SGP: er moet meer geld naar gezinnen II Belgen zitten nog weken vast aan beperkingen Het is weer druk op de weg 9 Ik heb tien voorstellen die de rechtsstaat sterker maken ging het op veel fronten mis: de Kamer en journalisten hadden te laat door wat er speelde, vervol gens werd informatie verdraaid en achtergehouden, de Ombudsman leverde goed werk, maar pakte niet door, de Raad van State gaf de Belastingdienst bijna automatisch gelijk en over de Autoriteit Per soonsgegevens hoeven we het he lemaal niet te hebben.Er zat geen masterplan achter, maar on dertussen ging het overal gruwe lijk mis.'' Soms krijgt Pieter Omtzigt (47) tranen in de ogen als hij vertelt over het lot van de getroffen ou ders. Het grijpt hem zichtbaar aan. De volksvertegenwoordiger zit sinds 2003 in de Tweede Kamer voor het CDA. Vooral de laatste ja ren geniet hij aanzien, maar de weg naar de parlementaire ster renstatus was een hobbelige sla lom. Bij de verkiezingen van 2012 knokte hij zich via een persoon lijke campagne opnieuw de Ka mer in, nadat de partijtop hem op een onverkiesbare plek had gezet. Zijn boek dat vandaag uitkomt leest als een lange aanklacht tegen een wankele rechtsstaat, met een brak systeem van macht en tegen macht en een ongezonde kluwen van belangenorganisaties, media, voorlichters en politici die op de vierkante kilometer van het Bin nenhof te dicht tegen elkaar aan schurken en daardoor ook veel te ver af staan van de mensen in het land. Met zijn harde uithalen maakt hij geregeld vijanden, in de Trêveszaal en in Europa. Wat wel opvalt: u bent allergisch voor 'Haags gedoe' en 'poppe tjes', maar zo nu en dan speelt u flink op de man. U gaf partijge noot Donner onder uit de zak, u spreekt geregeld van de Rutte- doctrine. En met een persoon lijke campagne kreeg u een Ka merzetel. Hoe rijmt u dat? ,,Eeehm, hoe zie ik dat zelf. Nou ja, kijk, waar ik vooral tegen ageer is de dagelijkse vraag 'wie moet er aftreden'? Die klinkt zo ongeveer meteen als ergens iets misgaat. Maar de Rutte-doctrine heb ik niet bedacht, die komt van zijn ei gen ambtenaren van Algemene Zaken. En het geeft de essentie aan van het probleem: informatie komt niet naar buiten. Nou, dan spreek ik iemand persoonlijk aan als het moet. Net als Donner. Hij leidde een commissie die de toeslagenzaak onderzocht terwijl hij zelf bij het dossier betrokken was geweest via de Raad van State, en hij weigerde openbaar verantwoording af te leggen in de Tweede Kamer. Hij zat wel bij NieuwsuurDaar zeg ik wat van, en dat wordt dan in Den Haag heel raar gevonden, dat een CDA'er een partijgenoot aanpakt. Nou ja, jammer dan!'' ,,Ik doe nu even rustig aan, en straks moet ik minder gaan wer ken, niet meer 70, 80 uur per week denk ik. Ik sta op de kieslijst, ik wil wat veranderen aan de manier waarop de politiek functioneert. Daar ga ik voor.'' Momenteel telt Nederland steeds meer ouderen, onder meer door de vergrijzing. Ook zijn er in de nabije toekomst steeds minder jonge mensen die werken en zo de AOW bekosti gen. Dus is er meer aanwas no dig. De SGP schrijft in het verkie zingsprogramma dat de miljar den belastinggeld die nu be stemd zijn voor de kinderop- vangtoeslag, gebruikt moeten worden om alle gezinnen te on dersteunen. Dat kan volgens de partij eenvoudig en efficiënt door het kindgebonden budget en de kinderbijslag te verhogen. Van der Staaij: ,,Het eerste jaar is voor de hechting van een kind aan de ouders van enorm belang. Daarom moet voor kinderen tot de leeftijd van één jaar in begin sel geen recht bestaan op kinder- opvangtoeslag.'' Ook wil de SGP dat ouders bij de geboorte van het vierde kind een tegemoetkoming krijgen in de extra kosten die dan vaak ge maakt moeten worden, bijvoor beeld voor de aanschaf van een andere auto. Van der Staaij benadrukte te gelijk dat het krijgen van kinde- f ren 'geen economisch project is', waar enorme subsidies op moe ten worden gegeven. ,,Dat zou een onwenselijk financieel mo tief opleveren.'' Nederland heeft volgens Van der Staaij nu 'een matig gezins beleid', in vergelijking met an dere landen. Ouders moeten veel breder worden ondersteund, vindt hij. ,,Dat kan echt beter'', aldus de SGP-voorman. Hij deed ook uitspraken over de omstreden protesten van christenen bij abortusklinieken. Van