Gérard de Nooijer wil weer op eigen benen staan 'Nu moet ik het uitbouwen' 23 door financiële en sportieve problemen nog wat gaan, maar veel te weinig over het duel op zondag. Jaap Stam keek reikhalzend uit naar de met veel bombarie aangekondigde top talenten van Varkenoord, tot hij ze zag trainen. En Dick Advocaat om schreef de situatie in de Kuip zo: ,,Dat hier nooit geld is en in Am sterdam en Eindhoven wel, bete kent dat er hier iets misgaat.'' Het is twaalf jaar in het kielzog van de club vaak een herhaling van zetten geweest. Ook nu is het geld op. Deze keer speelt corona een grote rol, een tegenstander waar tot een jaar geleden uiteraard niemand rekening mee had gehouden. Fey- enoord vraagt net als in 2010 ieder een om financieel een duit in het zakje te doen. Direct na de histori sche 10-0 nederlaag in 2010 in Eind hoven werd de kapitaalinjectie van de Vrienden van Feyenoord we reldkundig. Feyenoord incasseerde ruim dertig miljoen en was gered van de financiële ondergang. Nu is het al jaren hopen op een kapitaal- injectie uit Amerika, al schijnt daar de laatste weken meer schot in te komen. Natuurlijk waren er ople vingen. De landstitel in 2017. Maar van de oorlogstaal dat die prijs het begin zou zijn van nog veel meer moois, kwam niets terecht. Chagrijn Het is eind februari 2021 en de Kuip wordt weer overspoeld door cha grijn. De pijnlijke bekernederlaag bij Heerenveen versterkte dat ge voel. Van 1-3 voor naar 4-3 achter in zeven minuten tijd, het beroofde Feyenoord van het laatste sprankje hoop dit seizoen met een tastbare prijs af te kunnen sluiten. Het moet weer allemaal anders in de Kuip. Sinds een paar jaar is AZ de blauwdruk voor Feyenoord. De jeugdopleiding gaat onder leiding van td-Frank Arnesen op de schop en krijgt de contouren van die uit Alkmaar. Met straks Arne Slot en Marino Pusic aan het roer moet Feyenoord anders gaan voetballen en waarde creëren op het veld. Het zal anders gaan. Zoals het klonk toen Gertjan Verbeek, Mario Been, Ronald Koeman, Fred Rut ten, Giovanni van Bronckhorst en Jaap Stam nog aan hun klus in de Kuip moesten beginnen. Bij Dick Advocaat klonk die roep niet, de Hagenaar moest Feyenoord vooral uit de onderste regionen halen. Dat lukte, maar zelfs nog voordat de routinier zijn eerste nederlaag in 26 duels in de eredivisie leed, klonk hier en daar toch al #Advocaatout. Toch moet er iets worden door broken. Onder lastige omstandig heden. De mensen die dit tot stand moeten brengen beschikken niet over veel geld, evenmin over een re volutionaire visie en krediet en ge duld is er in de Kuip zelden. Arne Slot is straks de nieuwe Gertjan Verbeek. Of Mario Been. Of Jaap Stam. Die sneuvelden voortijdig bij Feyenoord. In de Kuip mag er dan nooit geld zijn, er is altijd hoop. Hoop dat het deze keer wel lukt. dus de tijd rijp voor zijn eerste ba sisplaats van 2021. Daarin was hij nog niet de ongrijpbare schaduw spits van september. Kudus had een paar heerlijke voetbewegingen in huis, ontweek een paar vliegende tackles van Spartanen en was on middellijk weer trefzeker. Maar Ku dus beleefde ook een onwennige Ik denk dat hij het uitstekend heeft gedaan. Ik ben ook blij met zijn goal comeback. Lang niet al zijn acties slaagden en vooral de diepgang ontbrak nog, bijvoorbeeld toen An tony overstak maar tot zijn onge noegen de andere behendige link- spoot terug zag draaien. ,,Aan het begin had hij wat moeite met het zoeken van zijn positie", zag