s? WOZ-bureau houdt gemeenten scherp Zeeuwse stembureaus hebben voldoende vrijwilligers en tellers Klokken 2 De kappers gaan waarschijnlijk weer open. Kappers uit Hulst, Middelburg en Schore blikken alvast vooruit. 'Iedereen wil van zijn coronakapsel af.' KAPPERS VANAVOND WORDT BEKEND Commentaar Iu de gemeentelijke belastingaanslagen weer in de bus vallen, zijn hun reclames nauwelijks te negeren: de com merciële bureaus die aanbieden om 'gratis' bezwaar te maken tegen een te hoge WOZ-waarde. Bij succes levert dat een lagere belastingaanslag op, al is het voordeel doorgaans niet meer dan enkele tientjes. De bureaus zelf incasseren een veelvoud daarvan, want de gemeenten moeten hun een stevige vergoeding betalen. On danks - of misschien wel dankzij - eerdere waarschuwingen van gemeenten om niet direct met dergelijke bedrijven in zee te gaan, winnen ze alleen maar aan populariteit. Jaarlijks incasse ren zij tonnen aan gemeenschapsgeld in Zeeland. Toch bleek deze maand dat er met de werkwijze van deze no-cure-no-pay-bedrijven over het algemeen niet veel mis lijkt te zijn. Integendeel: zij dragen ertoe bij dat de rechten en be langen van burgers worden beschermd. Ze houden gemeenten scherp om de waarde van panden zo goed mogelijk te bepalen. De bureaus spelen handig in op de zwakte van het systeem, waarbij de WOZ-waarde elk jaar opnieuw moet worden be paald. Dat gebeurt met computermodellen, waarbij aan de hand van gegevens van de woning en recente verkoopprijzen in de omgeving een waarde wordt berekend. Het blijft wonderlijk dat de grondslag voor zoveel belangrijke belastingen wordt bepaald via een methode die per definitie tot discussies leidt en op zichzelf al buitengewoon kostbaar is. Dat moet objectiever, transparanter en goedkoper kunnen. Bureaus dragen ertoe bij dat de rechten en belangen van burgers worden beschermd Op de lijst van 21 gemeenten die nog vrijwilligers tekort te komen, staan geen Zeeuwse namen. Op die lijst staan onder meer Rotterdam, Den Haag en Amersfoort. Vanwege de coronamaatregelen zijn er bij deze verkiezingen meer leden per stembureau nodig dan gebruikelijk. Bovendien is een deel van de locaties niet alleen op woensdag 17 maart geopend, maar ALMANAK Met haar moeder en zusje in de auto op weg naar opa en oma in Scharendijke passeert Janne (7) uit Groningen het dorp Goede reede op Goeree-Overflakkee. Een beetje haast is er wel bij om voor negen uur 's avonds aan te komen. Niet zo gek dat bij het zien van de kerktoren in de ook op maandag 15 en dinsdag 16 maart. Gezondheidsrisico's De vrees was dat het lastig zou wor den om alle stembureaus te be mensen, ook omdat een deel van de vaste mensen afhaakt vanwege de gezondheidsrisico's. Daarom is eind november al een landelijke campagne begonnen om kandida ten te werven. Inmiddels hebben bijna alle van de ruim 350 gemeenten voldoende vrijwilligers. Dat geldt, behalve voor Zeeland, ook voor de noorde lijke provincies. De dertien Zeeuwse gemeenten lieten een maand geleden al weten dat ze mooi op schema zaten. schemerige verte het van de achterbank klinkt: ,,Hé mam kijk, ik zie de avondklok daar." De volgende ochtend aan het ontbijt bij opa en oma heeft Janne opnieuw zicht op een kerktoren. ,,Oh oma", klinkt het verrast. ,,Daar heb je de och- tendklok staan." Vliegtuigbom op 5 maart geruimd VLISSINGEN Levi's 'ommetje naar oma' levert 4572 euro op De 12-jarige Vlissinger Levi Weterings (foto) wandelde 4572 euro bij elkaar met zijn 'ommetje naar oma'. Levi wandelde in zeven dagen de bijna 165 kilometer van Vlissin gen naar het huis van oma Ria van Kouwen in Vught. Zijn oma is nog vief en kan ook in coro- natijd nog op bezoek bij vriendinnen en familie. ,,Maar veel ouderen zit ten eenzaam thuis, omdat ze nergens naar toe kunnen. Daarom wilde ik geld inzamelen voor het Nationaal Oude- renfonds, dat eenzame ouderen ondersteunt." MIDDELBURG Online voorlezen in Nederlands, Pools