Veel huizen gekocht door jonge kopers II ECONOMIE 17 Grote verdeeldheid over meer of minder Europa In januari waren huizen gemiddeld 9,3 procent duurder dan in dezelfde maand een jaar eerder, de hoogste groei sinds november 2018. Nieuw bouwwoningen zijn hierbij buiten beschouwing gelaten. De cijfers liggen in lijn met eerdere gegevens van makelaarsvereniging NVM. Die regis treert de daadwerkelijke verkoop, het CBS en Kadaster kijken naar het moment van overdracht bij de notaris. De huizenprijzen bereikten in juni 2013 een dieptepunt en zijn daarna alleen maar gestegen. Vergeleken met dat moment waren woningen in januari 58 procent duurder. Een belangrijke oorzaak is de lage hypo theekrente. Die is inmiddels verder gedaald naar gemiddeld iets meer dan 1,5 procent. Hoe lager de rente, hoe meer geld woningzoekenden kunnen lenen voor de aankoop van een huis. In januari wisselden opvallend veel Door afschaffing overdrachtsbelasting hebben jongeren meer kans op huizenmarkt huizen van eigenaar, ongeveer 24.500. Dat is de hoogste stand in januari ooit en de grootste procentuele stijging in zes jaar, namelijk 40 procent. Die piek werd ook verwacht na de afschaffing van de overdrachtsbelasting voor jonge kopers (tot 35 jaar). Dat heeft het kabinet gedaan om starters een kans te geven op de huizenmarkt. Zij hebben geen overwaarde van een vorig huis en kunnen nu iets makkelijker meebie den met doorstromers. Overwaarde Het zou ook een oorzaak kunnen zijn van de wat hogere huizenprijzen. ,,Daarbij komt dat een grote groep jonge huizenbezitters profiteert van de gestegen huizenprijzen in de afge lopen zeven jaar. Zij kunnen hun overwaarde maximaal ten gelde maken'', zegt woningmarktexpert Paul de Vries van het Kadaster. ,,Ze hebben afgelopen jaar bovendien beter kunnen sparen, omdat ze min der konden uitgaan.'' Voor beleggers is de overdrachtsbe lasting juist verhoogd van 2 naar 8 pro cent. Het effect daarvan is vooral zicht baar bij de hoeveelheid verkochte ap partementen. Starters grijpen hun kans en in de leeftijd boven 35 jaar is het aandeel dat een appartement koopt fors naar beneden gegaan. Dat zouden doorstromers kunnen zijn die afhaken, maar De Vries vermoedt dat dit particuliere beleggers zijn die ap partementen opkochten. Dat is dank zij de hogere overdrachtsbelasting minder aantrekkelijk geworden. voorstel komt niet voort uit nos talgisch gehunker naar de gulden. Wij willen gewoon dat het beter gaat, óók voor een land als Grie kenland. Om dat land binnen de euro te houden zijn havens en an dere bezittingen verpatst, er leven meer Grieken onder de armoede grens dan ooit. Griekenland is berooid, we hebben dat land hele maal niet gered, alleen het finan ciële systeem.'' Volgens Leijten worden financi ële schokken en crises nu telkens gebruikt om de politieke unie ver der te verdiepen. ,,Dat we nu opeens garant gaan staan voor le ningen, is al jaren een uitdrukke lijke wens van een partij als D66, maar door de coronacrisis wordt dat opeens doorgedrukt.'' Eén munt De SP miskent dat de euro, net als de Europese Unie zelf, een politiek project ^s, zegt Hans Vijlbrief, staatssecretaris van Financiën en kandidaat-Kamerlid voor D66. ,,Het begon ermee dat Frankrijk en Duitsland zeiden: nooit meer oor log. Andere Europese landen heb ben zich daarbij aangesloten. Zo werd een handelsblok gevormd. De kern van de EU is politiek: dat je landen aan elkaar klinkt, zodat er geen spanningen ontstaan. Daarom hebben we de euro inge voerd. Als je een handelsblok suc cesvol wil maken, dan moet je één valuta hebben, dan moet je durven die weg op te gaan.'' Wie dat niet wil, moet de conse quenties aanvaarden, zegt Vijl- brief. ,,Als je niet verder wil inte greren, dan moet je zeggen: 'Wij willen geen deel uitmaken van de euro.' Maar dan geef je wel veel op. Ik denk dat je niet zomaar over kunt gaan op een 'neuro' of een 'zeuro'. Een land als Duitsland zit er helemaal niet op te wachten en het brengt enorme kosten met zich mee.'' Spanningen Vijlbrief is het daarom eens met het oordeel van Knot dat verdere integratie nodig is. Maar zijn dia gnose dat de euro onhoudbaar is, deelt Vijlbrief dan weer niet. ,,On- houdbaar vind ik een onjuiste term. Spanningen houd je altijd. De euro is geen project dat je in één keer goed kunt doen. De basis van de euro ligt in het Verdrag van Maastricht. Maar daarin ontbraken een aantal dingen. We moeten een klein beetje geduld hebben.'' Volgens Vijlbrief gaat het erom dat het fundament van de euro wordt versterkt, bijvoorbeeld door de totstandkoming van een ban- kenunie. Nederlandse banken gaan hierdoor risico's delen van banken in andere landen en an dersom. Het vertrouwen in de ge hele Europese bankensector wordt daardoor groter, denkt Vijlbrief. Dat Nederland soevereiniteit zou kunnen 'terugwinnen' door op de rem te gaan staan is volgens Vijlbrief onjuist. ,,Wat willen we dan, alleen kaas eten in plaats van camembert en onder het gaslicht ganzenborden? J e behoudt juist soevereiniteit door mee te praten. Hoeveel soevereiner, succesvoller is het Verenigd Koninkrijk nu ge worden door de brexit?'' Spanningen houd je altijd. De euro is geen project dat je in één keergoed kan doen WAT VINDT DE REST? dinsdag 23 februari 2021 GO Den Haag De prijzen van bestaande koopwo ningen zijn in januari het meest ge stegen in twee jaar tijd. Het aantal jonge kopers (tot 35 jaar) was met 68 procent ongekend hoog dankzij de afschaffing van de overdrachts belasting. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster. Stefan ten Teije aan met de euro? DEN HAAG Hoe denken de an dere partijen over de euro? De Nederlandse politiek is over weinig zaken zo verdeeld als over de toekomst van Europa en de euro. De PVV windt er in het verkiezingsprogramma geen doekjes om: 'Nederland verlaat de Europese Unie.' Ook de FvD wil uit de Unie, maar heeft nóg meer haast om uit de euro te stappen: 'Als tussen fase richting de onvermijdelijke nexit kan Nederland eisen dat lidmaatschap van de EU ook mogelijk wordt zónder deel te blijven nemen aan de euro.' Partijen als D66 en GroenLinks bepleiten juist méér Europees beleid, met name op het gebied van klimaat en belastingen voor bedrijven. Tegelijkertijd zou Nederland volgens GroenLinks niet moeten kiezen voor 'kort zichtig eigenbelang' door strenge voorwaarden te eisen in ruil voor steun aan landen die hard zijn getroffen door corona. Ook nieuwkomer Volt zet volop in op een Europese koers en stelt dat 'de grote problemen van vandaag alleen opgelost kunnen worden door meer Eu ropese samenwerking'. Partijen als CDA en VVD verkie zen een middenpositie: zij zijn voor Europese samenwerking, maar de VVD wil tegelijkertijd 'blijven voorkomen dat de Euro pese Unie een transferunie wordt'. Het CDA blijft bovendien fel gekant tegen 'eurobonds'. - Hans Vijlbrief, D66

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17