10 NIEUWS 'Al zou ik maar een deel van het onderwijs fysiek kunnen krijgen, dat zou al helpen' 'Ik ben heel erg vermoeid en ik heb moeite om me te concentreren' LOCKDOWN HOGER ONDERWIJS A Terwijl basisschoolleerlingen weer in de klas zitten en middelbare scholen volgende week weer mogen, hebben duizenden studenten sinds maart geen stap meer in hogeschool of universiteit gezet. Ze hebben daar intussen veelal de balen van. tudenten moeten al sinds het voor jaar 1,5 meter af stand houden. Ook Jna de heropening afgelopen juni kon slechts een deel van de studenten naar de campus sen komen voor fysiek onderwijs. Eerstejaars en studenten met praktijkonderwijs kregen voor rang. Met als gevolg dat veel stu denten nooit meer een stap in een onderwijsgebouw zetten. Uit on derzoek van Researchned in op dracht van het Interstedelijk Stu denten Overleg (ISO) blijkt dat 17 procent van de hbo'ers en 35 pro cent van de universitair studenten volledig online-onderwijs krijgt. En daar balen de studentenorgani saties van. ,,Veel studenten kam pen met concentratieproblemen, een slecht mentaal welzijn. Uit onderzoek blijkt hoe meer online- onderwijs, hoe meer problemen. Een werkgroep op de campus kan een boost geven om het vol te houden'', reageert Dahran ^oban, voorzitter van het ISO. Tijdens deze tweede lockdown zijn livewerkgroepen geen optie, maar de studenten hopen dat ze snel aan de beurt zijn als er versoe pelingen komen. ,,Studenten mis sen de interactie en discussie on derling. Ik denk dat de instellingen in het najaar niet alle ruimte heb ben benut om meer studenten naar de faculteiten te halen'', zegt Lyle Muns, voorzitter van de Lan delijke Studentenvakbond (LSvb). De studenten vinden dat er ruimte moet zijn om iedereen één keer per week fysiek les te geven. Al langer pleiten studentenorgani saties voor de huur van externe ruimtes, zoals theaterzalen. Dat gebeurt slechts mondjesmaat. Proeven met sneltesten Het hoger onderwijs zegt door de maatregelen niet anders te kun nen. Gemiddeld kunnen hoge scholen en universiteiten maxi maal twintig tot dertig procent van de studenten in de gebouwen kwijt, laten de instellingen weten. Omdat studenten ook in bijvoor beeld het trappenhuis en bij de in gang afstand moeten houden, kunnen er geen grote groepen stu denten tegelijkertijd naar binnen. Wel doen roc's, hogescholen en universiteiten proeven met snel- testen om meer fysiek onderwijs te kunnen geven. In Delft probe ren ze bijvoorbeeld met bubbels meer ruimte te creëren en in Nij megen wordt onderzocht of de 1,5 meter afstand verkleind kan wor den. HERKANSINGEN LAGER PITJE dinsdag 23 februari 2021 'Laat me alsjeblieft naar de faculteit komen' Ellen van Gaaien Uit onderzoek blijkt dat 35 pro cent van de universitair studen ten volledig online-onderwijs krijgt. Suzanne Kaklewska (21) is derdejaars rechtenstu dent aan de Rijksuniver siteit Groningen. Vorige maand moest de 21- jarige rechtenstudent Su zanne Kaklewska maar liefst zeven tentamens maken. Vier waren herkan singen, want in het vorige blok haalde ze slechts één van de vijf toetsen. ,,Ik heb echt motivatieproblemen. Ik moet leren voor tenta mens, maar heb het gevoel dat ik net zo goed op de bank kan gaan liggen'', legt ze uit. Want na elf maan den thuis is de binding met de universiteit wel een beetje verdwenen. „Nor maal heb je het gevoel dat je het met zijn allen doet. Je stelt makkelijker vragen aan docenten en weet beter wat ze van je ver wachten'', zegt Suzanne. Ze hoopt dat er snel ver soepelingen van de maat regelen komen en dat stu denten ook eens vooraan staan. ,,Ik heb niet het idee dat ze in het hoger onder- wijs naar heropening kij ken. Al zou de universi teitsbibliotheek maar weer opengaan en zou ik een deel van het onderwijs fy siek kunnen krijgen. Dat zou al helpen.'' En ja, snel- testen voor elk bezoek aan de faculteit zijn wat haar betreft ook een prima op lossing. ,,Dan is er, denk ik, meer fysiek mogelijk. En ik vind het wel fijn om te weten dat ik negatief ben.'' Suzanne Kaklewska. FOTO CORNÉ SPARIDAENS Christy-Anne Wortman (24), master Health Medical Psychology aan de Universiteit Leiden. Ze rolt uit bed, eet wat en kruipt achter haar compu ter om onlinecolleges te volgen. En dat dag in, dag uit, al sinds maart. Nee, student Christy-Anne Wortman wordt er niet vro lijk van. Sterker, ze heeft haar studie op een lager pitje gezet, omdat ze het thuisstuderen niet meer goed volhield. ,,Die online- meetings kosten me veel meer energie. Ik vind het pittig. Ik ben heel erg ver moeid, heb moeite met concentreren. In de kerst- vakantie heb ik besloten dat het zo niet langer gaat.'' Temeer omdat ze dit jaar aan een master is begon nen waar ze vrijwel nie mand kent. ,,Ik had wel ver wacht dat we naar de uni versiteit zouden mogen. We hebben kleine werk groepen en grote lokalen'', zegt Christy-Anne. Maar omdat veel studiegenoten uit het buitenland komen, is een hybridevariant van live- en online-onderwijs er niet gekomen. ,,Dit is in principe mijn laatste stu diejaar. Ik wil dat dat het waard is, maar het voelt gek als je je medestuden ten niet eens kent.'' Deze student hoopt dat universiteiten oog houden voor masterstudenten. „Ik heb al bij de op leiding aangege ven: laat me alsje blieft naar de fa culteit komen zodra het kan. Ik begrijp het alle maal qua veilig heid, maar het voelt krom dat mijn huisgenoten wél mogen en ik sinds maart niet ben geweest." Christy-Anne Wortman. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10