©NDERNEMER X'iJrt'P Belastingschuld kwijtschelden 'Blijf werken aan een betere versie van jezelf' van de week Politieke talkshow: economen over banken en financiering in mkb Topondernemer Zehra Dogan gaat voor een diverse en bewuste BV Nederland Jonge zakelijke talenten met en zonder migratieachtergrond intensief begeleiden op weg naar het leiderschap van de toekomst. Dat is precies wat zakenvrouw Zehra Dogan (54) voor ogen heeft met Dutch Dream Foundation. ,,Meer diversiteit betekent ook meer innovatie." De stichting Dutch Dream Foundation (DDF) is in 2006 opgericht door Umut Akpinar en het ondernemersechtpaar Zehra Dogan en Atilla Aytekin. Tot 2018 zijn met het 'Dutch Dream Program' 220 startende ondernemers individueel begeleid en geholpen bij het realiseren van hun droom. Sinds twee jaar richt DDF zich vanuit het project Dream On Talent met hart en ziel op talentvolle, ondernemende en ambitieuze jongeren tussen de 15 en 25 jaar met een multi culturele achtergrond. Het voornaamste doel? Deze jongvolwassenen omvormen tot de 'toekomstige generatie leiders'. Andere mindset De drijfveren van Dogan, sinds 2011 directeur van de organisatie, zijn voor een belangrijk deel te herleiden naar haar jeugd. Tot haar elfde woonde ze in haar geboorteland Turkije. Als tiener volgde Dogan haar ouders die zich in Nederland hadden gevestigd voor een betere toekomst. Die periode was zeker geen gemakkelijke tijd voor haar. „Vooral toen ik op de mavo zat. De cultuur, de mindset. Die was hier zo anders. Wat ik deed - met steun van mijn ouders - was hard leren, nieuwsgierig zijn en mensen helpen. Door middel van maatschappelijk werk naast mijn studies, bijvoorbeeld. Ja, je kan best wel zeggen dat ik mijn passie voor het maatschappelijk verant woord ondernemen van huis uit heb meegekregen." Discriminatie Dogan ziet discriminatie en onwetend heid als groot probleem. ,,Niet alleen van de kant van de autochtone Nederlander, ook van de immigrant. Wij zijn allemaal mensen, niemand is perfect", benadrukt ze. Die mens staat centraal in het Dutch Dream Program. „Iedereen maakt fouten. Geeft niets. Het vorige bedrijf van mijn man ging failliet en daar hebben we zes jaar lang ellende van gehad. Van zulke tegenslag kun je leren. Dat is onderne merschap. Ga ermee aan de slag zodat de kans dat het nog een keer voorvalt minimaal is. Dat is precies de kern van wat we doen." Ervaren coaches Topmanagers van bedrijven als KPN, Siemens en Achmea zijn coach bij de stichting van Dogan. ,,Heel bijzonder. Het mooie is dat de jonge mensen en de ceo's van elkaar willen en kunnen leren." Voor Dream On Talent, gericht op bi-culturele jongeren tussen 15 en 25 jaar, hebben zich inmiddels bijna driehonderd jongeren aangemeld. ,,De behoeftes die we bij hen zien zijn als volgt: netwerken, advies over vervolg stappen, stages, werk en een onder neming starten. Samen met partners zoals Manpower en Azerion helpen we hen hierin." deondernemer.nl Voor heel veel winkeliers is click collect een eerste stap uit deze coronacrisis, maar er is veel meer nodig. Daarom breek ik een lans voor het kwijtschelden van belasting schulden van individuele ondernemers. Eerst even aandacht voor iets dat echt nu speelt: het online kanaal loopt compleet vast. Ik hoor van steeds meer ondernemers die online producten verkopen dat de verzending vaak meer dan een week duurt. De hoeveelheid aankopen en tot voor kort ook het winterweer, het zal allemaal een rol spelen. Maar dit is funest voor de relatie van een ondernemer met zijn klanten. Steeds meer winkeliers halen nu hun goederen terug van vervoerders