ZELFS EEN KERK IS IN BEELD ALS KLASLOKAAL II II Horeca is het spuugzat en sleept de staat voor de rechter 7 CORONA RUIMTEGEBREK Eindelijk kunnen de middelbare scholen weer open, maar hoe is de grote vraag? Als er op 1,5 meter lesgegeven moet worden, betekent het dat lang niet alle leerlingen tegelijk kunnen komen. Zelfs de kerk is nu een optie. ,,Het wordt nog een heel gepuzzel'', klinkt het. Een kerk die leegkomt op nog geen vier minuten lopen van het Antonius- college in Gouda. Dit is een gouden kans, dacht rector Ank Brent eind januari, toen ze het bericht in de krant las over de aanstaande sluiting. Als straks de scholen weer opengaan, kan zij hier met gemak honderd leerlingen huisvesten en ook nog eens op veilige afstand van elkaar. Ze nam contact op met het kerk bestuur die haar voorstel helemaal zag zitten. De kerk haalde alle reli kwieën uit het gebouw, waardoor leerlingen al snel zullen vergeten dat ze in een voormalig gebeds huis les krijgen. Ook zitten ze niet op de traditionele houten kerk banken, maar gewoon aan tafels en stoelen die normaal gesproken bij het eindexamen worden gebruikt. Alleen de klokkentoren voor het veertig jaar oude gebouw en het grote kruis op de buitenmuur her inneren nog aan de gelovigen die hier ooit in grote aantallen kwa men. Wie er precies in de kerk les gaan krijgen, vraagt nog het no dige denkwerk na de schoolvakan tie. Want ook met deze honderd extra plekken blijft het schipperen Ze zijn in meer dan hun lesstof geïn teresseerd als je niet fysiek in de klas bent met de ruimte als er op 1,5 meter lesgegeven moet worden. In de be staande school kunnen ze op het Antoniuscollege hooguit de helft van de negenhonderd leerlingen kwijt op een veilige afstand. Het zou betekenen dat alsnog leerlin gen veel uren lessen thuis moeten volgen. ,,Maar we zijn vooral heel blij dat we weer kinderen echt kunnen zien'', zegt Brent. Examenkandidaten En zo denkt elke school na over de mogelijkheden en onmogelijkhe den nadat dit weekend het nieuws uitlekte dat ze weer open mogen. Daarmee komt het kabinet tege moet aan een noodkreet uit het voortgezet onderwijs van vorige week. Sinds half december volgen de leerlingen nu thuis onlineles- Maar we zijn vooral allemaal blij dat we weer kinderen echt kunnen zien sen. Alleen examenkandidaten, kwetsbare leerlingen en scholie ren met praktijkvakken mogen nu naar school, maar leerkrachten zien hun pupillen afglijden. Velen zijn helemaal klaar met dat thuis werken en de motivatie is bij velen tot een nulpunt gedaald. De middelbare schoolbesturen riepen het kabinet op elke klas tenminste één keer per week weer naar school te laten gaan. Veel scholen hopen dat ze veel meer lessen kunnen geven, al beseffen ze dat ze met het huidige aantal besmettingen waarschijnlijk niet volledig open kunnen. En dat is niet ideaal, ervaart docent Neder lands Frank Kuipers van het As- sink Lyceum in Haaksbergen nu al. Hij geeft les aan 32 leerlingen die eindexamen doen en dus fysiek op school zijn. Ze zitten opgedeeld in drie kleine groepjes verspreid over drie klassen. ,,Ik ben voortdurend heen en weer aan het wandelen. Dat is niet alleen praktisch erg las tig, maar ik merk ook dat leerlin gen in meer dan hun lesstof geïn teresseerd zijn als je niet fysiek in de klas bent.'' Keuzes Ook op deze school hebben ze niet de ruimte om alle leerlingen op veilige afstand te huisvesten. Er zullen dus keuzes gemaakt moe ten worden. Een definitief plan heeft de school nog niet gemaakt, maar Kuipers kan zich voorstellen dat het plan uit de kast komt waar mee ze ook voor de zomer al een paar weken werkten. Toen moes ten leerlingen ook 1,5 meter af stand houden. Dat betekent op nieuw tafels ver genoeg uit elkaar, groepen over meerdere klassen en het schoolgebouw opdelen in aparte zones, zodat de onder- en bovenbouw van elkaar worden ge scheiden. Groot verschil nu is dat de hele school op 1,5 meter bij el kaar komt te zitten. Vorig jaar wa ren de eindexamenklassen al vrij. Verspreid Ook docent biologie en schei kunde Robert van den Nieuwen- huizen van de Melanchthon De Blesewic-school uit Bleiswijk gaat ervan uit dat de klassen verspreid over de week gaan komen. Dat is goed nieuws voor veel leerlingen, vindt hij. Maar over de eindexa menkandidaten maakt hij zich wel zorgen. ,,Die moeten we nu waar schijnlijk ook gespreid laten ko men omdat we niet genoeg ruimte hebben. Nu kunnen zij elke dag naar school.'' ,,De verplichte horecasluiting drukt disproportioneel op de branche, met als gevolg dat veel horecaon dernemers tegen enorme (financi ële) problemen aanlopen'', klinkt het. KHN start daarom een bodem procedure én vraagt de rechter te gelijkertijd om spoedvoorzienin gen te treffen om de horeca zo snel mogelijk te heropenen. KHN-voorzitter Robèr Willem- sen vindt het onacceptabel als er vanaf 2 maart geen enkele versoe peling voor de horeca komt. ,,De verplichte horecasluiting plus het feit dat de steun vanuit de overheid niet 100 procent van de lasten dekt, betekent dat veel ondernemers het faillissement in de ogen zien'', re ageert Willemsen geërgerd. Al sinds vorig jaar vraagt KHN het kabinet om met een weten schappelijke onderbouwing te ko men voor de strenge maatregelen voor de horeca, maar tot grote er gernis van de brancheorganisatie blijft de onderbouwing uit. Met de bodemprocedure hoopt de KHN inzage te krijgen in de adviezen en onderzoeksrapporten die de over heid gebruikt. Willemsen: ,,Er wordt maar halsstarrig vastgehou- den aan de epidemiologische situ atie, terwijl medische parameters regelmatig wisselen. Ondertussen gaat de horeca naar de kloten.'' Minister Hugo de Jonge (Volks gezondheid) zei dit weekend met voorstellen te komen om weer pu bliek toe te laten bij evenementen en sportwedstrijden, maar bood nog geen perspectief voor een her opening van winkels, restaurants en cafés. Dit zorgde voor felle reac ties bij winkeliers en horecaonder nemers. De verplichte horecasluiting drukt disproportioneel op de branche dinsdag 23 februari 2021 no en weer onen? Raymond Boere Gouda Leerlingen, studenten, leraren en ander personeel moeten een mondkapje dragen als zij zich door het schoolgebouw bewe gen. Het mondkapje kan af tij dens de les, wanneer leerlingen een vaste zit- of staanplaats hebben. foto remko de waal/anp - Frank Kuipers, docent -Ank Brent, rector Koninklijke Horeca Nederland pikt het niet meer. De branche organisatie stapt naar de rech ter om een snelle heropening en een beter steunpakket af te dwingen. Natasja de Groot Woerden - Robèr Willemsen, KNH-voorzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7