mt. - 10 NIEUWS e haarscherpe beelden van de succesvolle lan ding van de Perseve rance op Mars, vorige week donderdagavond, zorgen voor gevoelens van trots en gelukzaligheid. Bij de vluchtleiding in Pasadena, bij wetenschappers over heel de wereld en ook bij bur gers. De beelden roepen herinne ringen op aan een andere mega- prestatie in de ruimtevaart, die van de landing van de eerste mens op de maan. Alleen ging het toen om veelal mistige zwart-wit beelden. 'Amateurbeelden' in vergelijking met die van Mars die je het gevoel geven er zelf bij te zijn. ,,Ik word hier heel blij van'', zegt sterrenkundige Lucas Ellerbroek, verbonden aan de Universiteit van Amsterdam. ,,Ik ben er ook heel erg van onder de indruk. Met deze beelden heeft de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA Mars dichterbij de aarde gebracht.'' De planeet wordt tastbaar. Stof van Mars, opgeworpen bij de landing in de Jezero-krater, slaat tegen het scherm van de camera aan. Voor het eerst is er geluid. Er waaien briesjes Mars-wind uit de speakers. Astrobioloog Inge Loes ten Kate (Universiteit Utrecht) is net zo eu forisch. ,,Ik werk al vele jaren aan Mars en dit is fenomenaal. Ik ben dolenthousiast. Met deze beelden en geluiden beleef je hoe het er gaat. Het is geweldig.'' Ellerbroek had niet op de beelden gerekend. ,,Je denkt dat NASA alle beschikbare bandbreedte nodig heeft om de missie te volbrengen en dan nog is er ruimte om daarvan realtime verslag te doen met zulk prachtig beeld en geluid.'' In de laatste 'zeven minuten van doodsangst' voor de landing van de Perseverance verloopt alles volgens het boekje. Alle ingewikkelde, voorgeprogrammeerde manoeu vres kloppen tot op de millisecon de. Het hitteschild koppelt zichzelf moeiteloos los als het de lander heeft beschermd tegen de verzen gende hitte in de dampkring van Mars. Onder luid gejuich van de vluchtleiding van NASA in Pasa dena klapt daarna de parachute open om de snelheid van de Perse verance af te remmen. Als het jet pack de robotjeep uiteindelijk met een keurige, zachte landing in de beoogde krater zet, gaan de astro nomen en technici in het vlucht- centrum uit hun dak. Met de ril lingen over hun lijf, met tranen in de ogen. Uitzinnig Lucas Ellerbroek begrijpt die uit zinnige vreugde. ,,Dat ene mo mentje, die bevestiging van een succesvolle landing, is voor alle NASA-medewerkers de ultieme beloning voor tien jaar hard wer ken. Voor zo'n missie ontwikkelen ze techniek die niet bestaat en de vraag blijft of het allemaal volgens plan zal werken. Als je dan ziet dat het lukt, ga je uit je dak. Dan krijg je een enorme ontlading.'' Vervolgens blijkt ook het heli- koptertje, meegenomen in de buik van de robotjeep, prima te werken. „Opnieuw fantastisch. Dat is een andere mijlpaal. Daarmee maak je de allereerste vlucht op een andere planeet'', zegt Ellerbroek. Het doet wetenschappers goed dat het publiek dankzij beelden van al deze knappe staaltjes van tech niek en wetenschap kan smullen. ,,NASA benadrukt hiermee dat de missie publiek bezit is. De organi satie maakt haar extra zichtbaar en daarmee extra relevant. Zo maak je meer enthousiasme los, vergaar je meer steun, meer draagvlak voor dit soort missies'', legt Ellerbroek uit. Volgens hem is de missie naar Mars ook een logische stap. ,,We willen weten of er ooit leven was, of misschien nog is. Wat een ver blijf op Mars voor mensen zou be tekenen. Deze vragen kun je alleen beantwoorden door ernaartoe te gaan.'' Ook astrobioloog Inge Loes ten Kate is 'heel benieuwd wat we daar allemaal kunnen leren'. Wor den er organische moleculen in ge steente gevonden? Is het mogelijk om op Mars van de kooldioxide in de atmosfeer (95 procent) zuurstof te maken? Maar sommige antwoorden vra gen wel om veel geduld. De mon sters die de robotjeep verzamelt, zijn nog lang niet op aarde. Dat moet volgens plan in het jaar 2030 gebeuren, met een andere missie. ,,De techniek om de monsters terug te brengen, moet nog worden ont wikkeld. Gelukkig kunnen we in de tussentijd uitkijken naar andere onderzoeksresultaten die de Perse verance al naar de aarde kan stu ren'', aldus Ellerbroek. ,,Deze mis sies zijn een prima stimulans voor heel de sterrenkunde. Ik ben niet bang dat deze dure Marsmissies an dere delen van de wetenschap zul len kannibaliseren, zullen beroven van de benodigde fondsen. Boven dien speelt de private sector een steeds grotere rol in de ruimtevaart en dat drukt de kosten van bijvoor beeld lanceringen. Maar laten we eerst genieten van deze prachtige gebeurtenis.'' woensdag 24 februari 2021 GO A Daar gaat-ie, de Perse verance, goed beschermd tegen de gloeiend hete atmosfeer op weg naar de landing op Mars. foto afp Voorzichtig bijsturend is de Perseverance op weg naar een zachte landing. -OIO tPA Hans van Zon Rotterdam Bjii*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10