Actie voor speelweide: 'Honden moeten er even hond kunnen zijn' 7 'Mensen vallen buiten de boot' Engelse docenten in opleiding kregen gisteren een rondleiding op het Reynaertcollege, gaven gastlessen en stelden vragen over het onderwijs. Ze bezochten net als andere jaren de school in Hulst, maar nu online. CDA en SP hebben samen het ini tiatief genomen om te komen tot een sociaal ontwikkelbedrijf nieuwe stijl. Het voorstel is een re actie op wat na de invoering van de Participatiewet in 2015 is gebeurd. Het doel van de Participatiewet was mensen met een arbeidsbeperking zo veel mogelijk aan werk te helpen in het bedrijfsleven en bij over heidsinstellingen. Tegelijkertijd werden sociale werkbedrijven afge bouwd. ,,Op zich is de gedachte achter de Participatiewet niet verkeerd", vindt Dethon-directeur Van den Berghen, ,,maar de praktijk is weer barstig." Het aantal banen voor mensen met een arbeidsbeperking bleef ver achter bij de doelstelling. Een bijkomend, zeker zo groot pro bleem is dat velen een tijdelijk con tract krijgen aangeboden. Het ge volg is dat zij bij een beetje econo mische tegenwind, als eersten op straat staan. Van den Berghen: ,,Met alle financiële gevolgen van dien, want vervolgens moet je vaak en kele weken op een uitkering wach ten." Terugkeergarantie Het sociaal ontwikkelbedrijf nieuwe stijl biedt daar een oplos sing voor, verwacht Van den Berg- hen. Mensen komen in dienst van dat bedrijf en kunnen bij reguliere ondernemingen worden gedeta cheerd, met een terugkeergarantie naar het ontwikkelbedrijf, als werk wegvalt of iemand niet blijkt te vol doen. ,,Zo voorkom je dat mensen tussen wal en schip vallen." Dethon zelf is de laatste jaren flink afgeslankt, omdat er geen nieuwe mensen meer binnenko men; van ruim 731 banen (sociale eenheden) in 2014 naar 514 in 2019. Daartegenover staat dat er sinds 2015 38 nieuwe beschutte werk plekken bij Dethon zijn gekomen, voor mensen die een gewone baan echt niet aankunnen. Veel werk plekken zijn al met al vervallen. Gedachte achter de Participatiewet is niet verkeerd, maar de praktijk is weerbarstig Wat volgens Van den Berghen niet wil zeggen dat mensen die anders bij Dethon zouden werken, nu thuis zitten. De vraag naar perso neel is/was groot. ,,Het punt is dat veel van die mensen weinig zekerheid hebben", aldus Van den Berghen. ,,Het soci aal ontwikkelbedrijf nieuwe stijl kan daar het antwoord op zijn." Dat zal meer geld kosten, maar, stelt de Dethon-directeur, vaak wordt ver geten dat er ook baten zijn. Mensen die vastigheid hebben, zijn minder vaak ziek, komen minder met jus titie in aanraking. Meer geld voor sociale werkbedrijven die de laatste jaren juist zijn gekort, betaalt zich met andere woorden terug. ^fl^^an you hear me? ^j^^Yes?' In een klaslo- ^^^™kaal op het Rey- naertcollege zitten leerlingen met oortjes in te vi deobellen met Engelse docenten in opleiding. Jaarlijks komen leer lingen van de Christ Church Uni versity in Canterbury naar de school in Hulst. Er loopt al jaren een uitwisse lingsproject met de lerarenoplei ding van het Belgische Odisee Campus Waas in Sint Niklaas, waar het Reynaertcollege ook bij betrokken is. De Britse studenten geven gastlessen in hun eigen vak aan de Hulster scholieren, van Frans tot wiskunde, en maken kennis met het Nederlandse on derwijs. Dit jaar ook, maar dan online. Leerlingen zitten thuis of op school achter de computer, evenals de Engelse studenten. Docent Engels Anne Meer- schaert en decaan Gorik Hage- man hadden er heel wat regel werk aan. Ze puzzelden een am bitieus dagprogramma in elkaar met gastlessen, een informeel vragenuurtje en presentaties. Hun telefoons staan ondertussen We hebben alles op school aan hen laten zien en we kregen complimenten over ons Engels roodgloeiend en ze vliegen van het ene lokaal naar het andere om technische problemen op te los