der Staaij vindt dat dat pro bleem 'niet groter gemaakt moet worden dan het is'. ,,Hier zijn geen Amerikaanse toestanden.'' Hij stelde wel dat zwangere vrouwen bij de klinieken met respect behandeld moeten wor den. BRUSSEL De Belgen lijken zich schrap te moeten zetten voor nog wekenlange strenge beperkende coronamaatregelen. Volgens pre mier Alexander De Croo is het 'noodzakelijk zeer voorzichtig te blijven om zo een derde golf te voorkomen'. Maar het moment dat er versoepelingen in België kunnen komen is 'niet zo ver weg meer', zei hij bemoedigend na afloop van een presentatie van vier verschillende scenario's voor de lange termijn. Vrijdag komt het Overlegcomité van België weer bijeen en ook de Belgen snakken naar meer vrij heid. De roep om perspectief en versoepeling van de vrijheidsbe perkende coronamaatregelen bij burgers en bedrijfsleven groeit. Op de agenda staat onder meer het Belgische verbod op niet- noodzakelijke reizen. Biostatisti- cus professor Niel Hens noemt 1 mei als mogelijk moment van terugkeer naar het leven van voor de tweede lockdown. DEN HAAG Op de wegen en in het openbaar vervoer is het weer even druk als voor de vorstperi ode. Door de voorjaarsvakantie valt echter nog niet te zeggen of Nederlanders weer meer naar hun werk gaan, nu ouders hun basisschoolkinderen niet hoeven te ondersteunen met thuison- derwijs. Uit cijfers van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer, ov- chipkaartbedrijf Translink (NDW) en Google blijkt dat op drukke verkeerspunten vorige week op werkdagen gemiddeld 283 auto's per uur voorbijreden. Dat is duidelijk meer dan de 233 auto's die werden geteld in de vorstweek die daaraan vooraf ging. Vergeleken met de week voor de vorst reden er ongeveer evenveel auto's voorbij. Toen de scholen in december werden gesloten, zei minister De Jonge dat ouders op deze manier werden gedwongen meer thuis te werken. Aan deze cijfers valt niet te zien dat de heropening van de basisscholen op maandag 8 februari effect heeft gehad op de drukte op de weg. Toeslagenaffaire Duizenden ouders de klos ding duidelijk gemaakt heb in dit boek: de opzet van de fraudeteams was al in 2012 bepaald. Vóór de Bulgarenfraude dus. En de Tweede Kamer heeft na die kwestie nooit gezegd: ga maar onschuldige men sen aanpakken, ga maar al hun toeslagen stopzetten als ook maar de geboorteplaats ont breekt op een formulier. Echt niet.'' ,,Nee, dat niet, ik voer mijn wette lijke taken gewoon uit. Maar je moet wel verantwoordelijkheid ne men. Als ouders me mailen met klachten over de dienst Toeslagen zeg ik niet: 'kijk eens naar die 149 andere Kamerleden, ik ben te druk'. Als de zoons van een ver moorde journalist uit Malta bij me aankloppen, kijk ik niet de andere kant op.'' ,,Nee, we moeten eraan werken anders hebben we zo weer een nieuwe affaire. Bij de toeslagen dinsdag 23 februari 2021 GO Komt u er wel bovenop? Onze bevolkingsopbouw zit niet gezond in elkaar. Dat zei SGP-voorman Kees van der Staaij gisteren. Hij vindt dat er meer ondersteuning komen voor mensen die kinderen krij gen. Edwin van der Aa Rotterdam p., SGP-voorman Kees van der Staaij. FOTO ROBIN UTRECHT In de toeslagenaffaire zijn naar schatting tot wel 26.000 ouders onterecht tot fraudeur bestempeld of veel te hard aangepakt. Het exacte aantal gedupeerden is nog onbekend. Ouders had den geen schijn van kans tegen een overheidsdienst die - gesteund door politiek en rechtspraak - nietsont ziend op fraudeurs joeg en hen soms de schulden in stortte via een 'alles-of-niets- benadering', zo concludeerde de Parlementaire ondervra gingscommissie Kinderop- vangtoeslag (POK) in decem ber. Het kabinet trok in januari de conclusie dat het collectief moest opstappen. Omtzigt geldt samen met SP-Kamerlid Renske Leijten als medeaan jager van de kwestie. M Pieter Omtzigt: ,,Ik wil wat veran deren aan de ma nier waarop de po litiek functioneert. Daar ga ik voor.'' FOTO HOLLANDSE HOOGTE/ANP - Pieter Omtzigt, CDA-Kamerlid U schrijft over hoogle raar Cleveringa die in 1940 de beroemde protestrede hield tegen ontslag van zijn Joodse colle ga's. Voelt u zich ook een 'verzets man', soms strij dend als een ling? Maar uw missie is niet voltooid?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9