Arabisch en Turks De telefoons van Mieke, Judith, Lia en Mariska blijven maar gaan. ,,Ie- dereen wil van zijn coronakapsel af", lacht Judith. En of! Liever van daag dan morgen. ,,Sommigen vra gen me of ik mijn heggenschaar wil meenemen", zegt Lia. De kapsters zijn blij dat ze weer mogen. Al thans, volgens de geruchten... want echt zeker is dat vanavond pas. Daarom plant Judith Timmer man van kapsalon Mystique in Hulst nog even geen afspraken in. ,,Omdat we nog niet weten hoe en wat natuurlijk. We staan hier met zijn vieren, zal dat mogen? Kappers zullen weer mogen beginnen, maar onder welke voorwaarden is af wachten." Ze noteert in elk geval alle nummers van de mensen die geknipt en geschoren willen wor den. ,,Ik denk dat we woensdag be ginnen met inplannen. We staan te springen om te gaan knippen." Openingstijden Om de hausse aan te kunnen, denkt ze er aan om de openingstijden te verruimen. ,,Normaal hadden we avondopening tot negen uur, maar dat gaat hem nu waarschijnlijk niet worden door de avondklok." Hoe ze dat precies gaan doen, moeten ze in Hulst nog even bekij ken. Bang dat mensen de regels aan hun laars lappen, omdat ze per se van hun coronabos af willen, is Ju dith niet. ,,De mensen die ziek zijn, bellen sowieso af, dat is in elk geval de ervaring tot nu toe. Ik ga ervan uit dat mensen die ziek zijn nu ook thuis blijven." De tijd dat de kapsalon dicht was, hebben de dames gebruikt om de boel flink op te fleuren. ,,Het was al Je moet ervan uitgaan dat iemand te goeder trouw is de bedoeling om in januari te ver ven. Maar we hebben de tijd nu ge bruikt om wat extra te schilderen en dingen aan te pakken." Ze zijn er helemaal klaar voor en kunnen nauwelijks wachten. Normaal heeft Mystique ook veel Belgische klan ten. ,,Ik ben benieuwd of die ko men. Al weet ik eigenlijk niet eens of dat mag; dat moet ik eens nakij ken." Volle agenda Kapsalon Take Off in Middelburg kan een vliegende start maken, zo dra het kan. ,,Sinds ze dit weekend zeggen dat we open mogen, is er echt mega veel online geboekt", vertelt Mariska de Waele. Ook voor haar is het even afwachten of alle afspraken door kunnen gaan. ,,Dat hangt van de voorwaarden af. Stel dat je met maar twee men sen in de salon mag zijn, dan moe ten we afspraken verzetten." Duurt het nou langer om zo'n co ronawoud aan te pakken? ,,Soms wel", zegt Mariska. ,,Maar soms vin den mensen het langere haar juist leuk staan. Dan vragen ze of we er niet iets leuks van kunnen maken. dinsdag 23 februari 2021 De Zeeuwse gemeenten ver wachten volgende maand vol doende stembureauleden en tel lers te hebben voor de Tweede Kamerverkiezingen. Rolf Bosboom Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl BRESKENS De vliegtuigbom die eind januari is gevonden in Breskens wordt vrijdag 5 maart geruimd. Het ex plosief stak de kop op bij de bouw van apparte mentencomplex Pharos in het havengebied. De Explosieven Opspo ringsdienst Defensie, de politie, de projectontwik kelaar en de gemeente Sluis zijn drukdoende de ruiming voor te bereiden. De politie sluit tijdens het demonteren de bouw plaats aan de Haven Westzijde af voor derden. Ook gaat de aansluiting van de Promenade op de Haven Westzijde en de Duinstraat op slot. De online voorleesacti viteiten van de ZB zijn de komende drie woens dagen niet alleen in het Nederlands, maar ook in een andere taal. Er wordt ook in het Ara bisch, Pools en Turks voorgelezen. Medewer kers lezen uit het boek Coco kan het! Dat doen ze in het Nederlands, maar op woensdag 24 februari ook in het Ara bisch, op 3 maart in het Pools en op 10 maart in het Turks. De aanvang is steeds om 15.30 uur. Aanmel den is verplicht, via de website dezb.nl. 'Neem je Jeffrey Kutterink Hulst - Lia van de Schraaf, kapster Kapsalon Mystique in Hulst mag waarschijnlijk ook weer open. Mieke van Schilt (l) en Judith Timmerman zijn er klaar voor. FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34