4 RECHERCHEBAAS VERTREKT Rienk de Groot vertrekt volgende maand als chef van de Dienst Regionale Recherche in Zeeland-West-Brabant. Toen hij in 2014 begon, belandde hij in een ongekende geweldsexplosie. ,,Ik dacht dat ik wat gewend was.'' Inmiddels kijkt hij met gepaste voldoening terug op de afgelopen zes jaar Breda In zijn politieloopbaan maakte Rienk de Groot (59) veel geweld mee. Hij stuurde in 2004 de Bij zondere Bijstandseenheid aan die in het Laakkwartier in Den Haag leden van de terroristische Hof stadgroep moest oppakken. Bij die actie gooide een terrorist een hand granaat naar het arrestatieteam. Meerdere politiemensen raakten zwaargewond. Als plaatsvervangend hoofd van de Nationale Recherche kreeg De Groot later het ene na het andere sinistere dossier op zijn bordje over liquidaties en andere moorden in het criminele milieu. Maar toen de door de wol ge verfde politiebaas in 2014 chef werd van de Dienst Regionale Recherche in Zeeland-West-Brabant - een mid delgrote politie-eenheid - viel zijn mond open van verbazing. ,,Ik dacht: wat is dit hier!? Wat een enorm cri mineel geweld. En wat een uitwer king dat heeft op de wijken en dor pen." Moordhoofdstad De boevenjager was middenin een ongekende geweldsexplosie beland die met name West-Brabant, met zijn centrale ligging tussen de we reldhavens en voortreffelijke logis tieke (én criminele) infrastructuur, voorgoed op de kaart zette als hot spot van de georganiseerde drugscri minaliteit. ,,Ik dacht dat ik wat gewend was bij de nationale recherche. Maar in 2015 hadden we alleen al in West-Bra bant zeventien moorden, waarvan zowat de helft criminele. Dat waren er meer dan in Amsterdam dat gold als nationale moordhoofdstad en dat als politiegebied twee keer zo groot is." Landelijk boegbeeld Volgende maand vertrekt de recher chebaas uit de regio waar hij - zeker binnen de politie - bekendheid ver wierf als landelijk boegbeeld in de strijd tegen de georganiseerde (drugs)criminaliteit. De Groot gaat in Driebergen aan de slag als het nieuwe hoofd van de landelijke Dienst Speciale Interventies (DSI). Onder deze DSI vallen onder meer de zes regionale arrestatieteams en an dere specialistische interventie-units van politie, marechaussee en mari niers. Zij komen in actie bij onder meer riskante aanhoudingen van cri minelen en bij terroristische dreiging en nemen ook de beveiliging van be dreigde getuigen, advocaten en jour nalisten voor hun rekening. Er wer ken ongeveer 600 mensen. ,,Een beetje wel ja. Daar zat ik vroeger in de operatie en ga ik nu strategisch aan de slag, leidinggeven. Ik kijk er naar uit, het werk past bij me. Ik switch graag om de vijf, zes jaar: de ene keer kijk je internationaal, dan nationaal en bij de volgende baan weer lokaal. De afgelopen jaren heb ik echt lokaal en regionaal kunnen inzoomen. Als je inzoomt op zo'n criminele moord, zie je pas goed welke enorme wereld van geweld daarachter zit." ,,Nee. Dat was een trend. In Neder land zie je de criminele moorden en liquidaties langzaam stijgen vanaf de jaren 70, vooral in Amsterdam. Vanaf 2000 begint het ook in Zuid-Neder land. Waarom? Omdat hier zo veel georganiseerde drugscriminaliteit is. Nergens anders zie je zoveel hen nepkwekerijen, drugslabs en -dumpingen. Steeds meer Brabantse pillenboeren investeren hun winst in cocaïne, want daar is echt het grote geld mee te verdienen. Intussen is de invloed van die coke hier ook aan de oppervlakte gekomen, inclusief