als DHL en PostNL. Ze gaan het zelf doen om hun klanten tevreden te houden. Reddingsboei Dit is echt een van de dingen die ondernemers er nu niet bij kunnen hebben. Boze klanten die maar weinig begrip tonen omdat ze iets anders gewend zijn. En dat terwijl online juist nu een van je weinige reddingsboeien moet zijn. In plaats van driehonderd pakketjes kunnen winkeliers er vaak niet meer dan dertig per dag verwerken als ze het helemaal zelf moeten doen. Ik hoop dat klanten inzien dat ondernemers niets aan deze vertraging kunnen doen. Maar er is meer nodig. INretail probeert het al een half jaar op de agenda van het kabinet te krijgen en nu heeft zelfs ook president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank begin februari gezegd dat het gewoon zou moeten kunnen: kwijtschelding van de belasting schuld van individuele onder nemers. Ik ben daar heel blij mee. Schofterige verhuurder Als je straks na de pandemie een streep trekt, hebben ondernemers veel schulden. Bij verhuurders en leveranciers proberen ze al een stukje kwijtgescholden te krijgen. Ook al vindt nog steeds 30 procent van de verhuurders dat ze niets hoeven te doen ten aanzien van de huur. Dat vind ik heel kwalijk, schofterig zelfs. Kwijtschelding zou ook een optie moeten zijn bij de Belastingdienst. Ja, dat is uniek, maar nood breekt wet. MKB-Nederland maakt zich er nu ook sterk voor. Pure noodzaak Ik ga ervan uit dat ondernemers uitstel van belastingen aanvragen omdat ze niet anders kunnen. Je doet het omdat je geen liquiditeit meer hebt. Pure noodzaak. Dat gebeurt al acht maanden en de schulden stapelen zich maar op. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat de schulden zo hoog zijn dat je niet verder kunt als het eindelijk weer kan. Kwijtschelding moet niet voor niets individueel worden bekeken. 'Wij trainen multiculturele leiders van de toekomst' volg ons op De Ondernemer Kiest Politieke talkshow Wat betekent beleid voor ondernemers? Scan de QR-code om deze uitzending van De Ondernemer Kiest te bekijken. Of ga naar deondernemer.nl/talkshow Drie topeconomen aan tafel bij de tweede talkshow De Ondernemer Kiest. Arnoud Boot (UvA), Ronald Kleverlaan (Universiteit Utrecht) en Lex van Teeffelen (Hogeschool Utrecht) praten met ONL-voorzitter Hans Biesheuvel over financiering in het mkb, hoe je als ondernemer uit de crisis te investeren en de rol van banken. „Ondernemers zien kansen en mogelijkheden, financiers zien risico's en problemen. Daar zit ruimte tussen. Het worden gouden tijden voor financieel adviseurs die de taal van ondernemers verstaan", zegt Van Teeffelen. Boot vindt dat banken en ondernemers elkaar zijn kwijtgeraakt. „Banken zijn sinds 1990 massaal in hypotheken gegaan en dus andere activiteiten gaan doen. Ze verkopen momenteel allerlei producten die niks met de ondernemer te maken hebben." Biesheuvel is het daarmee eens: ,,De bank is niet meer de natuurlijke partner van de ondernemer. Er is heel veel mogelijk dankzij non-bancaire financiering, maar het is een grote zoektocht om daarin je weg te vinden." Dat ziet ook Klever laan, onder meer voorzitter van Stichting MKB Financiering. „Kwijtschelding van uitgestelde belastingen zou een mooie oplossing voor ondernemers zijn, alleen zit er een dieper probleem onder. Veel ondernemers zijn gefinancierd via schulden en leningen. Nu is het moment om te gaan kijken wat voor andere vormen van financiering je kunt gebruiken als ondernemer." Jan Meerman is voorzitter van INretail, de brancheorganisatie voor non-food retail. ff A Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19