ïi? I a 2 De reis, niet het doel 5 ■WM ïHBp.f r;- ;:v - &S»Jr ->....;i- .r Ir ini dat vooroploopt, zie je de sterftecijfers als een wilde naar beneden gaan.'' Dat denkt ook Arjen Boin, hoogleraar Publieke Instituties en Governance in Leiden. ,,Het kabinet heeft een succesverhaal in handen. Het is wonder baarlijk als je daar niks mee doet en in plaats daar van het zoveelste verhaal houdt dat we geduld moeten hebben.'' Het succesverhaal waar Boin op doelt, is het vaccinatieprogramma. Nederland heeft zich in Europa opgewerkt tot degelijke mid denmotor. Er zijn ruim een miljoen prikken gezet. Half maart zijn dat er al twee miljoen, als de plan ning niet te veel deuken oploopt. Tegen die tijd heeft een groot deel van de bijna 800.000 zorgme- dewerkers die voorrang krijgen ten minste één prik gehad. Ook de vaccinatie van de bijna 300.000 bewoners van zorginstellingen is goed op stoom. Verspreidingsbron minder De grootste druk op verpleeg- en verzorgingshui zen is dus snel weggenomen. Daarmee lijkt ook een belangrijke bron van verspreiding van het virus te verdwijnen: ongeveer een op de acht besmettingen heeft nu een relatie met de zorg. De eerste onderzoeken naar de besmettelijkheid van mensen die gevaccineerd zijn, suggereren dat zij het virus meestal niet meer doorgeven. Een andere groep waar nu volop geprikt wordt, is die van de thuiswonende ouderen. Een groot deel van de 80-plussers heeft een prik gehad. Dat haalt de druk op ziekenhuizen niet meteen weg, maar enige verlichting biedt het wel. Op de ic is het aandeel 80-plussers zeer bescheiden (zo'n 5 procent), maar op de verpleegafdelingen van de ziekenhuizen is ongeveer een kwart van het totaal aantal patiënten 80-plus, blijkt uit data van stich ting NICE. Vaccinatie van deze groep zou de belas ting op die afdelingen dus zeker verminderen. Boin vindt dat het kabinet de burgers onder schat. ,,Het lijkt of het kabinet denkt dat als ze ver tellen dat het de goede kant op gaat, we feestjes gaan bouwen. Dat Nederlanders zelf niet kunnen nadenken. Het kabinet gaat uit van modellen en het enige model dat gecommuniceerd wordt, is het worstcasescenario. Van daaruit bezien is elke ver soepeling een stap naar de afgrond.'' Voor de voorzichtigheid van het kabinet valt na tuurlijk iets te zeggen. Er bestaat onzekerheid over nieuwe varianten, het aantal besmettingen stijgt weer voorzichtig en ook in de ziekenhuizen lijkt de grootste verbetering eruit. Maar de keerzijde van enkel de risico's benoemen, betoogt de hoog leraar, is dat mensen geen idee hebben hoe lang het nog gaat duren, en welke kant het uitgaat. ,,En dat gebeurt dan ook nog met maatregelen die niet We hebben een winnende formule in handen: bied mensen dan ook perspectief echt goed beargumenteerd worden, de avondklok bijvoorbeeld. Of stel dat je binnenkort wel naar de kapper mag, maar nog steeds niet op het terras zit ten, waar het risico op besmetting toch klein lijkt. Ik ben geen viroloog, dus moeten ze dat nog maar eens goed uitleggen.'' Het is de hoogste tijd voor een twist in de boodschap. ,,Laat zien vanaf welke vaccinatiegraad er weer dingen kunnen, en wat dan. We hebben een winnende formule in han den: bied mensen dan ook perspectief.'' Daar komt nog iets bij: de lente hangt in de lucht. Vorig jaar bereikte het aantal besmettingen en nieuwe ziekenhuisopnamen begin april een piek, om daarna snel naar beneden te gaan. Stel dat het dit jaar weer zo gaat. Dan is het een kwestie van nog een week of vijf op de tanden bijten. Het voorjaar werkt hoe dan ook in ons voordeel, voor spelt epidemioloog Rosendaal. ,,Goed weer zal ze ker een positief effect hebben op de