5 zaken staan symbool voor onze aanpak. En ja, dat kost veel energie. Maar het le vert ook ontzettend veel op. Zo'n ver oordeling heeft een grote uitstraling naar de criminele wereld. En het gaat niet alleen om hem hè: in de zijlijnen van zijn onderzoek zijn we tal van an dere zaken op het spoor gekomen en hebben we misschien wel honderd ver dachten opgepakt." ,,Nou ja, als je kijkt naar de ruim negen tig moorden van de afgelopen zes jaar, dan hebben we ruim 80 procent opge lost. Heel tragische zaken, zoals de vier voudige gezinsmoord in Etten-Leur, maar ook ongelooflijk moeilijk op te lossen liquidaties, waaronder die van Hugo van Houten in Molenschot (2015) en Peet van der Linde in Breda (2017). Dat lukt door de inzet en vasthoudend heid van onze mensen. Van Houten was neergeschoten en aan zijn broekspijpen van de weg af getrokken. Slagen onze forensische specialisten er toch maar mooi in DNA van de dader van de spij kerbroek af te halen. Prachtig! Bij Van der Linde zochten de specialisten de hele nacht in de winterkou naar dader sporen. In een tentje, want het sneeuw de ook nog. Vinden ze DNA van de moordenaar op een van de hulzen op straat! Ik zie ze nog zitten bibberen op hun knieën. Complimenten!" ,,Ik vind dat burgers goed geïnformeerd moeten worden. Ik zie ook dat media- aandacht goed kan werken voor de or ganisatie. En als het over drugs gaat: die zijn veruit de grootste werkverschaffer voor de recherche. Zonder drugs zou den we veel andere dingen kunnen doen, bijvoorbeeld weer eens fulltime achter inbrekers aan gaan. Ter illustra tie: toen ik eind jaren 80 bij de gemeen tepolitie in Breda begon, zaten er van de 350 politiemensen slechts vier op drugs en wapens. Nu is zowat iedereen ermee bezig." Nou raken we een gevoelig onder werp. Vindt u dan dat drugs moeten worden gelegaliseerd om de crimina liteit te bestrijden? Criminelen kun nen er immers alleen maar veel aan verdienen omdat ze verboden zijn. ,,Ik zal nooit een pleidooi houden voor het vrijgeven van drugs, want het is on gezonde troep. Maar je moet wel het verdienmodel voor drugscriminelen ka potmaken. Hoe? Dat bepaal ik niet, dat moet de politiek oplossen. Maar goed, zelfs in Frankrijk praten ze nu over lega liseren van marihuana.'' ,,Met repressie alleen winnen we het gevecht tegen de georganiseerde crimi- naliteit sowieso niet. Ik heb het al eer der gezegd: wat we nu hooguit kunnen doen is de groei afremmen. Corona kunnen we waarschijnlijk binnen een jaar onder controle krijgen. De georga niseerde misdaad is echter in vijftig jaar zo gegroeid. Dat gaat dus ook decennia duren om die eronder te krijgen." ,,,Het appel van politie, OM en recht spraak aan het nieuwe kabinet om 850 miljoen euro extra vrij te maken voor versteviging van de rechtspraak spreekt me erg aan. We zitten op het gebied van repressie op een omslagpunt. De vraag is hoeveel effectiever we nog kunnen werken bij politie en justitie? Waar schijnlijk enkele tientallen procenten. Maar daar los je de drugscriminaliteit die met delen van de samenleving ver strengeld is, niet mee op. De grote winst zit in preventie: in wijken, op scholen, in de zorg, et cetera. En het criminele verdienmodel moet weg, anders hou je de jeugd er niet bij vandaan.'' ,,Haha, dat helpt zeker. Toen we vorig jaar via de berichten van de EncroChat- De recher- server konden meelezen, hebben we che van de meteen 80 procent van onze lopende politie Zee- onderzoeken stilgelegd om snel inter- land-Bra- venties te plegen, zoals het oprollen van bant schreef drugslabs. De digitale wereld heeft de het dossier boeven veel gebracht, maar de overheid dat aan de ook. Weet j e wat de grootste strategi- basis lag sche winst is van het kraken van die ser- voor het ci- vers? Dat criminelen het vertrouwen vielrechte- verliezen om op die manier te commu- lijke verbod niceren. Wat ze nu gaan doen? Elkaar in op motor- het buitenland ontmoeten, in het bos club No Sur- gaan wandelen? Maar daar volgen we ze render. ook. Mijn advies: stoppen!'' foto anp dinsdag 23 februari 2021 U klinkt als een tevreden recherche baas. U bent bekend geworden als een hardliner die niet opgeeft. U was ook een van de weinige recherchechefs die regelmatig met de media praatte en geen blad voor de mond nam, bij voorbeeld in een artikel met crimino loog Fijnaut over de gedachte om drugsgebruik te reguleren. Dat le verde ook scheve gezichten op, die keer zelfs van de minister. Moet er veel meer geld naar politie en justitie? Misschien moet de politie nog veel meer berichtenservers zoals Encro- Chat kraken en de versleutelde com municatie tussen criminelen volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37