'Duurzame keuze vis moeilijker door gebrekkige informatie' 12 NIEUWS Vermaard acteur en regisseur beschuldigd van seksueel misbruik Lignadis trad twee weken geleden al af als artistiek directeur van het Nationaal Theater. Hij ontkende en sprak van een lastercampagne, maar meldde zich zaterdag zelf bij een politiebureau in Athene, nadat er een arrestatiebevel tegen hem was uitgevaardigd. De afgelopen weken verklaarden ook andere acteurs door hem te zijn lastig gevallen. Tot voor kort leken de Metoo- openbaringen aan Griekenland voorbij te gaan. Pas vorige maand kwam het eerste geval van seksueel machtsmisbruik in de openbaar heid, toen Olympisch zeilkam- pioene Sofia Bekatorou (43) in een interview een zeilbobo met naam en toenaam noemde die haar op haar 21ste misbruikt zou hebben in een hotelkamer. ,,Ik zei nee tegen hem, ik herhaalde dat ik niet wilde doorgaan. Met zogenaamd lieve woorden zei hij dat het niks was, dat het niks voorstelde. Ik voelde me vies, uitgeput, vernederd en niet in staat mijn rechten te verde digen.'' De man ontkende, maar trad toch terug uit het Griekse Olympisch Comité. Bekatorous onthullingen inspi reerden andere sporters om ook hun verhaal te doen. De president van Griekenland en premier Kyra- kos Mitsotakis prezen haar uitvoe rig om haar moed. ,,Sofia heeft dap per de keten van angst en stilte ver broken'', zei de premier. ,,Laten we allemaal die eerste stap nemen, zo als Sofia: laten we praten, veroorde len, onthullen.'' Stortvloed Wat de afgelopen weken volgde, was inderdaad een stortvloed aan onthullingen en beschuldigingen van ontoelaatbaar seksueel gedrag op de werkvloer en in het onder wijs. De meeste aandacht krijgen nu de aantijgingen uit de culturele sector, die bekendstaat als een gesloten bolwerk waar connecties en macht belangrijk zijn om een plekje te veroveren en te behouden. Opvallend is dat veel van de aan tijgingen van mannen komen. Openlijke homoseksualiteit is in het traditionele Griekenland nog Opvallend in het traditionele Griekenland is dat veel aantijgingen van mannen komen steeds een taboe, ook al komt daar langzaam verandering in. Ondanks de eerdere steun en aanmoedigingen aan slachtoffers om vooral hun verhaal te doen, brengt de arrestatie van theaterbaas Lignadis nu ook de regering in de verlegenheid. Minister van Cultuur Lina Mendoni stopte een lopende sollicitatieprocedure en stelde de vermaarde acteur en regisseur eigenhandig aan bij het Nationaal Theater in 2019, vlak na haar aantre den. Toen al waren er twijfels over zijn integriteit. Gevaarlijk Zelfs na zijn aftreden verdedigde Mendoni Lignadis nog, erop wij zend dat er geen bewijs was. Maar vrijdag, vlak voor zijn arrestatie, sprak ze van een gevaarlijke man die haar met al zijn acteertalent had misleid. Ze ontkende ook bevriend te zijn met Lignadis, net als premier Mitsotakis, hoewel talloze foto's van gezamenlijke openbare optre dens op het tegendeel wijzen. Mendoni heeft het hoog gerechtshof inmiddels opdracht gegeven alle Metoo-beschuldigin- gen te onderzoeken en prioriteit te geven. Het is echter de vraag hoe veel van het misbruik voor de rech ter kan worden bewezen. Boven dien verjaart verkrachting onder het Grieks strafrecht na vijftien jaar, terwijl van seksuele intimida tie binnen drie maanden aangifte moet worden gedaan. Toezichthouders van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) zouden strenger moeten controleren dat verkopers hun klanten goed informeren, vindt de bond. Visverkopers zijn verplicht de exacte naam van de vis en hoe en waar deze is gevangen, te vermelden. Maar het onderzoek van de Consumenten bond laat zien dat slechts 1 van de 97 bezochte vishandelaren zich aan deze regels houdt. Volgens de bond hebben consumenten de informatie nodig om te bepalen of een vis duurzaam is. Een derde van de visverkopers ge bruikt helemaal geen vitrinekaartjes. De helft doet dat wel, maar zet daar onvoldoende informatie op. Ongeveer een kwart (24 procent) van die kaart jes vermeldt alleen het herkomst- gebied. 10 procent meldt de vangst- of kweekmethode en slechts 6 procent geeft de exacte naam van de vis. Ook de onderzoekers van de Consumen tenbond die in de winkel anoniem vragen stelden over duurzaamheid, kregen vaak onvoldoende informatie. Brancheorganisatie Vereniging van Nederlandse Visspecialisten (VNV) erkent dat het beter kan. Het is volgens VNV-voorzitter Adriaan van Moort geen onwil van de visverkopers, maar voldoen aan de wetgeving is lastig. „Informatie over de vangstmethode is niet altijd beschikbaar. Daarnaast werkt de detailhandel met veel kleine partijen vis, die in combinaties wor den aangeboden. Dat maakt de infor matieplicht erg foutgevoelig en admi nistratief heel ingewikkeld.''. In een enquête van de Consumen tenbond geeft bijna de helft van de on dervraagden aan dat informatie over duurzame vis hun aankoop zou beïn vloeden. Ook zegt 70 procent van de visverkopers regelmatig vragen over duurzaamheid te krijgen. De VNV merkt dat ook. ,,We gaan nog nadruk kelijker inzetten op het verstrekken van informatie en visspecialisten zo nodig ondersteunen bij verbeterin gen'', aldus Van Moort. dinsdag 23 februari 2021 Metoo-beerput gaat toch ook in Griekenland open Met de arrestatie zaterdag avond van een vooraanstaande acteur en regisseur is het Metoo-schandaal in Griekenland pijlsnel geëscaleerd. Dimitris Lignadis (56) is door twee jonge acteurs aangeklaagd wegens verkrachting en seksueel mis bruik. Een van hen zou destijds 14 jaar oud geweest zijn. Thijs Kettenis Athene Dimitris Lignadis meldde zich afgelopen weekend zelf bij de politie. Twee jonge acteurs zeg gen door hem te zijn misbruikt. FOTO REUTERS Van de Nederlandse viswinkels en viskramen houdt 99 procent zich niet aan de etiketteringsregels, zegt de Consumentenbond op basis van eigen onderzoek. Dat be lemmert klanten bij het maken van een duurzame keuze. ANP Den Haag Een derde van de visverkopers heeft geen vitrinekaartjes met informatie bij de vis staan. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12