Vergelijkbaar incident met toestel in VS 7 Ingrijpen geëist tegen 'obscure' vliegmaatschappijen op Maastricht Airport Ze wisten niet wat ze zagen, zater dag in Meerssen en omgeving. Daar vloog een Boeing 747 over, met een brandende motor, brok stukken verliezend. ,,Ik hoorde knallen en keek uit het raam'', ver telt Robin Eygelshoven uit het bij Meerssen gelegen Bunde, die het vliegtuig vast wist te leggen op ca mera. ,,Toen zag ik het toestel, er kwam vuur uit de motor aan de linkerkant.'' Hij begon met het fil men en legde vast hoe een rook- spoor in de lucht achterbleef. ,,In de zeven, acht jaar dat ik hier nu woon, is dit de eerste keer dat ik zoiets meemaak.'' Eygelshoven zat veilig binnen, anderen moesten zich uit te voe ten maken vanwege een 'regen van brokstukken'. Een oudere vrouw kwam niet op tijd weg en liep licht letsel op doordat ze geraakt werd door een motordeel van het vrachtvliegtuig. De vallende brokstukken be schadigden auto's en woningen, een kind raakte lichtgewond toen het een heet, neergekomen deel op wilde pakken. Daarbij liep het brandwonden op. Door het mooie weer waren veel mensen buiten, waardoor de impact groot is, zegt burgemeester Mirjam Clermonts. ,,Ze hebben dit heel intens beleefd. De schrik zit er goed in.'' Het toestel was zaterdagmiddag vertrokken richting JFK Airport in New York. De problemen van de Boeing begonnen kort na het op- Het zou kunnen zijn dat er een vogel of een drone in de motor is gevlogen stijgen. Eén van de vier motoren vatte vermoedelijk vlam en explo deerde, waarna overblijfselen in Meerssen neerkwamen. De On derzoeksraad voor Veiligheid is een verkennend onderzoek be gonnen. Ook de luchtvaartpolitie bekijkt het incident. Voorzorgslanding Volgens een woordvoerder van het vliegveld Maastricht Aachen Air port, vanwaar de Boeing opsteeg, kon het vliegtuig ook met de ka potte motor goed doorvliegen. Het toestel week wel uit naar Luik in België om een voorzorgslanding te maken. De Belgische luchtver keersleiding heeft het vliegtuig begeleid. Het gaat volgens de zegs man om een toestel van de Britse maatschappij Longtail Aviation. De woordvoerder van het vlieg veld sluit niet uit dat een motor van het vliegtuig iets heeft opge zogen, waardoor de turbinebladen zijn stukgeslagen. De brokstuk DENVER ken zouden daarop wijzen. Volgens Joris Melkert, directeur onderwijs van de faculteit lucht vaart- en ruimtevaarttechniek van de TU in Delft, komt het weleens voor dat er iets misgaat met de motor van een vliegtuig. Doordat de explosie vlak na het opstijgen plaatsvond, vermoedt Melkert dat het om een vogelaanvaring gaat. ,,Op lagere hoogte vliegen nog wel eens vogels rond. Dan kan het zo maar zijn dat er één of meerdere in de motor zijn gevlogen en dingen kapotgemaakt hebben. Een aanva ring met een drone is ook moge- lijk. Daar zal de Onderzoeksraad voor Veiligheid onderzoek naar gaan doen.'' Het is nog speculeren, stelt hij, maar het kan ook zijn dat ouder dom een rol heeft gespeeld. ,,De motor draait met heel veel toeren. Eventuele doorgescheurde stuk ken vliegen dan door de motorbe plating heen, naar buiten toe.'' Informatiebijeenkomst Deze week zorgt Maastricht Aac hen Airport voor een online infor matiebijeenkomst, waar de be zorgde en geschrokken omwonen den vragen kunnen stellen. Want zorgen zijn er zeker. Het burgerinitiatief Alliantie Tegen uitbreiding MAA zegt dat Maas tricht Aachen Airport 'volstrekt ongeschikt' is voor groot passa giers- of vrachtluchtverkeer. ,,Bo- vendien is de luchthaven zo wan hopig op zoek naar klanten dat ob scure maatschappijen worden aangetrokken met verouderde toe stellen die een duidelijk risico vor men'', zo wordt gesteld door de groep die bestaat uit diverse na tuur- en milieuorganisaties en mensen die zich verenigd hebben tegen de uitbreiding van het vlieg veld. Volgens de alliantie zijn er zo wel in de gemeenten Beek als Meerssen 'al zoveel incidenten ge weest met losgevlogen dakpan nen, dat het uitblijven van ern stige slachtoffers een wonder is'. Het samenwerkingsverband wil actie van de provincie, die eigenaar is van het vliegveld. maandag 22 februari 2021 GO Meerssen staat doodsangsten uit na 'regen van brokstukken' van vliegtuig De Onderzoeksraad voor Veilig heid doet onderzoek naar een incident met een vliegtuig dat zaterdag een van de motoren verloor boven het Limburgse Meerssen. Twee mensen raak ten gewond, auto's en woningen werden beschadigd. Kees Graafland Meerssen -Joris Melkert, TU Delft DENVER Delen van een vlieg tuigmotor zijn zaterdag neerge stort in verschillende woonwij ken, niet ver van de Ameri kaanse stad Denver in de staat Colorado. Het toestel, een Boeing 777-200 met aan boord 231 pas sagiers en tien bemanningsleden, is volgens de politie veilig geland op Denver International Airport. Er zou niemand gewond zijn ge raakt. Volgens de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA is de rechtermotor van het vliegtuig kort na het opstijgen vanuit Den ver in brand gevlogen. De Boeing 777 van United Airlines was on derweg naar Honolulu. Het inci dent wordt onderzocht. Op politiefoto's is te zien dat een brokstok terecht is gekomen in de voortuin van een huis. Andere delen belandden op een sportveld en in een park. De huiseigenaar, Kirby Klements, zei tegen Amerikaanse media dat hij eerst dacht dat de trampoline van de buren zijn tuin in was ge blazen. „Maar toen ik de voordeur opendeed, realiseerde ik me dat het een motor van een vliegtuig moest zijn.'' Volgens de lokale politie is het een wonder dat er niemand ge wond is geraakt. In het Commons Park, waar ook puin naar beneden kwam, is het in het weekeinde vaak druk. Hulpdiensten onderzoeken de schade bij een garage. Ook auto's werden getroffen door brokstukken. fotos anp iH320S BOSCH Servicel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7