongeboren jongetjes en onge boren meisjes.'' ,,Maar dat leven is er niet zonder toedoen van een man gekomen. Daarom is het een gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid.'' „Sterker nog, niet zelden horen wij dat mannen of vriendjes aan dringen op een abortus. De pri maire neiging van een vrouw is om het leven te koesteren. En het is vaak de druk en drang van bui ten - en van mannen - om daar een einde aan te maken. Daar is te weinig oog voor.'' De Vijfsterrenbeweging bevindt zich in een diepe crisis, parlemen tariërs stappen met ruzie uit de partij ofworden eruit gezet en ook kiezers moeten steeds minder van de partij hebben. Volgens de laat ste peilingen zou iets meer dan 15 procent van de Italianen op de partij stemmen. Bij de laatste verkiezingen, in 2018, was dat nog 32 procent. Het geesteskind van komiek Beppe Grillo, dat in 2007 begon als protestbeweging tegen het cor rupte Italiaanse politieke systeem én tegen de euro, is nu de grootste partij in het Italiaanse parlement. Maar regeringsverantwoorde lijkheid combineert moeilijk met idealen, en de regering Draghi is een stap te ver. Schouder aan schouder in de regeringsbankjes met Silvio Berlusconi's Forza Italia én de voormalige president van de Europese Centrale Bank is voor veel aanhangers - 'Grillini' - een te bittere pil. Vijftien senatoren en 21 parle mentariërs gaven vorige week niet hun vertrouwen aan de nieuwe regering Draghi. Ze werden prompt uit de partij gegooid. Twaalf jaar nadat de protestbewe ging in 2009 officieel partij werd en acht jaar na hun eerste parle mentsverkiezingen, waarbij ze ruim 25 procent van de stemmen haalden, lijkt de rol van de Grillini grotendeels uitgespeeld. Ingekap seld door het systeem dat ze wil den bestrijden. Partijleider Vito Crimi heeft grote moeite de verschillende stromingen bij elkaar te houden. Twee voormalige wonderkinde ren van de partij, Luigi di Maio en Alessandro di Battista, kwamen lijnrecht tegenover elkaar te staan. Di Maio vertegenwoordigt als minister van Buitenlandse Zaken het gematigde, regeringsgezinde gezicht van de partij, Di Battista staat voor de activistische vleugel. Di Maio verwijt Di Battista, die de afgelopen jaren vooral op we reldreis was met vrouw en kind, gebrek aan verantwoordelijkheid, Di Battista verwijt op zijn beurt de minister dat hij verliefd is op het pluche. 'Dibba' heeft de partij inmiddels verlaten. In een uitge breide Instagrampost legt hij de vinger op de zere plek: 'Het niet zo is dat ik niet meer denk zoals de Vijfsterrenbeweging, maar de Vijfsterrenbeweging denkt niet meer zoals ik.' Eerst een jaar regeren met Salvi- ni's Lega, daarna een jaar met de gehate centrumlinkse Partito Democratico en nu in een rege ring van nationale eenheid onder leiding van Mario Draghi, het zijn te veel compromissen voor een idealistische partij. Dibba be zweert in dezelfde Instagrampost geen eigen partij te willen oprich ten, maar Grillo en Di Maio zijn daar niet zo zeker van. Een nieuwe partij onder leiding van Alessan- dro di Battista zou de Vijfsterren- beweging bij de volgende verkie zingen definitief naar de politieke marge dirigeren. woensdag 24 februari 2021 GO Wilt u nu wel of niet samenwer ken met Forum voor Democratie? Is die afstand tot Forum nog groter geworden na de uitge lekte appjes met antisemitische en racistische inhoud? Hoe verklaart u de aantrek kingskracht van FvD op het SGP-electoraat? U zet zich altijd in tegen over spel en vóór huwelijkse trouw. Was Forum voor sommige SGP'ers een soort 'Second Love'? Het aftellen naar de Tweede Kamerverkie zingen op 17 maart is begonnen. Deze krant brengt tot die tijd een dagelijkse verkiezings pagina. Hierop bieden we u een mix van inter views met lijsttrekkers, inzichtgevende artike len over verkiezings thema's en actuele campagneverhalen. Abortus is legaal in Nederland. Is het dan gerechtvaardigd dat vrouwen op een confronterende of intimiderende manier worden aangesproken? De meesten ervaren het toch als vervelend. In het publieke debat spreken vooral mannen zich uit tegen abortus. D66-leider Sigrid Kaag sprak u daarop aan toen u een opiniestuk over abortus had geschreven. Heeft u overwogen om uw vrouw het opiniestuk te laten schrijven? Die ongeboren jongens en meis jes zitten wel in de buik van een vrouw. De man wil die verantwoordelijk heid niet altijd nemen. Italiës grootste coalitiepartij, de Vijfsterrenbeweging, dreigt te imploderen onder de druk van regeringsverantwoordelijk heid. Van de oorspronkelijke 226 parlementariërs en 112 se natoren hebben er in drie jaar tijd 83 de fractie verlaten. Angelo van Schaik Rome In 2018 kreeg de partij 32 pro cent van de stemmen, volgens peilingen is dat nu 15 procent. Vandaag komt Esther Ouwe hand langs in onze verkie zingsstudio in Rotterdam. De lijsttrekker van de Partij voor de Dieren gaat live in gesprek met lezers van deze krant. De uitzending begint om 16.00 uur en is te volgen via onze website. Ouwehand is de vijfde lijsttrekker die te gast is. Volgende week maken Sigrid Kaag (D66), Mark Rutte (VVD) en Wopke Hoekstra (CDA) hun opwach ting. De lijsttrekkers reageren op stellingen uit onze Kieswij- zer en we spreken met mensen in het land over een actueel probleem uit de regio. De gesprekken worden beurte lings geleid door onze presen tatoren Anne-Marie Fokkens en Hila Noorzai. Chef politiek Hans van Soest zorgt ervoor dat de vragenstellers een goed antwoord krijgen en legt elke lijsttrek ker een pittig di lemma voor. Roel Maalderink gaat voor Voxpop het land in. Vragen zijn nog altijd welkom. Speelt er iets in uw regio, maakt u zich zorgen over het leven na corona of bent u gewoon benieuwd naar de persoon achter de campagne poster, grijp dan uw kans en stuur uw vraag in via steljevraag@dpgmedia.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13