MEDIA CULTUUR 27 h p|us tv gids Danceduo Daft Punk bleef altijd een mysterie. De invloed op de mondiale muziekwereld was aanzienlijk. Ze voegden aan housemuziek typisch Franse flair en lichtheid toe. Gisteren maakten de twee Fransen bekend dat ze na 28 jaar stoppen. Vrijwel niemand die weet hoe de mannen van Daft Punk er in het dagelijks leven uitzien. Maar het is groot nieuws dat de Franse dj's/producers Thomas Bangal- ter (46) en Guy-Manuel de Homem-Christo (47) in een video bekendmaakten dat ze het na 28 jaar voor gezien houden. Want draai Around the world, One more time of Get lucky (met Pharrell Williams) en iedereen kent het. Daft Punk heeft het mysterieuze tot grote hoogte gebracht. Verschenen ze in het openbaar in een videoclip of op een podium, dan stonden daar slechts twee robots, hun visuele alter ego's. Hoe wel er van beide muzikanten echte foto's bestaan, hielden ze het als Daft Punk altijd bij de robotlook die ze eind 1999 introduceerden. Het idee werd ge boren in de aanloop naar de promotiecampagne voor hun tweede album Discovery (2001). Ook het filmpje dat de mannen gisteren online zetten, onthult niets anders dan twee robots die zichzelf vernietigen, als symbolisch einde aan hun samenwerking. Hun management heeft het nieuws bevestigd, maar een reden voor het besluit werd niet gegeven. Het Franse duo had in 2013 een wereldwijde megahit met het nummer Get Lucky, waarin naast views. Maar hun robotlooks pasten ook in het belang dat Daft Punk hechtte aan de visuele presentatie van de muziek. Videoclips en concert decors zagen er altijd perfect uit. In de door Michel Gondry geregisseerde clip bij Around the World draaiden dansers als in een prent van Esscher schijnbaar eindeloze rondjes in een door trappen gedomineerd decor. Een artistieke en commerciële triomf was het in 2013 verschenen album Random Access Memories, dat de hit Get lucky bevatte. Behalve door Pharrell Williams en Nile Rodgers van Chic werd er aan meegewerkt door de Italiaans-Duitse producer Georgio Moroder die vanwege zijn productie van Donna Summers hit I Feel love uit 1977 geldt als een van de grondleggers van de dance. Opvallend aan Random Acces Memories was dat er aan de muziek op het album nauwelijks synthesizers of drum computers te pas kwamen. Het laatste nieuwe werk van Daft Punk dateert uit 2016. In dat jaar bracht het duo samen met The Weeknd het nummer Starboy uit. Het Ameri kaanse muziekmagazine Rolling Stone plaatste het koppel op nummer 12 in de ranglijst van beste muziekduo's uit de geschiedenis. Dikke dancehits Debuutalbum Homework bevatte meteen al twee dikke dancehits: Around the world en Da Funk. Daft Punk voorzag dance van een flinke injectie disco en funk. Deze keer waren de recensies unaniem lovend en in clubs over de hele wereld werd ge danst op de muziek van Daft Punk, dat ook met het tweede album (Discovery) hits scoorde als Harder, betterfaster, stronger en One more time. De liefde voor disco kreeg Bangalter van huis uit mee: zijn vader was in de jaren 70 de producer van internationaal succesvolle disco-acts als The Gib son Brothers en Sheila E and the Black Devotion. Bangalter en De Homem-Christo moesten niets hebben van het sterrendom en deden zelden inter- W Dance met een flinke injectie van disco en funk Pharrell Williams ook discolegende Nile Rodgers was te horen, maar was al veel langer bezig. Hun debuutalbum Homework was in 1997 een ware sensatie in de dancewereld. Daft Punk voegde aan housemuziek een typisch Franse flair en lichtheid toe. De Homem-Christo en Bangalter leerden elkaar in 1987 kennen op een lyceum in Parijs. In de groep Darlin' maakten ze gitaarmuziek. Een negatieve recensie in het Engelse tijdschrift Melody Maker, waarin de muziek van Darlin' 'daft punky trash' (rare punky rotzooi) werd genoemd, inspireerde hen tot de naam van hun volgende muzikale pro ject. De gitaren werden ingeruild voor een volledig elektronische instrumentarium. dinsdag 23 februari 2021 Media&Cultuu r vernietigen zichzelf Alexander van Eenennaam Peter van Brummelen FERNS, GETTY IMAGES Thomas Bangalter en Guy-Manuel de Homem-Christo van Daft Punk. fotos red-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27