OZCAN AKYOL Pollen veroorzaken loopneus en niesbuien Waarom laat iemand een kindje in een vuilcontainer achter? 6 Vondst baby in Amsterdam roept vragen op Column In de horeca is inmiddels het ge duld op. De sector klaagt de Ne derlandse staat aan vanwege de langdurige sluiting van cafés en restaurants. Een reflex op dit be richt zou kunnen zijn: daar heb je weer een paar zeikerds die te be roerd zijn om netjes mee te doen aan alle regels die door het kabinet zijn bedacht én daarom voor zich zelf een uitzonderingspositie heb ben bedacht. Dat zou echter te makkelijk zijn. Nu de lente in aantocht is, mer ken we dat meer mensen de hort op gaan. Afgelopen weekend stroomden kustplaatsen, binnen steden en wandelroutes vol met burgers die zich wilden laven aan de eerste aangename zonnestra len. Een terras, buiten een horeca- etablissement, zou ongetwijfeld nog meer verlichting bieden, niet alleen voor het publiek dat zich vrijer kan bewegen, maar ook voor de tienduizenden ondernemers voor wie het nu er echt om spant of ze failliet zullen gaan of niet. We kunnen de overheid niet kwalijk nemen dat ze streng is - soms zelfs preventief. Een pande- mie vergt nu eenmaal verregaande maatregelen. Waar het keer op keer wél aan schort, is dat de men selijke maat in het crisismanage ment nauwelijks zichtbaar lijkt, of alleen wordt uit gedrukt in for malistisch steun- pakket ten, zonder een goede afweging te ma ken of die op termijn ook zaligma kend zijn voor ontvangers. Ik snap de horeca-uitbaters wel: ze zijn nooit als serieuze gespreks partners behandeld. Altijd was geld het antwoord op hun cha grijn. Naar het echte praktische verhaal werd niet geluisterd. Om dat de landelijke overheid op dit terrein steken laat vallen, lijkt het erop dat verschillende burgemees ters nu de handschoen willen op pakken. zei bijvoorbeeld: ,,De samenleving moet weer open. Dat kan niet an ders. Ik mis de horeca in de plan nen. De samenleving snakt naar meer openheid.'' Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam voegt eraan toe: ,,De mensen zijn moe en gedeprimeerd.'' En dat komt ook door inconsistentie. Ik bedoel, afgelopen weekend was het weer een drukte van belang in mijn kleine en bedompte super markt. Dit is een bekend beeld. dit ook gebeuren. In de buiten lucht is de kans op besmettingen aanzienlijk minder volgens we tenschappers. Waarom mogen deze ondernemers dan niet voor zichtig - met beleid - nieuwe po gingen doen? Daar komen ze voorlopig niet achter. Omdat de overheid meer machine dan mens is geworden. Tijd om daar verandering in te brengen. Want na wanhoop komt muiterij. En daar wordt niemand beter van. Na wanhoop komt muiterij en daar wordt niemand beter van De Wageningen Universiteit bere kende vorig jaar dat ruim twee mil joen Nederlanders met een gras pollenallergie ernstige hooikoorts klachten ondervinden zodra de pollen weer rondwaren. Dat is vanaf nu het geval: de hazelaars en de elzen gaan bloeien. De hazelaars en elzen waren ook voor de vorstperiode al aan het groeien. Maar nu de temperaturen weer hoger zijn, breken veel katjes open en geven ze hun stuifmeel of pollen vrij aan de lucht. Vooral bij droog en wat winderig weer komt komt er veel stuifmeel en pollen in de lucht. Dit kan leiden tot hooi koortsachtige klachten zoals jeu kende ogen, niesbuien en ver moeidheid. Probleem is: een deel van de hooikoortsklachten passen ook bij de symptomen voor corona. Vol gens het RIVM zijn bijvoorbeeld een loopneus en waterige of jeu kende ogen typische hooikoorts verschijnselen, maar kan een loop neus ook begin van corona zijn. Ook niezen is 'typisch hooikoorts', maar het is ook een beginverschijn sel van corona. Andersom is hoes ten weer typisch corona, maar kun nen ook mensen met hooikoorts dat doen. Alleen koorts hoort alleen bij corona, en anders dan het woord zou vermoeden met bij hooikoorts. Het advies van de gezondheids dienst: blijf bij twijfel thuis en laat je testen. De Amsterdamse politie trof zon dagavond rond 11 uur in een on dergrondse container in stadsdeel zuidoost een pasgeboren, levende baby aan. Het meisje, dat