alle gewelddadige uitwassen. Iemand op bestelling en tegen betaling van het leven laten beroven, dat is de ergste vorm van crimineel geweld." De afgelopen jaren is de gewelds spiraal spectaculair gedaald, ei genlijk net zo snel als die was op gekomen. De afgelopen twee jaar waren in uw werkgebied zelfs hele maal geen liquidaties. Hoe zit dat? ,,Is evenmin toeval. Een van de grote successen van de overheid in de afge lopen jaren is de dikke vuist die de overheidsdiensten gezamenlijk heb ben gemaakt tegen ondermijnende, georganiseerde misdaad in het alge meen en motorbendes in het bijzon der. En wij liepen daarbij voorop in Nederland, met aanjagers als regio burgemeester Peter Noordanus, toenmalige hoofdofficier van justitie Charles van der Voort en onze oud- politiebaas Hans Vissers. We hebben kopstukken opgesloten en motor clubs civielrechtelijk laten verbieden. Snelle acties, korte klappen uitdelen om de boel te ontregelen, maar ook brede, diepgaande onderzoeken naar de criminele organisaties en facilita tors, zoals foute autoverhuurders en fruitbedrijven. Dat is de ideale com binatie. Ik durf te stellen dat die geza menlijke aanpak heeft geresulteerd in minder uitwassen, geweld, cor ruptie en verrijking." ,,In onze eenheid hebben we het 1100 pagina's dikke dossier geschre ven dat de basis vormde voor het lan delijk verbod op motorclub No Sur render. Daar zijn we heel trots op. Als je dat proces-verbaal leest! Het is een opeenstapeling van bedreigingen, ge weld en afpersingen binnen de club en daarbuiten. Maar we hebben die motorclubs uit elkaar geslagen." Met repressie alleen winnen we het gevecht tegen de georganiseerde criminaliteit sowieso niet ,,Het klopt dat we diezelfde figu ren nog steeds tegenkomen in onze onderzoeken. Maar die machtsblokken en hun machts vertoon zijn we kwijt. Motorben des namen de publieke ruimte over. Dat kun je niet toestaan, dan verleg je de normen. Dat hebben we opgelost. Ze nemen bijvoor beeld niet net als vroeger de Markt in Breda in beslag. Mensen die dat niet begrijpen, snappen niet wat er aan de hand is in de rauwe werke lijkheid van de georganiseerde cri minaliteit.'' ,,Hij was een van de kopstukken die we móesten aanpakken. Zijn dinsdag 23 februari 2021 GO 'Drugs zijn onze grootste werkverschaffer' Hessel de Ree Terug naar het oude nest dus, let terlijk boeven vangen? Was het toeval dat het criminele geweld hier zes jaar geleden de kop opstak? Vier motorclubs en hun hesjes zijn Rienk de Groot ruimt zijn werkka mer op in het politiebureau aan de Mijkenbroek in Breda. Rienk de Groot: ,,Veel lukte dankzij de inzet en vasthoudend heid van onze men sen.'' foto's rené schota- NUS/PIX4PROFS - Rienk de Groot Van de ruim negentig moor den van de afgelopen zes jaar is volgens Rienk de Groot ruim 80 procent opgelost. nu verboden. Er zijn echter goede aanwijzingen dat veel leden zich hebben gehergroe peerd en ondergronds verder gaan. De drugsproductie en cokehandel gaan sowieso ge woon door. Was het dan alle maal voor niets? Vooral het megaproces en de jacht op oprichter Klaas Otto van No Surrender bepaalde in uw periode de beeldvorming rond misdaadbestrijding, regio naal én landelijk. Tientallen re chercheurs hebben jaren aan zijn zaak gewerkt, en doen dat nog. De man is in diverse pro cessen opgeteld veroordeeld tot tien jaar cel. Er zijn mensen die vinden dat het wel erg veel ener gie heeft gekost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36