Beatrixstraat protesteert bij voorbaat 7 BIJZONDERE KRANS LANDINGSMONUMENT Zeker sinds het bij zee staat, worden er regelmatig kransen gelegd bij het Landingsmonu ment in Vlissingen. Maar nu ligt er een die zo mooi is, dat alle voorbijgangers even stoppen. Een bijzonder stuk met een bijzonder verhaal. Het is een vlinder. Een vlinder van bloemen, in alle warme kleuren van de regenboog. „Precies zoals mijn oma was", vertelt Lakeesha Sha- rona Fonseca. ,,Een kleurrijk mens, iemand die aardig was voor ieder een en die nog vol in het leven stond. Maar die twee weken gele den aan haar laatste reis is begon nen." Lakeesha (22) had wel gedacht dat de bloemenkrans de aandacht zou trekken. Dat deed haar oma ook altijd. ,,Heel Vlissingen kent haar. Ik werk bij de Zeeman en ie dereen vraagt altijd: ben jij een kleindochter van Rina de Witte? Mijn oma was heel levendig. Maar ze werd ziek, in november. Long kanker. Het is heel snel gegaan, ze is maar 77 jaar geworden." Voor de uitvaart wilden La- keesha en haar broertje een krans laten maken. De allermooiste. ,,Ik belde de bloemist en vroeg of die in de vorm van een vlinder mocht. Daar moest ze even over naden ken. Maar het kon en het bloem- stuk is prachtig geworden. Uitein delijk hebben we hem bij het Lan dingsmonument gelegd." Dat is met een speciale reden ge beurd. ,,Oma is geboren in de oor- niet meer ben', zei ze, 'dan moet je de krans bij het Landingsmonu ment leggen'." Volg je hart Lakeesha heeft het moeilijk met het overlijden van haar oma. ,,Ze was echt zo lief. Ik heb zo veel van haar geleerd. 'Volhouden', zei ze altijd, 'alles komt goed'. Toen ik stopte met mijn opleiding oude renzorg, omdat ik het te zwaar vond, was ik bang dat ze teleurge steld zou zijn. Maar ze was alleen maar positief. Ze zei dat ik altijd mijn hart moest volgen." Dat heeft Lakeesha gedaan. Door de mooiste krans te laten maken en die op de mooiste plek te leg gen. ,,Ik had nog zo veel van mijn oma willen leren. Maar voortaan is zij een vlinder. En zo vliegt ze hier, boven ons plekje." log", vertelt Lakeesha. ,,In Yerseke, omdat het in Vlissingen niet meer veilig was. Haar familie heeft toen een heftige tijd doorgemaakt. Al leen praatte oma daar nooit over. Liever nam ze mij en mijn broertje Nesta mee naar de Oranjemolen. Samen oesters rapen. Dat was echt ons dingetje. Ze was echt een ge weldige oma." ,,De laatste jaren kwam ze ei genlijk niet meer bij de molen. Ze had het in haar heup, ze kon niet meer zo ver lopen. Daarom gingen we naar haar toe. De laatste maan den in het hospice elke dag, of we belden in elk geval even. 'Als ik er Ik had nog zo veel van mijn oma willen leren. Ze zei dat ik altijd mijn hart moest volgen Het terrein achter hun woningen aan de Kerkeweg is samen met een perceel aan de Molenwal, waar nu nog sportzaal Bellink staat, in beeld voor de bouw van een aantal nieuwe dorpsvoorzieningen. Het dagelijks bestuur van de gemeente Veere moet nog een keuze maken waar ze komen. Groene ruimte In een brief aan de gemeenteraad stellen de bewoners van de Be- atrixstraat en omgeving dat ze de keuze voor bouwen op de weilan den achter hun woningen niet be grijpen. Ze laten dan ook weten dat ze 'ernstige bezwaren' hebben tegen de bouw aldaar. Het gaat volgens hen om een groen gebied net buiten het dorp. Als daar ge bouwd wordt, gaat onnodig open landelijk gebied verloren, vinden ze. Van Alphen wijst erop dat in woners de gemeente recent heel duidelijk hebben gemaakt dat ze het erg belangrijk vinden dat de groene ruimte tussen de dorpen Er is echt behoefte aan nieuwe dorpsvoorzieningen. Maar niet aan de Kerkeweg behouden blijft. Het zou volgens hem dan ook vreemd zijn als de gemeente bij het plannen van de beide scholen en andere voorzie ningen die duidelijke boodschap negeert. ,,Daar wil je toch geen hoge gymzaal en andere bebou wing." Gevaar Van Alphen stelt ook dat de Kerke- weg veel gebruikt wordt door au toverkeer. ,,Het is een toegangs weg tot het dorp. Daar twee scho len neerzetten is dan ook hele maal niet verstandig. Dat levert al leen maar gevaar op voor de kin deren." Volgens hem horen scho len in het dorp te staan. ,,Uit oog punt van bereikbaarheid en leef baarheid." De bewoners wijzen er ook op dat bouwen op die locatie in strijd is met het bestemmingsplan. ,,Het beleid van de gemeente is er al vele jaren op gericht geen extra bebouwing in het buitengebied toe te staan." Ze roepen de ge meente in herinnering dat enige tijd terug een projectontwikkelaar plannen had om langs de Kerke- weg woningen te bouwen. ,,Daar kreeg hij terecht geen toestem ming voor." Het zou volgens hen dan ook heel vreemd zijn als de gemeente zichzelf wel toestem ming geeft. Vooral ook omdat er een geschikte andere locatie is, al dus Van Alphen. Hij doelt daar mee op de Molenwal. Hij bena drukt dat de bewoners van de Be- atrixstraat beslist niet tegen nieuwe dorpsvoorzieningen zijn. ,,Daar is echt behoefte aan. Maar niet aan de Kerkeweg." dinsdag 23 februari 2021 WA 'Oma vliegt als een vlinder boven ons' Wendy Wagenmakers Vlissingen Rina de Witte, oma Rina, was een bekend gezicht in Vlissin gen. MLakeesha en haar broertje Nesta hebben Lakeesha Sharona Fonseca: ,,Ze was een geweldige oma." - Lakeesha Sharona Fonseca een vlinder van bloemen laten maken voor hun oma. FOTO DIRK-JAN GJEL- TEMA Bewoners van de Beatrixstraat in Westkapelle keren zich nu al tegen de mogelijke plannen om achter hun woningen twee ba sisscholen, een gymzaal en een gezondheidscentrum te bou wen. Er zijn nog geen concrete plannen om dat daar te doen, maar de bewoners willen nu al een duidelijk signaal geven rich ting de gemeente en de politiek, aldus bewoner Maarten van Al phen. Emile Calon Westkapelle - Maarten van Alphen, inwoner Westkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39