WEER EVEN THUIS 12 ZEELAND Het afgelopen jaar was om meerdere redenen anders, vertelt Conny Provoost. In haar ouderlijk huis op de Noordweg 269 in Sint Laurens viel haar vader van de trap. De coronacrisis maakte hij niet meer mee. igenlijk hadden haar ou ders allang zullen verhui zen. Het pand was te groot voor hun tweetjes en niet levensloopbestendig: ,,Maar vooral vader deinsde er telkens voor terug. Hij haalde zelfs het ver koopbord weer uit de tuin. De plek waaraan hij zo verknocht was, is hem fataal geworden." Ze kwam hier al regelmatig, maar sindsdien wipt ze vanuit Domburg een paar keer per week even aan, ver telt Conny Provoost (58), werkzaam op de debiteurenadministratie bij DELTA in Middelburg. ,,Mijn moeder verhuisde in augustus naar de nieuwe woning achter op het perceel, met ge lukkig nog zicht op de Noordweg. Onze dochter en haar vriend hebben het ouderlijk huis gekocht. Zij is ver pleegster en zorgt voor haar oma; via de schuifpui kan ze door de tuin zo naar haar toe." Zelf woonde ze hier bijna heel haar leven. Een warm gezin. Heel close. Met het verstrijken van de tijd zijn daar geen scheuren en barsten in ont staan; ze leven mee met ieders wel en wee en zetten saamhorig de schou ders onder uitdagende projecten. Ze vindt het een kwaliteit van hun op voeding, zegt Conny: ,,Vader en moe der verloren allebei een ouder al op jonge leeftijd. Toen zij elkaar indertijd ontmoetten, herkenden ze het verlan gen naar een veilig thuis." Verstilde omgeving Het resulteerde in een gezellige sfeer, met rust, regelmaat en geborgenheid. De verstilde omgeving van Sint Lau- rens droeg daaraan bij: ,,Lopend naar de kleuterklas op Brigdamme, en later op de fiets naar de lagere school." Ze speelden met kinderen uit de buurt om de hoek in de Schotelweg: bussen- trap, hinkelen, rolschaatsen. ,,Ook bouwden we hutten in de bosjes daar, met uitzicht op de landerijen." De jaarlijkse vakanties begonnen met huizenruil in het Nijverdal en op de Veluwe, en groeiden uit tot kampeer- avonturen in Duitsland. Altijd werden de feestdagen gevierd: uitbundige ver jaardagen in een huis vol familie; hila rische sinterklaasavonden met surpri ses en gedichten, en eveneens werd er vreugdevol uitgepakt met kerst. ,,Vooral vader was een drijvende kracht", zegt Conny. ,,Hij wilde van alles samendoen, ons gezin bij elkaar houden en beschermen." Wanneer ze 's avonds uitging en twee minuten te laat kwam aanfietsen, stond hij haar op te wachten voor het huis. ,,Meer bezorgd dan boos." Toen ze een ver volgopleiding in Breda overwoog, pleitte Mj ervoor in Zeeland te blijven. Soms wilden ze op wintersport gaan, vertelt ze. ,,Maar ik kon het niet over mijn hart verkrijgen nee te zeg gen en een jaar kerst vieren thuis over te slaan. Achteraf ben ik er blij om." Ze was een verlegen meisje, voegde zich naar de omstandigheden en wilde anderen niet tot last zijn: „Ru zie vond ik verschrikkelijk. ik neem nog steeds de bemiddelende rol op mij." Deze kwaliteit komt in haar functie goed van pas. Ze heeft regel matig te maken met dreigende afslui tingen en emotionele reacties, en blijft zich verantwoordelijk voelen voor het proces, zegt ze, zoals ze zich als tiener medeverantwoordelijk wist voor haar broertje en zusje: ,,De zo merkampen waar ik mij zorgeloos kon uitleven, voelden veel minder vrij vanaf het moment dat zij er ook aan Vader wilde ons bij elkaar houden en beschermen deelnamen." Vijftien was ze, toen ze vertelde niet meer met een gezinsva kantie mee te willen. Hoewel het voor iedereen omschakelen was, mocht ze thuisblijven. Ze ziet nog hoe vader en moeder de vouwwagen op orde brachten, en haar broertje en zusje ba gage naar de auto droegen. Tijdens het afscheid barstte ze in tranen uit, ter wijl dit toch écht was wat ze wilde. ,,Niet makkelijk voor moeder. Maar ze gingen. En ik zwaaide hen na." Losser De verlegenheid schudde ze van zich af toen naar de meao in Middelburg ging. Een nieuwe omgeving bood haar ruimte. Nü moet ik veranderen, reali seerde zij zich, anders blijf ik hangen in het tuttenhoekje. ,,Ik wilde zo graag losser zijn, lol maken en eropuit." Deze innerlijke ommezwaai wierp z'n vruchten af: klasgenoten waarbij zij aansluiting vond, zijn nog steeds dierbare vriendinnen. Er is veel gebeurd sinds haar vader overleed. De bouw van de mantel zorgwoning in de achtertuin; de ver huizing van moeder; het leegruimen, opknappen en moderniseren van het oude pand. De hele familie hielp mee. Haar ouderlijk huis is haar ouderlijk huis niet meer, zegt ze. ,,En ik wil ook niet iemand zijn die hier te veel rond loopt." Maar ze vindt het bijzonder dat haar moeder zich geborgen weet, en haar dochter dagelijks over de traptreden gaat die zijzelf als kind op en af holde. En dan, lacht ze, komen er misschien ooit kleinkinderen: ,,Zo is de cirkel weer rond." Ze weet zeker dat haar vader trots zou zijn. dinsdag 23 februari 2021 GO 'Zo, de cirkel is weer rond' Jacoline Vlaander Vader, broer tje Johan, Conny en zusje Yvonne (vlnr) werken in de achtertuin, rond 1969. FOTO FAMILIEALBUM EN REPRODUCTIE DIRK-JAN GJELTEMA - Conny Provoost Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Conny Provoost in de voortuin van Noordweg 269. Achter op het perceel is een gedeelte van de mantelzorgwoning van haar moeder te zien. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 44