Ten Hag. ,,Maar daarna zag je hem met de minuut beter worden. Ik denk dat hij het uitstekend heeft gedaan. Ik ben ook blij met zijn goal. Dat zal vertrouwen geven." ,,Dat voelde goed", zei Kudus, die denkt dat de topvorm met de mi nuten zal terugkeren. ,,Het was vooral belangrijk om mezelf weer comfortabel te voelen op het veld, na mijn blessure. Ik trainde al een tijd, maar een wedstrijd is anders." Tijdens zijn revalidatie draaide de stoelendans op zijn positie ('ik ben denk ik op mijn best als tweede spits') op volle toeren. Quincy Pro mes, Jurgen Ekkelenkamp en Zak aria Labyad moesten de plek vroeg of laat weer afstaan. De rol van schaduwspits leek vacant te blijven voor Kudus tot Davy Klaassen zich de voorbije weken ontpopte tot be langrijke kandidaat. Kudus: ,,Ieder- een wil op de training laten zien dat hij een basisspeler is. Zo maken we elkaar sterker en daar profiteert Ajax van. Ik moet zorgen dat ik met wedstrijdritme weer in topconditie kom. Dan zien we wel hoe het loopt. Deze wedstrijd voelde als een overwinning voor me. Ik ben terug, maar moet het nu uitbouwen." Gérard de Nooijer was de afgelopen jaren in China werkzaam als jeugdtrainer. Van wege de corona crisis keerde hij terug naar Ne derland, waarna Sparta hem in juni 2020 vast legde als nieuwe assis tent van hoofd trainer Henk Fraser. De Nooijer nam de plek in van Aleksandar Ran- kovic, die als hoofdtrainer bij ADO Den Haag aan de slag ging. Naast Gérard de Nooijer be horen ook de oud spelers Nico Jalink, Nourdin Boukhari en Frank Kooiman tot de technische staf. „Dit was een mooie kans", vertelde De Nooijer vorige maand in een interview. „Achteraf gezien is het de juiste keuze ge weest. Ik kon terugke- ren bij de club waar ik altijd ge speeld heb en met mensen wer ken die het hier uitstekend doen.'' Sparta verloor zondag met 4-2 van Ajax en bezet momenteel de twaalfde plaats in de eredivisie. Het gat met nummer zestien Wil lem II bedraagt tien punten. Gérard de Nooijer (51) was tus sen 1988 en 1998 speler van Sparta. Daarna speelde hij ook nog voor Heerenveen, Feyenoord en FC Dordrecht. Na zijn actieve carrière ging hij verder als trainer. Met tweeling broer Dennis en Dolf Roks - nu hoofd oplei dingen bij Sparta - werd de Jeugd Voetbal Oplei ding Zeeland (JVOZ) op gericht. Gérard de Nooijer was ook hoofdtrainer bij FC Dauwendaele en Goes, waarna hij tussen 2013 als as sistent- en later hoofdtrainer bij FC Dordrecht werkte. Na zijn periode in China keerde hij terug bij Sparta. Waar hij volgend seizoen werkzaam is, is nog niet duidelijk. dinsdag 23 februari 2021 Jaap Stam^ coachend tij dens een training in zijn tijd als Feyenoord-trainer. FOTO ANP - Erik ten Hag Mohammed Kudus luisterde zijn comeback in de basis op met een doelpunt tegen Sparta. foto pro shots Gérard de Nooijer is volgend seizoen geen assistent-trainer meer bij Sparta. Bij de Rotter damse club zijn ze tevreden over de rol van de Souburger binnen de technische staf, maar De Nooijer wil graag weer op eigen benen staan. ,,Ik heb tot nu toe een fantastisch jaar gehad'', legt hij uit. „Maar op eigen benen staan, zelf eind verantwoordelijk zijn voor een team, dat blijft trekken.'' Barry van der Hooft Rotterdam Gérard de Nooijer. foto CARL A VOS In 2006 was Gérard de Nooijer voor het eerst verantwoorde lijk voor een eer ste elftal. Hij werd toen 15 jaar gele den trainer van FC Dauwendaele.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23