Het begon allemaal in Zwitserland O O) CD O ZEELAND 11 Persconferentie moet bonden duidelijkheid geven Wim Buijs 1933-2021 Handballers, volleyballers en denksporters uitgespeeld, de rest mag vanavond nog hoop koesteren. Boel Harmes Op 88-jarige leeftijd is vorige week Wim Buijs overleden. De Souburger was een halve eeuw een prominente persoonlijkheid in de Zeeuwse zwemwereld. In 1946 werd Wim Buijs door het Rode Kruis naar Zwitserland ge zonden. Duizenden Neder landse kinderen mochten een aantal maanden in de gezonde berglucht le ven om op krachten te komen na de vernietigende Tweede Wereldoorlog. Maar eerlijk gezegd was Wim Buijs liever naar Engeland gegaan. Dat vertelde hij vorig jaar in een arti kel van de NOS over 75 jaar bevrijding. ,,Engeland, daar had je als oorlogskind natuurlijk een heel romantisch beeld van, maar Zwitserland? Het was eigen lijk een hele teleurstelling." Niettemin werd in de Zwitserse bergen het zaadje geplant dat zijn hele leven zou groeien. In Zwitserland leerde hij immers zwemmen, vertelde hij in de PZC in 1981. Zijn eerste liefde was het water polo, maar hij verdiende vooral zijn sporen in het wedstrijdzwemmen. Aanvankelijk in het bad als trainer, later buiten het bad als bestuurder. Hij zwom zelf bij de Souburgse Zwemvereniging (SZV), waar hij ook trainer werd. Hij schopte het al snel tot de bovenlaag van het Zeeuwse zwem men. Hij trainde de talenten (vooral op conditie, want 'ik was niet zo'n figuur voor de techniek') en werd voorzitter van de zwemcommissie die de koers in Zeeland uitstippelde. Samen met zijn vrouw Diny, die ook vorige week overleed, was hij waar het zwemmen was. In 1971 was hij betrok ken bij de fusie van SZV en de Zeehond uit Vlissingen tot Stormvogel (voorlo per van DZK). Buijs proefde van alle functies, van trainer tot scheidsrechter, van clubbladschrijver tot voorzitter. In 2001 vond hij het welletjes. Toen nam hij samen met zijn Diny, ook altijd nauw betrokken bij Stormvogel, af scheid als voorzitter. Ze kregen een zil veren speld van de zwembond. Sinds 1988 was hij zich al drager van de Orde van Oranje-Nassau in goud noemen. Basketbal De basketbalbond houdt zijn op ties open. Als een herstart moge lijk is, wordt er gespeeld. Kampi oenen en degradanten zullen niet aangewezen worden, want daar voor diende minimaal 75 procent van de wedstrijden te zijn ge speeld. Biljarten De biljartbond houdt de deur open voor een herstart van de competitie driebanden. De per soonlijke kampioenschappen zijn allemaal wel van de kalender ge haald. Dammen De nationale competitie is stilge legd. Alle gespeelde wedstrijden zijn vervallen. Elk team behoudt het recht om volgend jaar in de zelfde klasse als dit jaar uit te ko men. Handbal De handbalcompetities worden niet uitgespeeld. Om alle teams toch te kunnen laten sporten, worden er op z'n vroegst vanaf half april alternatieve competities gespeeld. Van promotie en degra datie is geen sprake. Hockey Het uitgangspunt van de hockey- bond blijft dat alle veldcompeti- ties worden hervat zodra dat door de overheid weer wordt toege- toch gespeeld worden, dan zet de KNVB een zogenaamde Regio Cup op poten, een toernooi voor teams die dicht bij elkaar liggen. Volleybal De eerder geschetste scenario's van de bond zijn allemaal achter haald door de actualiteit. Promo tie en degradatie zijn daardoor dit seizoen van de baan. Zodra het coronavirus het toelaat, organi seert de bond wel wedstrijden. Deze wedstrijden vinden zoveel mogelijk plaats conform de reste rende wedstrijdschema's binnen de huidige poules. Waterpolo De waterpolobond houdt nog al tijd rekening met een herstart. Het seizoen dient daarvoor ver lengd te worden tot en met juni. De verenigingen is verzocht daar voorzichtig de stekken voor te steken. kantines en kleedaccommoda ties blijven gesloten en bij trai ningen en onderlinge trai ningswedstrijden bij de jeugd is publiek niet welkom. Com plete competities zijn niet meer mogelijk, noodcompeti- ties nog wel. Welke bond heeft welke opties in gedachten? bijvoorbeeld de tweede fase waarin een promotie- en de- gradatiegroep wordt ge formeerd. Schaken De schaakbond had eind vorig jaar al besloten dat de landelijke competitie dit seizoen niet door gaat. Door de aangescherpte maatregelen waren vier van de negen te spelen rondes al ge schrapt. Voetbal Uiterlijk in het weekeinde van 10 en 11 april dient de competitie voor teams in de A-categorie te herstarten, anders gaat er een streep door de competitie. Er vindt dan ook geen promotie/de gradatie plaats. In de B-categorie (jeugd en lagere senioren) zijn de competities al geschrapt. Kan er Nieuwsgierig kijken sporters, clubs en bonden uit naar dinsdagavond, naar weer een persconferentie over het coro navirus. Kan het verenigings leven voorzichtig op gang ko men of moeten de clubs nog langer pas op de plaats ma- ken? Voorafgaand aan het nieuwe praatje van Mark Rutte en Hugo de Jonge een overzicht van waar de team sporten met Zeeuwse clubs op dit moment staan. Voor alle sporters en clubs geldt nu: geen competitiewed strijden, trainen in groepjes van maximaal twee personen (18+), De twee geschetste sce nario's (herstart in januari of februari) zijn echter inmid dels achter haald door de actualiteit. Korfbal De routekaart van de korfbalbond is door zijn opties heen voor de zaalcompeti tie. Die wordt daarom niet meer gespeeld. Het vervolg van de veld- competitie, doorgaans in april, is nog niet gevat in een routekaart. Rugby De rugbybond heeft vier scena rio's uitgewerkt voor wanneer de competitie hervat kan worden. Afhankelijk van het moment van de herstart (uitgewerkt tot eind maart) is het format aangepast. Bij een herstart in maart vervalt dinsdag 23 februari 2021 GO Niels Boel (foto) uit Vlis- singen is vol gende week maandag vierde official bij NAC Breda- TOP Oss in de Keuken Kampi oen Divisie. Het is de tiende aanstelling dit seizoen van de Zeeuwse scheidsrechter. Angelo Boon man uit Sluiskil is zondag as sistent-VAR bij de wedstrijd Groningen-For- tuna Sittard. 1.16.57 Atleet Erwin Harmes stelde zich kandidaat voor de eind zege op de halve marathon van het virtuele Goruna-circuit. De Middelbur ger liep de 'Gi taar van Axel' in 1.16.57, waar mee hij Edwin de Neijs van de kop verdreef. Januari-win- naar Jeroen Kramer lijkt zijn grootste rivaal. Hij gaat nog starten. Welke sporters mogen nog hopen en welke zijn al klaar? Rudy Boogert Rudy Boogert Vlissingen a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43