in een grote gele boodschappentas zat, is direct per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. Haar situatie was gisteren stabiel. De politie kreeg om 22.40 uur een melding van iemand die geluiden hoorde uit de vuilcontainer. Er werden di verse vuilniszakken uit de contai ner gehaald voordat het kindje werd gevonden. De politie kon gisteren niet vertellen of het ba- by'tje toen kleding aan had. Het meisj e werd ingepakt in jassen van politieagenten. Verdringen Volgens het Nidaa (Nederlands In stituut voor de Documentatie van Anoniem Afstanddoen) zijn er ruwweg twee soorten moeders die zich schuldig maken aan babydo ding of een poging daartoe. De ene groep betreft jonge meisjes die veelal door incest of ander seksu eel misbruik zwanger worden. Zo wel de moeder als de dader heeft een belang om de baby weg te ma ken. De andere groep betreft moe- ders die de zwangerschap verdrin gen uit angst voor hun ouders of partner. Deze vrouwen zijn door gaans zelf verantwoordelijk voor de babydoding. Het grootste deel van deze moeders is tussen 17 en 26 jaar. Verborgen Forensisch psycholoog Katinka de Wijs van het Expertisecentrum Kinderdoding: ,,Deze moeders, die zich schuldig maken aan neo- naticide, waarbij een pasgeboren baby wordt gedood, hebben te weinig voeling met de zwanger schap. Ze ontdekken die vaak laat, houden het verborgen en zijn ang stig voor ontdekking of eerwraak. Ze hebben het idee er niet mee aan te kunnen komen bij ouders of Ze bevallen vaak in eenzaamheid met maar één gedachte: dat kindje moet weg partner. Ze bevallen vaak in een zaamheid en hebben maar één ge dachte: dat kindje moet weg.'' De Wijs, in 2019 gepromoveerd op kinderdoding, deed onderzoek naar dertig vrouwen die de afgelo pen 22 jaar verdacht waren van neonaticide. ,,Vaak weten de moe ders achteraf niet hoe het kindje eruitzag, van welk geslacht het was en denken ze dat het doodge boren was.'' Het Nidaa houdt de cijfers bij van de vondelingen en aangetrof fen kinderlijkjes in Nederland. Vanaf 2006 zijn 44 babylijkjes aan getroffen en 19 vondelingen. Het gaat om vondelingen van wie de moeder niet direct gevonden werd en die daardoor in de publiciteit kwamen. Het werkelijke aantal vondelingen is niet bekend. Dat geldt ook voor de babylijkjes. ,,Het is het topje van de ijsberg, omdat veel babylijkjes niet gevonden worden'', aldus het Nidaa. Vondelingenkamer In Nederland zijn er nu acht zoge heten vondelingenkamers in zie kenhuizen of bij particulieren in gericht waar vrouwen hun kind kunnen achterlaten. De Stichting Beschermde Wieg pleit al jaren voor een 'vondelingenkamer' in Amsterdam. ,,Dit toont weer eens aan hoe be langrijk zo'n kamer is. Voor iedere wanhopige vrouw moet er een manier zijn om haar kind op een veilige plek neer te leggen. Een kind achterlaten in zo'n vondelin genkamer is niet strafbaar'', zegt Kitty Nusteling van de stichting, die een noodlijn heeft waar onge veer duizend vrouwen per jaar naartoe bellen. In de afgelopen zeven jaar zijn in de hoofdstad al twee kinderen ge vonden, een baby en een meisje van drie jaar. In het ziekenhuis Isala in Zwolle is in 2016 de eerste vondelingenka mer gerealiseerd waarin vijf moe ders hun kinderen wilden neer leggen. Vier van de moeders beslo ten hun kind achteraf toch te hou den. Eentje is ter adoptie afge staan. dinsdag 23 februari 2021 GO y @OzcanAkyol Geduld -JSA Pieter Broertjes van Hilversum De mensen van de horeca zien Sinds gisteren zijn er redelijk veel pollen in de lucht en veel mensen zullen last hebben van niesbuien. Verwar hooikoorts niet met corona. Eric Reijnen Wageningen De politie haalde diverse vuilniszakken uit de container voordat het kindje werd gevonden. FOTO POLITIE AMSTERDAM De schokkende vondst van een levende baby in een vuilcontai ner in Amsterdam-Zuidoost doet een oude discussie op laaien: kunnen wanhopige moe ders die zich geen raad weten met hun baby wel voldoende hulp vinden? Hanneloes Pen Amsterdam - Katinka de Wijs, psycholoog Zondag 23.00 u: Baby in ondergrondse vuilcontainer gevonden Amstelveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6