sen: ,,De stappenteller maakt overuren!" De leerlingen van het Reynaertcollege zijn enthousiast over het digitale bezoek, vijf van hen maakten een vlog waarin ze een rondleiding geven. Maarten Groot (15) en Merel de Kerf (15) deden de presentatie. Merel: ,,We hebben alles op school aan hen laten zien en we kregen compli menten over ons Engels." Het re gende na afloop lof vanuit Enge land: ,,Fabulous! Amazing!" Cambridge Engels Het 'bezoek' van de Britse stu denten was om nog een reden an ders dan vorige jaren. Het Rey- naertcollege maakt sinds dit schooljaar het Cambridge Engels toegankelijk voor alle studierich tingen. Cambridge Engels is een keuzeprogramma naast het 'ge wone' vak Engels. Voorheen wa ren die lessen voor vwo-leerlin- gen die een 7 of hoger stonden. Nu kunnen ook havo en vmbo een Cambridge-certificaat halen. Dat heeft een grote meerwaarde, vertelt Anne. Bij veel vervolgop leidingen wordt een bepaald ni veau Engels gevraagd. ,,Bij de mbo-opleiding procestechniek bijvoorbeeld." Bij veel werkgevers is het ook een pre als je Engels aantoonbaar goed beheerst. Voor het eerst ga ven de Britse studenten gisteren lessen aan klassen van verschil lende richtingen. Meerschaert: ,,Een 2 vmbo-klas vond het heel spannend, maar ze probeerden het wel!" Arnold en Sylvia zijn echte hon denliefhebbers. ,,Het is mijn vriendje'', wijst Sylvia op Chara. ,,Mijn maatje'', noemt Arnold zijn Smurfje liefkozend, zijn steun en toeverlaat sinds het overlijden van zijn vrouw anderhalf jaar geleden. ,,Maar ik kan mijn hond nergens los laten lopen'', vervolgt Arnold. ,,Dan is hij weg." Smurfje blaft tegen elke hond die passeert. ,,Loopt hij los'', vertelt Arnold, ,,dan doet hij dat niet. Hij gaat direct spelen. Dat is ook de opzet van ons initiatief, dat honden met andere honden kun nen socialiseren en hond kunnen zijn. En het zou leuk zijn als er een bankje kwam voor de hondenbe zitters, om met elkaar te kletsen." Ideale plek Een ideale plek hebben Arnold en Sylvia ook al op het oog, een groot grasveld aan het Suikerplein, op loopafstand van oud Sas van Gent en de 'nieuwere' wijken. Ze hopen met de veelgesteunde petitie de ge meente over de streep te trekken. ,,Voor de hondenbelasting die wij betalen, mag Terneuzen ook wel eens wat terugdoen'', vindt Arnold. Hondenpoep Wethouder Jurgen Vervaet laat in een reactie weten het initiatief 'sympathiek' te vinden en zegt er 'best over te willen nadenken', maar ja, de kosten. Terneuzen zit fi nancieel niet zo goed in de slappe was. En de hondenbelasting? Die is niet speciaal voor 'hondenzaken' bedoeld, waarbij Vervaet aantekent dat er wel uitgaven voor honden zijn, zoals het opruimen van hon denpoep. dinsdag 23 februari 2021 Dethon wil andere weg bewandelen M Maarten Groot en Merel de Kerf beant woorden vra gen over het Nederlandse onderwijs, tij dens een vra genuurtje. De twee scholie ren presen teerden ook de digitale rondleiding door het Rey- naertcollege.Fo TO PETER NICOLAI 'Fabulous! Amazing!' Edwin van den Berghen, alge meen directeur van sociaal werkbedrijf Dethon, hoopt van harte dat het ervan komt na de Kamerverkiezingen van 17 maart: een sociaal ontwikkelbe- drijf nieuwe stijl. ,,Te veel men sen vallen nu buiten de boot." Harmen van der Werf Terneuzen -Edwin van den Berghen, Dethon Sophie Stockman Hulst -Merel de Kerf, leerlinge Een actie voor een omheind ter rein in Sas van Gent waar hon den veilig en naar hartenlust kunnen spelen, slaat aan. Initia tiefnemers Arnold Kwisthout en Sylvia Ras hebben met een peti tie op internet al ruim 125 steun betuigingen opgehaald. Harmen van der Werf Sas van Gent EB® Sylvia Ras met haar hondje Chara en Arnold Kwisthout met Smurfje op de volgens hen ideale plek voor een omheind hondenuit- laatterrein in Sas van Gent, het grasveld aan het Suikerplein. FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51