25 Tennistoppers Djokovic, Federer en Nadal negen keer langs de meetlat ONDERLING RESULTAAT 56-50 PRIJZENGELD ^147.751.252 dollar 129.946.683 dollar Elll23.843.596 dollar Het debat over de beste tennisser ooit is na weer een grand- slamtitel voor Novak Djokovic voorlopig onbeslist. Niet alle criteria zijn exact meetbaar. Maar hoe ver komen we als we de Grote Drie nu langs de peilstok leggen? Met Novak Djokovic, Roger Federer en Rafael Nadal alle drie nog actief op de tour, valt de definitieve balans voorlopig niet op te maken. Het is ook niet uitgesloten dat we over vijftig jaar nog steeds mijmeren over het unieke tijdperk van de grote drie, en wie nu de Greatest Of All Time is. Want zaken als esthetiek, importantie voor de sport, nalatenschap en charisma laten zich moei lijk meten. Maar tennis is ook een sport die barst van de cijfers. Na de Aus tralian Open is dit de tus senstand aan de hand van negen feiten. dinsdag 23 februari 2021 Wat zeggen de cijfers over de Greatest Of All Time? PC Federer (Zwitserland) O Nadal (Spanje) Djokovic (Servië) Uiteraard het lijstje waar het meest naar wordt gekeken. Novak Djoko vic is met zijn Australian Open-titel voor het eerst binnen twee grand slams van de beide record houders gekomen. De Serviër (33 jaar) heeft ten opzichte van Rafael Nadal (34) en vooral Roger Federer (39) het voordeel van de tijd. ,,De jacht is nu begonnen", sprak Djoko vic' coach Goran Ivanisevic strijd lustig. Jimmy Connors heeft de volste prijzenkast, met 109 trofeeën. De Grote Drie kiezen hun toernooien de laatste jaren zorgvuldig uit, ze spelen lang niet meer elke week. Kan je ook de GOAT' zijn als twee generatiege noten vaker van jou hebben gewon nen dan an dersom? Federer heeft een negatief record tegen Nadal (16-24) en Djokovic (23-27). Van die twee heeft Djokovic weer de meeste onderlinge partijen gewon nen: 29-27. Djokovic leeft voor alle re cords, maar dit noemde hij de afgelopen tijd het meest. Volgende week evenaart hij Federer, die de wereldrang lijst 310 weken aanvoerde. En de week erop, weten we nu al zeker, komt Djokovic op 311. Het lijkt onwaar schijnlijk dat iemand hem hier de komende decennia van de troon stoot. Feitelijk zijn de negen Mas- ters-toernooien sterker bezet dan de grand slams, die een twee keer zo groot speelschema hanteren. Nog indrukwekkender dan de 36 titels van Djokovic is daarom het feit dat hij ze al lemaal minstens twee keer heeft gewonnen. Federer (Monte Carlo, Rome) en Nadal (Miami, Parijs) heb ben hiaten in hun erelijsten. Wie wint verhoudingsgewijs eigenlijk de meeste par tijen? Pas bij twee cijfers achter de komma heeft Nadal hier het voordeel ten opzichte van Djokovic. De Spanjaard won 1008 van zijn 1213 wedstrijden, de Serviër 943 van 1135 ontmoetingen. Federer heeft de meeste duels gewonnen (1242), maar ook hier is Connors (1274) nog de baas. Tennis is geen traditio nele olympische sport, maar je kunt moeilijk heen om de waarde van een gouden medaille. Al leen Nadal kan zich, in het enkelspel althans, olympisch kampioen noemen. Een sport als darts maakt de we reldranglijst op aan de hand van prijzengeld. Zouden we dat in het tennis doen, dan had Djoko vic zich wel losgemaakt van zijn achtervolgers. Al kunnen we niet zeggen dat Djokovic het meeste geld heeft verdiend in zijn sport. De sponsorcontracten tellen in deze getallen niet mee. Tekst: Rik Spekenbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25