Met de slager verdwijnt ook klapbank uit Burgh 6 Rijkswaterstaat weet niet hoe lang afsluiting nog duurt Kwekers van oesters komen met de schrik vrij Vrijdagochtend constateerde Rijks waterstaat, de wegbeheerder van de N61 ter hoogte van Schoondijke een verzakking in het wegdek van de noordelijke parallelweg. Er bleek meer loos dan schade aan het asfalt na een vorstperiode want groot on derhoud bleek noodzakelijk. Omrijden Tot nader order moet al het verkeer flink omrijden. Een indicatie hoe lang het nog gaat duren kan Rijks waterstaat niet geven. ,,We zijn nog aan het onderzoeken waar het pro bleem vandaan komt en hoe we het moeten oplossen'', zegt woordvoer der Ilze Rokven. In Turkeye worden ze intussen zot van de drukte. Al het verkeer voor Oostburg, Aardenburg maar ook naar Breskens gaat nu over de waterschapsweg door de buurt schap. ,,Het is zo erg dat ik het Wa terschap Scheldestromen al gebeld heb of ze alsjeblieft dat matrixbord willen terugzetten", zegt inwoner Cor van Doeselaar. ,,Dat bord geeft aan als mensen te hard rijden. Ik De mensen rijden hier als zotten nu, je kunt vanuit Turkeye de weg nog amper op heb gevraagd of ze het weer terug kunnen zetten want ze rijden hier als zotten nu. Ze rijden toch wel hard maar het is nu echt heel erg druk. Je kunt vanuit Turkeye de weg nog amper op, zo druk." Rotonde Biervliet Dat ook verkeer richting Bres- kens via Turkeye geleid wordt, daar snapt Van Doeselaar niks van. „Mensen rijden helemaal naar Oostburg en dan via Schoondijke naar Breskens. Waarom worden die niet bij de rotonde bij Biervliet om geleid? Dan kunnen ze via Hoofd plaat naar Breskens." Frank Balkenende Yerseke Nog twee extra dagen van strenge vorst en de schade in de oestersector was niet te overzien geweest. Net op tijd zette de dooi in, waardoor de op tafels ge kweekte oesters in de Ooster- schelde de dans ontsprongen. ,,Het is met een sisser afgelo pen", zegt secretaris Jaap de Rooij van de Nederlandse Oes tervereniging. Adriaan van der Plasse van Delta Ostrea liet zijn tafeloesters op de Hoge Kraaier, de Prinsen plaat en de Yerseke Bank staan. Op de eerste twee kweeklocaties was er ruim een week geleden geen oprukkend ijs te bekennen. Op de Yerseke Bank wel. Zijn collega Hans Nelis besloot het zekere voor het onzekere te ne men. De kweker verplaatste drie miljoen oesters vanaf de Yerseke Bank naar veiliger water. Van der Plasse vreesde voor sterfte door transportstress en bleef van zijn oesters af. Hij voorspelde dat de dooi net op tijd zou inzetten. Hij kreeg ge lijk. ,,Geen enkele schade op de Yerseke Bank", liet hij weten. Hans Nelis besloot zijn oesters deels in kooien in de oesterput ten te plaatsen. Dat waren vooral jonge oesters. De grotere exem plaren zaaide hij uit op diepere kweekpercelen. Nelis bestrijdt dat zijn twee weken durende verhuisoperatie voor niets is geweest. ,,Als er twee dagen langer nachtvorst was geweest, was het voor ieder een die oesters op tafels kweekt uitgelopen op een catastrofe. Ik heb trouwens als test twee kan- telkooien met oesters laten staan. Die waren door de ijsgang wel een kwartslag gedraaid, met dito schade aan de oesters." De Oesterij verplaatste tienduizen den platte oesters van de oester putten naar inpandige bassins. Jean Dhooge: „Anders dan kromme oesters kunnen platte oesters slecht tegen vorst." Hoe lang de bank tegenover de kerk deel uitmaakt van de dorpsgeschie denis weet niemand zich precies te herinneren. ,,Maar zo'n 45 jaar zal dat zeker zijn", zegt timmerman John de Meij. Hij toont een foto uit de jaren tachtig, waar zijn opa ook op staat. ,,Tweede van links. Toen was het echt een praatjesbank voor de oudere inwoners van het dorp. Daar zaten ze heerlijk in het zonne tje. Dat afdakje is pas van later. De laatste jaren waren het vooral toe risten die er gebruik van maakten om hun broodje op te peuzelen. Maar die bank hoort gewoon bij Burgh." Voor de dorpsbewoners is het geen geheim waar de tweedelige bank is gebleven. Ze wijzen naar de nieuwe eigenaren van de voorma lige slagerij op de hoek. Bank en af dak waren aan de zijgevel van dat pand bevestigd. „Klopt", zegt Paula Romein. ,,Er komt daar een raam en de muren moeten geschilderd. De bankjes zagen er ook niet meer uit. Afgebladderd. We hebben de ge meente gevraagd wat de bedoeling was. Toen kregen we te horen dat ze niet meer in onderhoud staan en we ze mochten weghalen." De Meij spreekt dat tegen. Volgens hem werden de banken iedere twee jaar keurig geschilderd. Wethouder Jacqueline van Burg (Openbare Werken) begrijpt de lo kale verontwaardiging. ,,Maar de slagerij is verkocht en wordt woon huis. En het is ook hun gevel. Dus gaan wij daar in de buurt twee mooie nieuwe exemplaren voor te rugzetten." Van Burg benadrukt nog dat de klapbank niet zo oud was, dat het tot historisch erfgoed moet worden gerekend. Romein en haar vriend hadden zich niet gerealiseerd dat het weg- halen van de gevelbank tot zo veel ophef zou leiden onder de inwo ners, vertelt ze. ,,Wij kennen de voorgeschiedenis ook niet, we ko men zelf uit Rotterdam. Voordat we het pand kochten, hadden we er weleens wat toeristen zien zitten. Eigenlijk nooit oudere mensen. We willen het pand opknappen en doorverkopen; dat is een uit de hand gelopen hobby van ons." Maar in dit specifieke geval zat er ook een idealistische gedachte achter, legt Romein uit. ,,Ik ben veganist, mijn vriend vegetariër. We wilden voor komen dat er een nieuwe slagerij zou komen. Dit is ons kleine verzet wat in deze wereld mogelijk is." De banken zijn gisteren opge haald door de gemeente. dinsdag 23 februari 2021 Verkeersader N61 als met een mes doorgesneden Alsof er met een enorm mes een haal dwars door de N61 gehaald is. Een sleuf door parallelweg, via de rijbanen van de N61 en door de andere parallelweg. De verkeersader naar West- Zeeuws-Vlaanderen is doorge sneden. Guido van der Heijden IJzendijke -Cor van Doeselaar WA M De Burghse klapbank in 1984 met (vlnr) Krijn Schoonaard, Jacob de Meij, Jaap de Koning, Daan van der Wekken, dhr Semeijn en Co van der Have. De namen van het meisje en de man in oranje broek zijn onbe kend. foto mieke versteeg Kom je aan de klapbank op de Ring, dan kom je aan Burgh. Heel wat roddel en achterklap is er uitgewisseld op de stoep naast de slagerij. Oud en soms ook jong bespraken daar hét nieuws van de dag. En nu is de bank zelf het onderwerp van ge sprek. Want van de één op de andere dag is het zitje verdwe nen. Marcel Modde Burgh De N61 tussen Schoondijke en IJzendijke is aan weerszijden opgebroken om te onderzoeken wat er nu precies mis is. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38