wï Corona slaat toe in verpleeghuis: 22 doden in een week NIEUWS 15 Franse verkiezingen in2022opnieuw nek-aan-nekrace Le Pen en Macron .msmnm la France ill I! De Franse president Macron is middenin de coronacrisis al aan het uitstippelen hoe hij de volgende verkiezingen in 2022 kan winnen. De regering van president Macron probeert met uitspraken, maatre gelen en wetten vaker het rechtse electoraat aan te spreken. Vorige week nam de Tweede Kamer, waarin Macrons partij de meerder heid heeft, een wet aan tegen mos limextremisme. De socialisten onthielden zich van stemming. Ze vonden dat er in de wet te weinig aandacht was voor discriminatie en sociale achterstanden. Ook presenteerde de regering kort geleden een wetsvoorstel over een ander traditioneel 'rechts' thema: veiligheid. Daarin werden aanvankelijk de media aan banden gelegd. Die mochten niet zomaar meer videobeelden van politie mensen bij demonstraties uitzen den. Na demonstraties en kritiek werd dat artikel aangepast. En nu is er ook een rel ontstaan uit wetenschappelijke hoek. Meer dan zeshonderd prominente Franse wetenschappers hebben een petitie ondertekend. Daarin eisen ze het ontslag van minister van Onderwijs, Frédérique Vidal. Die startte namelijk een onder zoek naar linkse denkbeelden on der wetenschappers. ,,Op onze universiteiten lopen mensen rond die hun titel en sta tus gebruiken om hun radicale ideeën uit te venten'', verant- Si MARINE f en-marche.fr ifti V' trm r> woordde de minister haar besluit. Zo zouden er studies worden gedaan naar bijvoorbeeld rassen discriminatie, maar alleen uit 'linkse ideologische motieven'. Minister Vidal beschuldigt die we tenschappers van 'islamo-gau- chisme': een soort fusie van radi caal-linkse politieke ideeën en ra dicale islamitische opvattingen. Op de universiteiten gebruiken mensen hun titel en status om hun radicale ideeën uit te venten ,,De minister is een heksenjacht begonnen, ze maakt ons verdacht en zaait angst'', schrijven de zes honderd Franse wetenschappers in een boze reactie. Ze hebben het over 'intellectuele repressie'. Genderneutraal En er is meer. Zo'n 60 parlementa riërs van Macrons partij en de rechtse oppositie deden samen een oproep om 'genderneutraal' taalgebruik te weren. En Macrons minister van Binnenlandse Zaken, Gérald Darmanin, nam kort gele den deel aan een ongebruikelijk televisiedebat met de extreem rechtse Marine Le Pen. ,,Emmanuel Macron zit met zijn hoofd al in 2022'', concludeerde dagblad Le Monde. ,,Hij is bezig met de strijd tegen corona maar bereidt ook zijn verkiezingscam pagne al voor.'' Volgend jaar worden er in Frankrijk presidentsverkiezingen gehouden. Alle peilingen wijzen erop dat die verkiezingen, net als in 2017, een strijd worden tussen Emmanuel Macron en de rechts- populistische Marine Le Pen. Als de Fransen nu moesten kiezen, zou 52 procent op Macron stem men en 48 procent op Le Pen. De andere linkse en rechtse par tijen staan er slecht voor en heb ben nauwelijks kandidaten die hoge ogen gooien. Een derde van de kiezers die vorige keer nog con- servatief-rechts stemde, zou nu voor Le Pen kiezen. Daarom probeert Macron zich te profileren met 'rechtse' thema's. Dat kan kiezers weglokken bij Le Pen. Die strategie lijkt slim. Het Franse electoraat is aan het ver- rechtsen, constateerde onder zoeksbureau Ifop vorig jaar zomer. Nog maar 13 procent van de Fran sen noemt zich 'links': in 2017 was dat nog 23 procent. Maar Macron loopt ook een ri sico. Linkse kiezers zouden - af keurend over Le Pen en teleurge steld in Macron - thuis kunnen blijven bij de verkiezingen. En