8 NIEUWS TWEEDE 4KAMERVERKIEZINGEN INTERVIEW PIETER OMTZIGT dagen tot de verkiezingen CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt beet zich als een bezetene vast in drie affaires tegelijk en moet nu even een tandje terugschakelen. Het was allemaal te slopend, zegt hij na afronding van een nieuw boek met verbeterplannen voor de rechtsstaat. ,,Ik moet minder gaan werken, maar ik wil door.'' Het Binnenhof wordt de ko mende jaren verbouwd, maar wat Pieter Omtzigt (47) betreft wordt de com plete rechtsstaat ook meteen grondig gerenoveerd. Het promi nente CDA-Kamerlid - nummer twee op de lijst - zette jarenlang zijn tanden in de toeslagenaffaire en brengt vandaag een boek uit met de belangrijkste lessen en aanbevelingen: Een nieuw sociaal contract. Volgens Omtzigt moeten bur gers beter worden beschermd te gen de almacht van de overheid, moet er meer 'tegenmacht' komen en moeten modellen niet langer alle beleid domineren - ook niet dat rond corona. ,,We onderschat ten de onvolmaaktheid van zulke modellen, met vaak tig aanna mes'', zegt Omtzigt vanuit zijn kantoor in Enschede. Het vraagge sprek is virtueel. Het Kamerlid is tijdelijk niet in Den Haag deze weken, hij doet het noodgedwon gen rustig aan. Het werk, de slepende dossiers, de lijsttrekkersverkiezing: tropen jaren eisen nu hun tol. ,,Alles bij elkaar was het te slopend. Ik doe even rustiger aan, het is me niet in de koude kleren gaan zitten. Zeker die toeslagenkwestie: als je jaren lang door je eigen regering onvol ledig, te laat en onjuist wordt geïnformeerd, als je zo wordt tegengewerkt en je als een Sherlock Holmes moet speu ren, steeds weer opnieuw aan de bel moet trekken, dan gaat dat onder je huid zitten, dat doet wat met je. Het gebrek aan tegen macht, sloopt niet alleen de toe- slagenouders en nu mij; het leidt ook tot fout beleid.'' ,,Omdat die affaire een breder pro bleem blootlegt: het mechanisme van macht en tegenmacht is uitge hold. Dus ik dacht: ik haal nog een paar keer diep adem en schrijf op wat we moeten doen. Ik heb tien voorstellen die de rechtsstaat ster ker maken, zodat mensen worden beschermd tegen de overheid, zo dat overheidsinformatie wel naar buiten komt, zodat Kamerleden dichter bij de kiezer staan, zodat ambtenaren weer bereikbaar zijn als het echt nodig is, zodat de rechtspraak beter wordt, wetge ving ook.'' ,,Nee, echt niet. Dan moeten we de tijdlijn erbij pakken. Natuurlijk zullen ambtenaren zich gesteund gevoeld hebben door de actuele discussie, maar ik hoop dat ik één dinsdag 23 februari 2021 Het aftellen naar de Tweede Kamerverkie zingen op 17 maart is begonnen. Deze krant brengt tot die tijd een dagelijkse verkiezings pagina. Hierop bieden we u een mix van inter views met lijsttrekkers, inzichtgevende artike len over verkiezings thema's en actuele campagneverhalen. 'Het gebrek aan tegenmacht sloopt ook mij' Niels Klaassen Enschede Toch wilde u dit boek schrijven. Waarom? Uw boek gaat niet diep in op de periode voor de affaire. Maar leidde de aandacht voor de Bul- garenfraude - waar media, Kamer en uzelf bovenop doken - niet mede tot een klimaat waarin ambtenaren zich gelegi timeerd voelden om zo te han delen? Fraude aanpakken stond op één.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8