Contract Intervence te laat opgezegd 8 ZEELAND Staatssecretaris Blokhuis somt in brief aan Kamer zeven 'leerpunten' op Frank Balkenende Goes Op het verkeersplein van Dek Ver keersopleidingen in Goes slalomt de 38-jarige Sonke om de pylonen heen. Het is zijn tweede les om goed te leren motorrijden. De trai ning omvat uitwijken, een halve draai maken, verschillende rem proeven waaronder de noodstop, vertragen bij het naderen van een rotonde, wegrijden uit een parkeer vak en ook de motorfiets aan de hand nemen en parkeren. ,,Ik heb Ik heb het nog niet alles in de vingers, maar ik heb nog zes lessen tot het examen nog niet alles in de vingers, maar dat komt wel. Ik heb nog zes lessen te gaan tot het examen." Sonke droomde altijd van een motor. Dat het er nu pas van komt, dankt hij aan zijn vrouw. ,,Voor onze trouwdag gaf ze me motorrij lessen cadeau. Het is maar goed dat ik op deze leeftijd op de motor stap. Op mijn achttiende was ik een stuk wilder." Op de motor toeren In coronatijd moet het roze papier tje in stapjes bij elkaar worden ge sprokkeld. ,,Eerst het examen bij zondere verrichtingen in maart en in mei het theorie-examen. Wan neer ik het praktijkexamen kan doen, weet ik nog niet." Praktijk examens voor motorfietsen lijken in principe niet risicovol, maar om dat de rijinstructeur en de exami nator tijdens het examen samen in de volgwagen zitten, is dit tot nu toe verboden. Het gaat op deze manier wel lang duren, beaamt Sonke. ,,Je doet lie ver alles in één keer achter elkaar. Ik hoop wel voor zomer op de motor door Zeeland te kunnen toeren." Voor Sonke wordt het zijn eerste examenreeks. Door de coronamaat- regelen is een berg examens uitge steld. Voor sommige kandidaten is dat al de derde of vierde keer. Ruim 600.000 examens, toetsen en rijtes ten moeten nog worden ingehaald. Stuwmeer Bij Dek Verkeersopleidingen is een stuwmeer van 1500 uitgestelde exa mens ontstaan. Wanneer praktijk examens kunnen worden hervat, is een vraagteken. Het CBR houdt alle capaciteit tot juni vast, zegt Jos Dek van de rijschool: ,,Door deze inhaal- Helaas is de verruiming beperkt. Het voelt als een heel klein beetje vrijheid slag kun je eigenlijk geen nieuwe kandidaten opleiden. Het begint wel te knijpen. Daarom hoop ik dat we binnenkort weer kunnen be- ginnen met lessen, te beginnen met motorrijders en vrachtwagen chauffeurs, zeker die categorie die wordt opgeleid voor vervoer van gevaarlijke stoffen." Instructeur Freek Westerterp volgt scherp de rijkunsten van Sonke. Hij doet het best goed hoor." De opleider is blij dat hij nu mondjesmaat weer les kan geven. ,,Zo kunnen we weer toewerken naar examens. Helaas is de verrui ming beperkt. Het voelt als een heel klein beetje vrijheid." Staatssecretaris Paul Blokhuis (Welzijn) schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Daarin be noemt hij zeven 'leerpunten' naar aanleiding van de situatie bij Inter- vence en andere jeugdhulporgani- saties die de afgelopen tijden in grote problemen zijn geraakt. Het gaat onder meer om Pluryn, Juzt, Lijn5 en de Hoenderloo Groep. De vrees is dat het daar niet bij blijft. De Jeugdautoriteit, die twee jaar geleden in het leven is geroe pen, heeft deze maand een onder zoek naar de financiële positie van alle jeugdhulpaanbieders in Neder land afgerond. Van de 226 organisa ties bestaat er bij 81 gevaar ('hoog ri sico') dat zij in de financiële proble men belanden of dat de zorg in de knel komt. Dat komt neer op 35 pro cent. Een jaar geleden was dat nog 26 procent. De Jeugdautoriteit doet de komende maanden nader on derzoek bij de organisaties voor wie dat geldt. Blokhuis herinnert de Tweede Kamer eraan dat niet het belang rijkste is dat organisaties blijven be staan, maar dat de zorg doorgaat. Als een organisatie het niet redt, moet de zorg op een zorgvuldige manier worden overgedragen. Dat betekent onder meer dat gemeen ten contracten niet op het laatste moment mogen opzeggen, zoals bij Intervence wel gebeurde. Een op zegtermijn van zes maanden wordt daarom het uitgangspunt. ,,Dat voorkomt veel onzekerheid voor alle betrokkenen" aldus de staatsse cretaris. Regels voor tarieven Verder is hij bezig om de Jeugdwet aan te passen, zodat hij bijvoorbeeld regels kan opstellen voor de tarie ven die gemeenten met aanbieders van jeugdzorg afspreken. Dat was bij Intervence een van de discussie punten. De organisatie zei de zorg niet te kunnen uitvoeren voor de tarieven die de Zeeuwse gemeen ten wilden betalen. Verder wil Blokhuis dat gemeen ten meer de rol van opdrachtgever krijgen en dat er hogere eisen wor- Belangrijkste is niet dat de organisaties blijven, maar dat de zorg doorgaat den gesteld aan het bestuur en de bedrijfsvoering van de instelling. Ook het toezicht, zowel intern en extern, moet beter. De rol van de J eugdautoriteit wordt belangrijker. De Zeeuwse gemeenten wilden af van Intervence vanwege aanhou dende financiële en organisatori sche problemen. Het was de bedoe ling om de zorg over te doen aan de drie andere organisaties die in Zee land actief zijn op het gebied van jeugdbescherming en -reclassering. Intervence zou vervolgens worden opgedoekt. De inspecties van de ministeries staken daar vorige week een stokje voor. Zij hebben er geen vertrou wen in dat de zorg op een goede manier wordt overgedragen. In op dracht van minister Sander Dekker moeten de gemeenten nu bekijken of Intervence in haar geheel kan worden overgenomen door Jeugd bescherming west. dinsdag 23 februari 2021 GO Lesmotor bij de rijschool ronkt weer Door de coronamaatregelen werden in januari alle rijexa mens uitgesteld. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) zet de deur nu op een kier: praktijkexamens voor de bromfiets, brommobiel en het motorexamen voertuigbeheer- sing mogen worden hervat. Pa trick Sonke uit Goes kan daarom 11 maart slagen voor het examen bijzondere verrichtingen. -Patrick Sonke Op het verkeersplein van Dek Verkeersopleidingen in Goes geeft instructeur Freek Westerterp aanwijzingen aan zijn motorexamen-kan didaat Patrick Sonke. foto marcelle davidse -Freek Westerterp, instructeur De Zeeuwse gemeenten hebben het contract met jeugdzorgorga nisatie Intervence te laat opge zegd. Dat hadden zij minimaal een half jaar van tevoren moe ten doen. Nu is dat slechts vijf weken vooraf gebeurd. Rolf Bosboom Middelburg -Staatssecretaris Paul Blokhuis in brief aan Tweede Kamer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40