hoewel ze getalsmatig beperkt zijn in omvang, kan deze groep net de ruggensteun zijn die Macron no dig heeft in zijn nek-aan-nekrace met Le Pen. Kritiek Emmanuel Macron probeert linkse kiezers gerust te stellen. Hij nam recent maatregelen voor het klimaat en sprak zich uit tegen ra cisme binnen de politie, maar in beide gevallen oogstte hij meer kritiek dan bijval. Daarmee kan de coronacrisis wel eens de joker van de aanstaande Franse verkiezin gen worden. De aanpak daarvan en ook de vaccinaties horen nu bij de grootste zorgen van de Fransen. De regering hoopt rond de zo mer alle Fransen te hebben gevac cineerd. Als dat lukt en eind van dit jaar corona onder controle zou zijn, kan Macron zich in de han den wrijven. In de eindsprint naar de verkiezingen zal hij zich dan profileren als de president die de Fransen met succes door de groot ste crisis sinds decennia loodste. Maar als de epidemie doorwoe kert tot in het verkiezingsjaar, lig gen alle opties weer open. Met de jacht op linkse wetenschappers en wetten over moslimsextremisme en veiligheid heeft Macron dan veel traditionele thema's van Ma rine Le Pen hoog op de agenda ge zet. Daarmee zijn haar politieke ideeën minder extreem en juist 'normaler' geworden. Tijdens corona heeft Macron zelfs de Franse grenzen deels ge sloten: iets waar Marine Le Pen al decennia van droomt. ,,Deze situatie trekt een zware wis sel op de bewoners, hun naasten en natuurlijk op onze medewerkers'', zegt Evelien Bongers van de raad van bestuur van Beweging 3.0. ,,We leven erg met iedereen mee en doen er alles aan om hen zo veel mogelijk te ondersteunen.'' Zorgorganisatie Beweging 3.0. bracht de uitbraak vorige week maandag naar buiten. Van de 106 bewoners waren 70 bewoners posi tief getest en waren twee bewoners overleden. Dat aantal is opgelopen tot 22. Zelf houdt het verpleeghuis nog een slag om de arm in hoeverre de overlijdens een direct gevolg zijn van coronabesmettingen, omdat het om een zeer kwetsbare doel groep gaat met veel onderliggend lijden. Inmiddels is het aantal besmet tingen teruggelopen naar 37 en zijn 19 bewoners hersteld van het virus. Het aantal besmettingen onder de medewerkers blijft beperkt, zo geeft Beweging 3.0. aan, dus er is geen gevaar voor de continuïteit van zorg. Vaccinatie Extra wrang is dat de virusuitbraak plaatsvond net na de eerste vaccina tieronde in het huis. Desalniette min doet het verpleeghuis in prin cipe wel mee aan de tweede lande lijke vaccinatieronde. ,,Per bewoner zal door de specia list ouderengeneeskunde worden gekeken of er kan worden gevacci neerd of niet. De GGD is hierbij nauw betrokken'', laat een woord voerder weten. dinsdag 23 februari 2021 GO President Macron op zoek naar stemmen van rechtse kiezers Frank Renout Parijs ELECTION PRÉSIDENTIELLë <v~c ELECTION PRÉSIDEMTIELLE m DES 21 AVRIL ET 7 MAI DES 21 AVRIL ET 7 MAI l pK EMMANUEL MACRON GRAND MEETING a VILLEPINTE j LE 1E? MAI-12H ij |o| @»wmim«Btaaefon gyi'.J WÊÊÊÊÊÊ Volgens de peilingen worden de Franse presidentsverkiezingen volgend jaar net als in 2017 een strijd tussen Emmanuel Macron en de rechts-populistische Marine Le Pen. foto getty images - Minister Frédérique Vidal Het aantal doden door de uit braak van het coronavirus in het Sint Elisabeth Verpleeg- en Gasthuis in Amersfoort is in een week snel opgelopen. 22 van de 106 bewoners overleefden de coronabesmetting niet. Esther de Kloe Amersfoort Het Elisa beth verpleeg- en gasthuis dat werd ge troffen door een corona- uitbraak. FOTO SASKIA BERDE NIS VAN BERLEKOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15