18 HOTELS LIRAN WIZMAN Grote belangen, groot geld, veel werknemers: wat drijft topbestuurders? Liran Wizman (44), voorzitter van hotelgroep Sircle Collection, gebruikt de coronatijd om nieuwe dingen te bedenken. Liran Wizman waar je niet eens doorhebt of je in Amsterdam of in Barcelona bent. Je wilt je juist even een Amsterdammer wanen. Daarom zijn onze restau rants zo belangrijk. Momo, Izakaya, The Duchess, Mr Porter: daar komen voornamelijk locals. We denken goed na over het concept en investe ren veel tijd en geld in zo'n restau rant. Het is niet een restaurant bij een hotel. Het zou ook zonder het hotel kunnen bestaan. We stellen onze faciliteiten open voor lokale bewoners, denk aan een gymabon- nement of een gezellige lobby waar je iemand kan ontvangen voor je werk. Als je in Sir Albert slaapt, is 90 procent van de mensen die je tegenkomt in de gemeenschappelijke ruimten Amsterdammer. Hetzelfde geldt voor het W Amsterdam Hotel.'' ,,Hotels, restaurants, kantoren en huizen: het wordt allemaal één. Straks werk je in een restaurant, houd je kantoor aan huis, of ga je wo nen in een hotel. Je kantoor kan in Parijs of Amsterdam zijn, afhankelijk van waar je je laptop openklapt. Nu we door de coronacrisis allemaal geleerd hebben op afstand te werken, maakt het niet meer uit waar je bent. Tegelijk zoeken mensen gezelligheid en willen ze alle gemak dichtbij heb ben. Werken vanuit een lobby.Ik doe het zelf al vijftien jaar.'' ,,Ik ben heel vasthoudend. Als ik iets wil, doe ik alles om het voor elkaar te krijgen. Toen ik het W Amsterdam wilde kopen, achter de Dam, zei iedereen tegen me: 'Doe het niet. Je begint toch geen hotel boven een su permarkt? Er is geen goede entree, je kan niet eens beneden een lobby ma ken.' Ik zag dat heel anders. Ik dacht: we verhuizen alles naar het dak en we bouwen daar een zwembad en een bar. Dat is de beste plek, want daar kijk je uit over het Paleis op de Dam en Magna Plaza. Ik ben optimis tisch. Als ondernemer moet je dat ook zijn, anders kom je nergens.'' ,,Ik ben slordig. En ik doe mijn schoenen niet uit als ik thuiskom. Maar zonder gekheid: ik ben soms wel een beetje té vasthoudend. Ik moet ook accepteren dat dingen af en toe niet mogelijk zijn. Ik wilde een hotel in Antwerpen openen. Ik had een locatie op het oog die me werd afgeraden. Ik zei: we gaan veel geld uitgeven en er zoiets moois van maken dat mensen wel naar die loca tie toe komen. Tweeënhalf jaar later heb ik moeten toegeven dat het niets werd. Nu is het een Ibis Hotel.'' tel op Ibiza zat binnen mum van tijd weer vol. Reizen is voor veel mensen een basisbehoefte geworden. Dat laat men zich niet zomaar afnemen.'' ,,Dit is een ander soort crisis dan de bankencrisis in 2008 toen er een tekort aan geld was. Het verschil met nu is dat er nog wel vraag is, maar dat we niets kunnen bieden. Dus hou den mensen hun geld in hun zak. Aan het eind van deze crisis zal er een heleboel geld in de markt zijn. En die behoefte om eropuit te gaan.'' ,,We zien een terugval van 70 pro cent in onze omzet over 2020. En 2021 is tot nu toe nog veel erger. We gebruiken onze tijd om nieuwe din gen te bedenken. Hoe kunnen we in de toekomst nog efficiënter en flexi beler zijn naar de klant? Ik wil dat een reiziger straks ons hotel in kan zonder dat hij langs de receptie hoeft om in te checken. En hij moet alles vanaf zijn kamer kunnen regelen. Technologie gaat daarin een belang rijke rol spelen. We huren nu men sen in om hierover na te denken.'' Liran Wizman groeide op in Israël. In Ness Ziona, een dorpje vlak bij Tel Aviv. Zijn jeugd kenmerkte zich door veel buitenspelen: de buurt was zijn PASPOORT huis. Na zijn studie rechten en busi ness trok hij