besmettings- cijfers. Natuurlijk zullen er dingen misgaan. Maar je kunt blijven zwartkijken. Volgens mij is het rea listische verhaal dat we de goede kant op gaan.'' Hij vindt Boin aan zijn zijde. ,,Ik ben nog nooit zo optimistisch geweest als nu. Het dieptepunt hebben we aangetikt, daar ben ik heilig van over tuigd.'' Nederland bij de strengere landen Frank Poorthuis IN QUARANTAINE DAG 344 Ik ben niet zo zweverig en het boek dat ik nu aan het lezen ben, vergt daarom wel wat van me. Toch is het te mooi om weg te leggen. Zo'n typisch lockdownboek, waarvan we er allemaal dit jaar wel een paar hebben gelezen. Ik wist het niet toen ik eraan begon, maar het blijkt een klassieker onder bergbeklimmers: The Snow Leopard ('De sneeuwluipaard'), door Peter Matthies- sen. Korte samenvatting: Matthiessen sluit zich aan bij de expeditie van een vriend die in de Himalaya op zoek gaat naar een zeldzame blauwe schapensoort en vooral, de mythische sneeuwlui paard. Essentie van het boek: het gaat er natuurlijk niet om of ze de schapen of de luipaard vinden. Het gaat om de reis. Maar ook daarom draait het natuurlijk niet. Het gaat om de reis in de mens, die de reis aflegt. Zo, u begrijpt: zweverig. Maar niet ergerlijk. Je hoeft alle lagen niet te door gronden om van het mooie verhaal te genieten. Het is alles bij elkaar een boek met prachtige natuurbeschrijvingen, verhalen over mensen en gebruiken en uitweidingen over Boeddha, zen en hindoeïsme, leerstellingen en dogma's. Het doet me denken aan zo'n andere Wat haal ik dan uit de reis die ik tijdens deze lockdown afleg? klassieker die ik in de jaren 70 las en al tijd met me mee ben blijven slepen: Zen en de kunst van het motoronderhoud (Ro bert M. Pirsig). Als u nog iets zoekt voor de komende weken: lezen! Mijn persoonlijke haakje voor dit soort boeken? Als niet het doel belang rijk is, maar de reis: wat haal ik dan uit de geestelijke reis die ik tijdens deze lockdown afleg? Daar kom ik niet zo maar uit in een column, hoor. Zou ook niet zen zijn, denk ik. Toch even heel praktisch: ergens in dit boek zag ik ineens onze situatie ver woord. Matthiessen en zijn metgezel staan aan de vooravond van de oversteek naar de vallei waar ze moeten zijn. Ze kunnen het doel bijna ruiken. Ik citeer: 'Onder normale omstandigheden wa ren we er binnen twee weken geweest. Maar er ligt nu hoge sneeuw in de vallei. We hebben geluk als we überhaupt het einde halen.' Dat is onze positie nu. Het einde van de beproeving is in zicht, maar eerst moeten we nog door de derde golf heen. Wordt het een barre tocht? Zo kijk ik vanavond naar weer een persconferentie van Rutte. dinsdag 23 februari 2021 GO '_i bcw^mg JU Een laatste drankje op het terras voordat in oktober de horeca de deuren moest slui ten. De vraag blijft hoe snel dit weer kan. FOTO MARLIES WESSELS -Arjen Boin, hoogleraar VK 86,1 lerland 85,2 Duitsland 83,3 Italië 82,4 Griekenland 81,5 Cyprus 80,5 Oostenrijk 79,5 NEDERLAND 78,7 Portugal 75,0 Noorwegen 73,2 Slovenië 72,2 Polen 71,3 Spanje 71,3 Slowakije 71,3 Zweden 69,4 Tsjechië 69,4 Hongarije 67,4 Litouwen 66,7 Denemarken 66,6 Frankrijk 63,9 Zwitserland 63,3 Roemenië 62,8 Luxemburg 61,0 België 60,9 Servië 59,3 Letland 56,5 Oekraine 546 Bulgarije 53,7 Finland 52,3 Moldavië 51,9 IJsland 50,5 Kroatië 47,2 Rusland 45,8 Bosnië 42,7 Estland 41,7 Belarus 27,8 i Index van strengheid van coronamaatregelen (zoals thuisblijven, sluiting van scholen, werkplekken en ov, verbod evenementen, restricties samenkomsten en reisverkeer etc.) 65 60 50 MAL S 230221, bron: ourworldindata, situatie 21 feb. 2021 CYP^ ^HL -j Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5