'Als ik het echt lastig heb, zet ik André Hazes op' 21 Vraag het onze specialisten of zing je in je eentje. En uiteraard kan muziek, door haar schoonheid, ook troosten.'' Vrolijke liedjes Moet iedereen dan maar massaal zangles volgen om donkere gedach ten en mentale dipjes de wereld uit te krijgen? ,,Een depressie ga je niet op lossen door wat te zingen, dat spreekt voor zich'', aldus Raes. ,,En ook als je absoluut niet graag zingt, zal het niet veel effect hebben, integendeel." Ook het soort muziek dat je zingt, is niet onbelangrijk. ,,Bij vrolijke liedjes is de kans dat je zelf blij wordt het grootst'', zegt de psycholoog. „Sommige mensen hebben de nei ging om als ze zich slecht voelen droevige muziek op te zetten, maar daar voel je je natuurlijk niet altijd beter door. Wat ook niet werkt, is er een op gave van maken. Als je muziek opzet omdat je je snel vrolijk wilt voelen, wordt het lastig. Dat is zoals een man die met een bos bloemen voor zijn vrouw thuiskomt omdat de relatie therapeut hem die opdracht heeft gegeven. Je kunt het zingen beter in tegreren in je dagelijkse leven. Zeker nu corona ons doen en laten bepaalt, moeten we het maximale uit het mi nimale halen en zo vaak mogelijk dingen proberen te doen die we graag doen. Dat komt de mentale gezond heid alleen maar ten goede.'' Mijn dochter (17) doet soms een middagdutje. Is dat normaal op die leeftijd? Kan stress, burn out en apneu het genotscentrum in de hersenen aantasten? Ik ervaar geen orgasme meer COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS Ik woon alleen, wat kan ik doen als mij iets overkomt en ik hulp nodig heb? GO DINSDAG 23 FEBRUARI 2021 Zingen verbetert de ademhalingscapaciteit en is goed voor de spierspanning. ILLUSTRATIE GETTY IMAGES Kelly Poukens (28) is sop raan bij het Vlaams Radio koor, en zingt ook graag onder de douche. „Als ik me verdrietig voel of juist heel blij, begin ik te zingen. Maakt niet uit welk nummer'', zegt ze. ,,Het verdriet vermindert of de vreugde wordt groter, en dat lucht op. Zingen is altijd een verklanking van een emotie. Het is ook een geruststelling dat ik het altijd en overal kan doen. Zelfs op drukke plekken, want dan ga ik even naar het toilet om wat noten te 'zoemen'. Het maakt me meteen rustiger.'' ,,Er is natuurlijk een ver schil tussen zingen in de auto en in een koor. Bij het Radiokoor is het een col lectief emotioneel gebeu ren. Dat creëert een speci- ale band met mijn colle ga's. Als groep overstijgen we onszelf. Al zingen we nu met mondmaskers op voor een lege zaal, waarna de concerten gestreamd worden.'' ,,Net zoals iedereen heb ik in deze periode ook men tale dipjes en zingen is dan mijn redding'', zegt Pou- kens. ,,Als ik het lastig heb, sta ik midden in de nacht op en zet ik André Hazes op, van wie ik een grote fan ben. Iedereen denkt dat ik als klassieke zange res alleen naar aria's luis ter, maar dat klopt niet Toen ik in Amsterdam woonde, belandde ik wel- eens in een buurtcafé. Op een dag zag ik daar zeker veertig mensen meezingen op liedjes van André Hazes en Jacques Brel. Ze ken den elkaar niet, maar ston den wel samen te zingen. Dat is voor mij de essentie: je zorgen vergeten.'' Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl HUISARTS RUTGER VERHOEFF Slaap speelt een belangrijke rol in de geestelijke (leren en ge heugen) en lichamelijke ontwik keling (groei), en in de afweer bij pubers. Vooral de laatste twee uur van de slaap zijn essenti eel om nieuwe informatie in het geheugen op te slaan. Over het algemeen hebben pubers (10 tot 17 jaar) negen uur slaap nodig om te kunnen functioneren en is bekend dat zij later slaap krijgen doordat het 24 uursritme van melatonine naar een later tijdstip verschuift. Door deze verschuiving in com binatie met vroeg opstaan voor school kan er slaapgebrek ont staan, waardoor een puber soms behoefte aan een middag dutje krijgt. Kortom, een keer een middagdutje is niet erg. Ga wel na of er geen omgekeerd dag- en nachtritme, (in- en door-)slaapstoornissen of psy chische en lichamelijke klachten ontstaan. Slaap bij pubers kan worden verbeterd met slaapad- viezen, zoals geen mobiel vlak voor het slapengaan, geen kof fie na schooltijd en geen middagdutje na vier uur 's middags. Of door eerder naar bed te gaan en door fel licht in de ochtend (ver schuiving slaapritme). Het inhalen van slaap in het weekend is onzin. Het genotscentrum in het brein is inderdaad betrokken bij onze ervaring van een orgasme. Het motivatiesysteem in ons brein en dopamine spelen hierbij een belangrijke rol. Wetenschappe lijke kennis over het menselijk orgasme is helaas beperkt omdat onderzoek hiernaar minder urgent wordt ge vonden dan onderzoek naar andere gezond heidsproblemen en bij voorbeeld erectiestoor nissen. Chronische stress zorgt voor ontregeling van allerlei regelsystemen in ons lichaam en in het brein, waarbij neurotransmitters als dopamine, serotonine en glutamaat zijn betrokken. Het kan goed zijn dat u als gevolg van verstoring van deze stoffen en regelsystemen geen orgasme meer ervaart. Nog waarschijnlijker is dat de behandelingen en geneesmidde len die u (mogelijk) heeft voor geschreven gekregen het pro bleem veroorzaken. Angstrem mers, antidepressiva en diverse slaapmiddelen staan bekend om het feit dat ze seksuele opwin ding, lubricatie en erectie kun nen verstoren, maar ook de beleving van een orgasme kun nen remmen. Onderzoek samen met uw huisarts welke genees middelen dit probleem kunnen veroorzaken en kijk of uw huisarts u vervangende geneesmiddelen kan voor schrijven die dit probleem niet veroorzaken. Al geeft dit geen garantie, daar voor is er simpelweg te weinig wetenschappe lijke kennis. OUDERENDESKUNDIGE DORLY DEEG voor alarmering. Bijvoorbeeld draadloos, dan kunt u via een knop of een zendertje hulp inschakelen. Sommige zorgver zekeraars vergoeden dat deels, mits u van de huisarts een medi sche indicatie hebt. Sommige gemeenten springen bij zonder medische indicatie. De maande- Stel u valt in de nacht en u heeft hulp nodig van iemand die u naar het ziekenhuis brengt of een wond kan verzorgen. Als alleenwonende is het raadzaam hierop voorbe reid te zijn. Dat geeft een veilig gevoel. Meteen 112 bellen gaat misschien wat ver, maar er zijn meer mogelijkheden lijkse abonnementskosten moet u zelf betalen. Een andere mogelijkheid is een telefooncir kel, waarbij deelnemers elkaar dagelijks bellen in een vaste volgorde. Is er iets niet in orde, dan wordt de coördi nator ingeschakeld. Een telefooncirkel wordt in veel plaatsen georganiseerd door een zorg- of welzijnsorganisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21