de wereld in als mana ger van een investeringsfonds dat panden koopt, opknapt en uitbaat. In Amsterdam werd hij verliefd: niet alleen op deze tolerante stad, maar ook op een Nederlandse vrouw. Hij besloot hier te blijven en begon een hotel (Park Hotel) met het idee dat de inwoners en de toeristen elkaar op die plek kunnen ontmoeten. Inmid dels heeft hij zestien hotels in zes landen. Met zijn vrouw Eeke woont hij in Amsterdam-Zuid. Ze hebben drie kinderen. ,,Als jonge advocaat en econoom vertegenwoordigde ik een groep in vesteerders. Ik kocht voor hen real estate in Europa: vooral in Berlijn. Ik nam vaak ook zelf een deeltje. Het was een baan met risico's. Ik kocht van alles, was opportunistisch. Toen ik hotels ging kopen, wist ik het ineens: dit wil ik gaan doen. Ik heb me losgemaakt en ben zelf verderge gaan. Mijn bedrijf is zo gestructu reerd dat ik een hotel- en een restau- ranttak heb (The Sircle Group en The Entourage Group, red). Plus een in vesteringsbedrijf in vastgoed. De meeste gebouwen waar de hotels zit ten, zijn in eigendom. Dat scheelt op dit moment een hoop gedoe met ver huurders.'' „Freestyle. Ik heb op elk van mijn bedrijven een ceo aangesteld. Zij bestieren de business, ik kijk vooral in grote lijnen mee. Het belangrijkste is goede mensen aan te stellen. Ik leer vaak meer van hen dan zij van mij. Ik laat mensen hun eigen weg gaan. Je moet aan de poort wel selecteren op kwaliteit, maar als ze eenmaal bin nen zijn, moet je ze laten doen waar ze goed in zijn.'' ,,Elk hotel is anders, uniek en eigen. Een van de kernideeën is dat we de hotels echt met de buurt willen ver binden. Dat is zowel voor de inwo ners als voor de reizigers belangrijk. Reizigers willen niet in een ketenho tel verblijven waar alles hetzelfde is, „Dertig procent van ons totale personeel. Er werkten hier toen de coronacrisis uitbrak rond de 1500 mensen.'' ,,Op dit moment is de hos- pitalitysector een com plete ramp; enkele van onze concurrenten zullen zo goed als zeker omvallen. Maar deze indu strie groeit hard: ik denk echt dat we er bin nen een paar jaar weer bovenop zijn. Als corona voorbij is, komt er een tra velboom. Iedereen wil eropuit. Dat zagen we afgelopen zomer al: ons ho- zou ge beuren, had ik gedacht: dat over leef ik niet. Maar gek genoeg ge beuren er juist nu ook mooie dingen. We worden megacreatief. En we hebben een fantastische over heid die ervoor zorgt dat je je business overeind kunt houden. Als je het vergelijkt met de situatie in Spanje en Italië, waar we ook hotels hebben, dan is het hier veel beter geregeld. We krijgen veel gerichtere steun. In Spanje hebben we meer mensen moeten laten gaan.'' dinsdag 23 februari 2021 GO Liran Wizman. FOTO FRANK RUITER 'Juist nu gebeuren ergekgenoeg ook mooie dingen' Welke trends ziet u? Wat zijn uw goede eigenschap pen? En uw slechte eigenschappen? Femmetje de Wind Veel mensen zijn financieel getrof fen en hebben minder te besteden. Denkt u niet dat u dat zult merken? Hoe hard is uw omzet gedaald af gelopen jaar? Geboren: 23 april 1976 Opleiding: economie en rech ten Functie(s): oprichter en eige naar Sircle Collection, oprichter en mede-eigenaar The Entourage Group Omzet: 200 miljoen euro Aantal medewerkers nu: 1000, voor de coronacrisis 1500 U bent pas 44 en staat aan het hoofd van een collectie succes volle hotels. Hoe is het begonnen? Wat is uw stijl van leidinggeven? Kunt u uitleggen waarom uw ho tels het zo goed doen? Amsterdam Hoeveel mensen heeft u tot nu toe moeten laten gaan? Hoe ziet u de toekomst? Je zal maar een keten boe tiekhotels hebben in deze tijd... ,,Als ie mand me van tevo ren had gezegd dat dit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18