NIEUWS 3 CORONA KNIPPEN EN SCHEREN De telefoon bij kapsalons staat roodgloeiend sinds bekend werd dat ze vanaf begin maart weer open mogen. Een zucht van verlichting gaat door de branche. ,,Ik denk dat ik in het begin zes dagen per week ga knippen.'' et is een gekkenhuis, we hebben al honder den telefoontjes ge had, vertelt Marianne van Dijk van kapsalon Yvonne Hairdesign in Breda. Ze is gestopt met de telefoon opnemen en laat nu een voicemailbericht af spelen. ,,Momenteel plannen we nog geen afspraken in, hoeveel klanten we dagelijks kunnen hel pen hangt immers mede af van de restricties die we krijgen. We wachten dus eerst de persconfe rentie van vandaag af.'' Dat veel Nederlanders blij zijn weer naar de kapper te mogen, merkt ook kapsalon Berlijn in Nieuwerkerk aan de IJssel. ,,Wij worden platgebeld, de eerste drie weken zitten we vol, ik denk dat ik in het begin zes dagen per week ga knippen'', vertelt eigenares Mar- greet Berlijn. Ze verkeert in een feeststem ming. ,,Zo lang dicht moeten blij ven, was financieel bijzonder zwaar.'' Op de blaadjes die ze voor zich heeft liggen, probeert ze al vast een planning te maken. ,,Ik ga eerst de mensen bellen die voor 12 december al een afspraak hadden. Zij krijgen voorrang.'' Blij en ontzettend opgelucht is ook Ap Israël, met zijn naast het Binnenhof gelegen Ap's Kappers is hij sinds 1996 de hofkapper van talloze politici. ,,Het is dat ik al 24 jaar een goedlopende zaak heb, maar dit had niet veel langer moe ten duren.'' Zondagmiddag zag de 'Leco van het Binnenhof ineens allemaal onlineboekingen binnen stromen. ,,Al snel hoorde ik het nieuws dat we waarschijnlijk opengaan. In de avond keek ik op nieuw en had ik weer vijftig boe kingen.'' Ministers zitten daar niet bij, lacht Israël, die destijds pre mier 'Harry Potter' Balkende aan een hippere coupe hielp. Veilig Israël heeft wel een vermoeden waarom het kabinet voor kappers kiest. ,,Kijk, wij waren van 11 mei tot half december al open en heb ben veel ervaring opgedaan met veilig werken. Je vraagt mensen om hun handen te desinfecteren, hun naam staat in de computer en mensen die corona-achtige klach ten hebben bellen netjes op. Op die manier hebben wij minimale problemen gekend en geen be- smettingsgeval gehad.'' Kappersvakbond ANKO, die ruim twee derde van de branche vertegenwoordigt, wijst eveneens op de zeer strikte coronaprotocol len waarmee kappers al lang wer ken. ,,Tot nu toe is geen kappers zaak als besmettingshaard aange wezen. Als je als kabinet Neder landers lichtpuntjes wil bieden, vormen wij een mooi startpunt'', zegt voorzitter Marga Patijn. Wat meespeelt is wellicht dat kapperszaken in Duitsland op 1 maart weer openen en in België al weer aan de slag zijn. De ANKO noemt verder nieuw onderzoek van de TU Berlijn. Hieruit blijkt dat de kans op besmetting bij de kapper relatief gering is, mits coro namaatregelen in acht worden ge nomen. Volgens Haagse ingewij den baseert het kabinet de aan staande heropening daar nu mede op. Wel zouden gezichtsmaskers verplicht worden. De ANKO zegt er 'alles aan ge daan te hebben' om haar 5500 le den weer aan het werk te krijgen. Eussen: „Afgelopen tijd hebben we allerlei gesprekken gevoerd Deel van achterban zegt nu: de kappers mogen open omdat ze het hardst gillen met de ministeries van VWS en Economische Zaken. Dat deden we ook in gremia als MKB Neder land en VNO-NCW.'' Collega-vakbond FNV Mooi is verheugd over de heropening, maar vindt dat de heropening ook voor nagelstylisten, pedicures, schoonheidsspecialisten en visa gisten moet gelden. ,,Hun werksituatie verschilt niet met die van kappers'', zegt voor zitter Marga Patijn. ,,De kapper is ook niet belangrijker. Als je ka potte voeten hebt, een ingegroeide nagel of pitten dan is een pedicure even noodzakelijk FNV Mooi vindt dat het kabinet de keuze dan ook beter moet toe lichten. ,,Een deel van mijn achter ban zegt nu: de kappers mogen open omdat ze het hardst gillen.'' Donderdag voerden nog honder den kappers actie door het licht in hun zaak aan te zetten 'voordat we het definitief uit moeten doen'. Zelf kan Patijn echter slechts gis sen naar de argumentatie. ,,Kijk, iedereen heeft een kapper, maar niet iedereen gaat naar de nagel stylist of een schoonheidsspecia list. Wellicht is het dat.'' Illegaal Heropening biedt desalniettemin een ander voordeel, zeggen kap pers. De sociale controle neemt toe, want het illegaal knippen neemt hand over hand toe. ,,Door de stad lopend zie ik als professio nal gewoon dat er veel thuis wordt gebeund'', stelt Israël. Zelf heeft hij dat nooit gedaan. ,,Ik heb een zaak die behoorlijk be kend is, dus ik begin daar niet aan. Tegelijk veroordeel ik collega's niet. Voor veel kappers zijn het ontzettend zware maanden ge weest, dan is de verleiding groot.'' Zijn kappers dolblij, de aan staande opening zorgt ook voor de nodige stress, zegt Marianne van Dijk uit Breda. ,,Het is heel lastig om het iedereen naar de zin te ma ken. 'Kan ik toch niet als eerste?' gaan sommige klanten vragen. Je kunt het nooit 100 procent goed doen.'' Druk ervaart kappersbond ANKO eveneens. ,,We willen de opening nu ook waarmaken. We moeten alle protocollen op orde maken en iedereen in het gareel krijgen'', zegt Gonny Eussen. dinsdag 23 februari 2021 GO Dolblije kappers platgebeld: Als je wilt versoepelen, zijn wij een logische keus Kapper Ap Israël zit met zijn salon op een steenworp afstand van het Binnenhof en krijgt veel Kamerleden over de vloer. foto guus schoonewille David Bremmer Den Haag - Marga Patijn, voorzitter FNV Mooi Als de kapper lang dicht is, moet je thuis aan de slag. Onder bege leiding van een workshop via internet. foto rob voss H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3