Topman Alibaba vroeg Maxima om mondkapjes ompier 4 CORONA PERSPECTIEF Opnieuw heeft het kabinet een sombere tijding: het overgrote deel van de coronamaatregelen wordt verlengd. Maar de boodschap van de persconferentie vanavond zou anders moeten zijn: ,,Het dieptepunt hebben we aangetikt.'' itó 1 Uit nieuwe documenten die deze krant heeft gekregen met een be roep op de Wet openbaarheid be stuur (Wob) blijkt dat koningin Maxima een jaar geleden is bena derd door de topman van de Chi nese onlinewebshop Alibaba, Jack Ma. Hij vroeg Maxima via e-mail om mondkapjes en andere per soonlijke beschermingsmiddelen. Op dat moment is niemand in Nederland nog positief getest op corona. China daarentegen komt beschermingsmiddelen tekort en vraagt internationaal om hulp, via ambassades en bedrijven. Neder land laat op 10 februari 2020 een vliegtuig vol mondkapjes, hand schoenen, overalls en andere hulp middelen via Schiphol naar het Chinese Wuhan vertrekken. Vol gens een woordvoerder 'houdt deze vlucht geen verband met de Ali baba-lobby'. Ma en Maxima kennen elkaar: de koningin spreekt hem meerdere keren in haar rol als speciaal pleit bezorger van de VN voor inclusieve financiering. De Rijksvoorlich tingsdienst stelt op vragen over de lobby nu: ,,Het ingekomen verzoek is zoals gebruikelijk aan het verant woordelijke ministerie doorgeleid.'' Dat is te lezen in de correspon dentie. Op 3 februari 2020 stuurt een medewerker van het Konink lijk Huis een mail naar Erik Gerrit sen, de hoogste ambtenaar bij het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Het onderwerp is 'verzoek vanuit China mbt medical supplies coronavirus outbreak'. Onder de mail zit een ouder bericht van 29 januari 2020, waarin een medewerker namens Jack Ma vraagt om een telefoongesprek met iemand van het Koninklijk Huis. Gerritsen stuurt de mail door naar een medewerker: 'Op verzoek van Koninklijk Huis breng ik deze on der jouw persoonlijke aandacht'. De VWS-ambtenaar antwoordt: 'Langs deze weg het verzoek om de normale kanalen te bewandelen. Zoals je begrijpt is het crisisteam 24/7 in touw. Ik wil ze niet storen met onduidelijke mails.' Op 7 februari stuurt een ambte naar van het ministerie van Buiten landse Zaken een mail met de tekst: 'Daarnaast heeft de Chinese over heid bij monde van hun ambassa deur in Nederland in verzoeken aan de ambassade in Beijing en een mail aan koningin Maxima van top man van Alibaba ook gevraagd om het sturen van bescherming zoals mondkapjes etc.' Uit de mail wordt niet duidelijk of en hoe aan die ver zoeken wordt voldaan. Eerder bleek al wel dat op 7 fe bruari bij Buitenlandse Zaken de vraag binnenkwam om een Chi nees vrachtvliegtuig van Suparna Airlines op Schiphol te laten lan- W Een topdiplomaat stelt in een reactie dat de Alibaba-lobby 'uitzonderlijk' is den. Dat vliegtuig wordt 10 februari volgestopt met miljoenen mond kapjes en andere medische spullen, die Nederland later zelf hard nodig blijkt te hebben. In een reactie schrijft VWS nu: 'Dat gaat om een humanitaire vlucht op 10 februari die hulpgoe deren kwam ophalen die door de Chinese ambassade en bedrijven waren ingezameld. Nederland heeft alleen gefaciliteerd in het voorzien van landingsrechten, de Nederlandse overheid heeft zelf niet met hulpgoederen bijgedra gen. De Chinese ambassade heeft daar wel een verzoek toe gedaan. Daar is geen gehoor aan gegeven.' Onduidelijk blijft wat er precies met het verzoek aan Maxima is ge daan. Een topdiplomaat stelt in een reactie dat de Alibaba-lobby 'uit zonderlijk' is: ,,Maar het Koninklijk Huis weet ook hoe gevoelig dit po tentieel ligt, dus zulke verzoeken worden vaak gewoon doorgestuurd naar ministeries.'' i. w. ederland ontwaakt in uit zichtloze Mark-mineur na weer een persconferentie zonder perspectief', resu meerde website GeenStijl het gevoel onder de eigen bezoekers na de laatste coronapersconferentie van premier Mark Rutte en minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid), drie weken terug. Die website mag dan ver staan van de algemene opinie, het neemt niet weg dat ook de rest van het land reikhalzend uitkijkt naar het einde van de lockdown, die tien weken van kracht is. Het aantal Nederlanders dat de lockdown wil versoepelen is afgelopen weken ruim verdubbeld, van 21 naar 45 procent, aldus een peiling van on derzoeksbureau I&O vorige week. Bijna een op de tien vindt dat alle maatregelen van tafel moeten. Optimisme Maar bijna een jaar na de eerste coronabesmetting in Nederland is echte versoepeling van de lock- down nog niet aan de orde, zal het kabinet van avond melden. De avondklok, die als eerste van tafel zou gaan, blijft. Ja, de scholen mogen mond jesmaat open, en de kappers ook, maar dat geldt waarschijnlijk niet voor winkels, horeca, sportfaci liteiten en culturele instellingen. Thuiswerken en zo min mogelijk bezoek blijven het devies. Het wordt tijd dat Rutte en De Jonge eens een positievere boodschap brengen, vindt epidemio loog Frits Rosendaal (LUMC). ,,Rutte doet altijd zo optimistisch, maar niet in zijn coronapersconfe renties. Terwijl er echt wel reden is voor opti misme. Bulgarije hebben we blijvend achter ons gelaten, het vaccineren komt op stoom. In Israël, dinsdag 23 februari 2021 GO Koningin Maxima is vorig jaar persoonlijk benaderd door de Chinese zakenman Jack Ma om mondkapjes naar China te stu ren. Dat was in februari, toen corona nog niet hier was, maar er al wel een tekort aan be schermingsmiddelen ontstond. Niels Klaassen Peter Winterman Den Haag Wéér somber nieuws? 'Rutte zou juist positief moeten zijn' Annemieke van Dongen Sander van Mersbergen J, %- 'J J 1'1i '1 t V v X* j .te:;» f^m I -V.\AV 'L -'W. - - Toen in Nederland het coronavirus nog aan zijn opmars moest beginnen, had China een tekort aan beschermingsmiddelen. foto afp Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4