8 NIEUWS TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN DOOR HET LANDVAN DE LIJSTTREKKERS In Harderwijk is de kerk nog een factor van formaat. Joost Eerdmans groeide er op, vlak bij de plek waar de moordenaar van Pim Fortuyn meestal zou verblijven, Eerdmans' grote inspirator. Ilif Daarachter, wijst de buurvrouw, 'in een klein straatje', daar woont hij, met vrouw en dochter. Je hebt kans, voegt ze toe, dat je hem gewoon op straat tegenkomt. ,,Hij loopt altijd met een gebogen hoofd, blijft een vreemd figuur. Maar ja, hij is hier natuurlijk ook nooit welkom ge weest, hè?'' Hetty van de Pol staat met haar man voor hun ruime senioren woning aan de zuidoostkant van Harderwijk. Een rustig wijkje, met alleen laagbouw, aan de rand van de wijken Veldkamp en Tweelingstad, waar de weinige beschikbare koop woningen tussen de 275.000 en 325.000 euro kosten. De huizen wa ren vroeger voor de soldaten uit de omringende kazernes; de grootste waren voor de officieren. Hetty heeft het over Volkert van der G., zoals de mensen hem nog al tijd noemen, hoewel iedereen zijn achternaam kent. Hij zal altijd Van der G. blijven, ook nu hij zijn straf voor de moord op Pim Fortuyn in 2002 heeft uitgezeten. In 2014 werd hij voorwaardelijk vrijgelaten, vorig jaar zat zijn straf van 18 jaar er defini tief op. Links van Hetty van de Pol, aan de Kranenburglaan, staat de rijtjeswo ning waar Joost Eerdmans in 1971 werd geboren. Hij woonde er tot 1989, toen hij in Rotterdam ging stu deren. Twaalf jaar later trok een toen onbekende jongeman, Volkert, in bij zijn zwangere vriendin, in een twee- onder-een-kapwoning in de wijk. Drie straten verderop, en je staat voor een huis zoals alle anderen. Van daar uit vertrok Van der G. op 6 mei 2002 naar het Mediapark in Hilversum om Pim Fortuyn dood te schieten. Na zijn vrijlating is hij hier weer terug gekeerd om te proberen de draad van een normaal leven op te pikken. Dat hij in Apeldoorn zou verblijven, waar hij een woning kreeg toegewezen, is onzin volgens Hetty. ,,Hij is altijd hier. Met kerst doet hij zelfs kaartjes met goede wensen bij mensen door de bus, alsof we daarop zitten te wachten.'' In 1974 had je hier iets van twintig verschillende kerk genootschappen De familie van Eerdmans bleef in Harderwijk wonen, Joost zelf wis selde Rotterdam af met Den Haag en omgekeerd. Afgelopen vrijdag plaatste hij een eerbetoon op Twitter: ,,De man die Nederland wakker schudde zou vandaag 73 zijn gewor den. Hij werd 54. Pim Fortuyn: 'Ze kunnen mij van de wereld rammen, maar mijn ideeën, die blijven be staan'.'' Ideeën waarvan Eerdmans zich twintig jaar na zijn eerste ontmoe ting met Fortuyn op de Erasmus- universiteit nog altijd als grote erfge naam opwerpt. Een rechts-populis- tisch gedachtegoed dat in zijn ge boortestad bij het laatste rijtje verkie zingen minder populair was dan ge middeld in de rest van het land. Fo rum voor Democratie, grote winnaar van de stembusstrijd voor de Provin ciale Staten in 2019, werd in het stembureau van de wijk Veldkamp derde achter de Christenunie en de VVD. Harderwijk ligt aan de rand van de Biblebelt, het college van B&W is van christelijk-conservatieve en lokale signatuur. Heet hangijzer bij de laat ste gemeenteraadsverkiezingen was de vraag in hoeverre de koopzonda gen toegestaan konden worden. Die werden stukje bij beetje ingevoerd: één keer per maand en in de zomer elke week. Vanwege corona is dat minder geworden, maar daarvoor al deed lang niet elke winkelier de deuren open, zegt Jannie van de Poppe vanachter de toonbank van banketbakkerij Zuidam in het kleine winkelcen trum Tweelingstad. ,,Voor de meesten van ons is de zondagsrust heilig, op dit rijtje gaat alleen de Jumbo open.'' Ze vindt het ook helemaal niet horen bij Har derwijk, een koopzondag. ,,Het was de baas van de Hema die er jarenlang voor vocht, maar de eigenaar van een ijssalon was er een grote tegenstan der van. Toen die zijn zaak verkocht, besloot de gemeente de koopzondag in te voeren.'' Ook Joost Eerdmans groeide op in religieus gezin; zijn vader een streng- gereformeerde ouderling, zijn moe der studeerde op latere leeftijd theo- logie. Volgens buurvrouw Hetty van de Pol, die het gezin niet heeft ge kend, is die christelijke kant van het stadje wel iets minder geworden. ,,Wij verhuisden in 1974 van Amster dam naar Harderwijk. Toen had je hier iets van twintig verschillende kerkgenootschappen, ieder had zijn eigen kerk. Maar de jongere genera ties hebben er minder mee.'' Aan de andere kant van het nabije spoor, op nog geen vijf minuten fiet sen, ging Joost Eerdmans naar de middelbare school, het Christe lijk College Nassau-Veluwe, een referentie in de regio. Hij was daar al 'een rechts rakker tje', zo beschreef hij zichzelf eens, in eeuwige verbale strijd met 'linkse leraren'. De school heeft een online-eregalerij met oud-leerlingen die min of meer bekende Nederlanders zijn geworden: naast Eerdmans onder anderen minister Cora van Nieuwenhuizen, roddelkoning Evert Santegoeds, radiopresentator Jan Douwe Kroeske, oud-schaatscoach Leen Pfrommer, ex-voetballer Peter Boeve en wielrenner Theo Bos. Nu de scholen dicht zijn, is er wei nig leven op straat. Ook in en rond de Kranenburglaan is op een zonnige ochtend nauwelijks iemand te zien. Tegenover het vroegere huis van Eerdmans staat een gerenoveerde oude stadsboerderij, te midden van de typische jaren 60-bebouwing. Het enige geluid is het zware gezoem, af komstig van de nabijgelegen snelweg A28. De wijk wacht op een hogere ge luidswal. maandag 22 februari 2021 In de aanloop naar de verkiezingen op 17 maart reist Edwin Winkels naar de geboortegrond van lijsttrekkers. Waar komen ze vandaan? Hoe groeiden ze op? Een zoektocht naar de wortels van veertien politieke kopstukken. Vandaag: Joost Eerdmans (JA21) komt uit Harderwijk. GO >^7? *Ê$ti8ËBES&3 'Rechts rakkertje' uit het land van de zondagsrust - Hetty van de Pol, Harderwijkse Het geboortehuis van Joost Eerdmans, links op de achter grond, rechts de straat die naar de wo ning van Volkert van der Graaf leidt. FOTO'EDWIN WINKELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8