LINDA AKKERMANS Prinselijk schilderij onder de hamer 6 Onderzoek naar falen energievoorziening Column De premier loopt naar zijn brievenbus en haalt de kranten eruit. Eens even kijken... ha, daar staat-ie! Pagina groot. Zijn eigen advertentie, euh... brief aan alle Nederlanders. Hij laat zijn blik over de woordenbrij glijden. 'Samen naar de eind streep. En verder', heeft hij erbo ven laten zetten. In de brief staat dat hij er óók klaar mee is, maar dat hij écht gelooft dat we samen uit deze crisis komen. dan weer zuchten van dat epistel, waarin Rutte ook schrijft dat dit 'geen tijd is voor het uitvergroten van verschillen' en dat het voor politici nu 'niet realistisch is om beloften te doen'. Doet-ie trou wens zelf wel, hè. Zo wil hij de zorg versterken en belooft hij een overheid met een 'menselijk ge zicht'. Tóch heb ik de brief even voor u vertaald: 'Met de VVD in het kabi net hebben we de laatste tien jaar de zorg vakkundig uitgehold. Dat hebben we niet 1-2-3 opgelost, dus u moet uw leven allemaal nog even op pauze laten staan. Ik baal er ook van dat juist dit weekend naar buiten kwam dat duizenden zzp'ers genaaid zijn door een fout van de Belastingdienst. Wéér een toeslagenaffaire, ja. Maar laten we daar allemaal niet meer over zeu ren. Stem gewoon op mij, de zo ge woon gebleven premier van dit ontzettend gave land.' Ja, ik snap heel goed waarom Rutte liever geen snoeiharde cam pagne heeft. Jammer dat de uitgebreide brief voor de kranten te lang was DEN HAAG Wie graag een échte prins Berhard aan de muur wil hebben, kan vandaag toeslaan. Het schilderij Afri kaans landschap bij nacht wisselt van eigenaar. De donkere rij bomen tegen een heldere, oranjeblauwe he mel wordt te koop aangeboden via de website Kunstveiling.nl. Daar kan de hele dag nog gebo den worden, vanaf 4000 euro. Toen het handgesigneerde schilderij eerder van de hand ging, leefde de prins nog. Hij bood het zelf aan voor een bene fietveiling in 2001, om de be strijding van lymfeklierkanker bij kinderen te financieren. Het schilderij werd gemaakt in 1977. Het ligt voor de hand dat het openingsbod van nu veel vuldig wordt overtroffen, want destijds wisselde het voor 100.000 gulden, ruim 45.000 euro, van eigenaar. Prins Bernhard begon met schilderen in de jaren 40. In die tijd gaf zijn schoonmoeder Wilhelmina hem de materialen daarvoor kado. Zij schilderde zelf ook. Prins Berhard bleef kunst maken tot aan zijn dood in 2004; vaak gaf hij schilderijen weg of schonk ze aan een goed doel. Hij legde vaak landschappen vast, maar maakte soms een uit zondering. Zoals in 1982, toen Bernhard het aan de stok had met zijn kok over de volgorde van vlees en paprika's op een spies. Om het bij te leggen, maakte hij een schilderij met erop een mensfiguur en een spies. Onderzoek legde vorig jaar een vrijwel vervaagde tekst bloot: 'Met de beste wensen - deze ruzie behoort tot het verle den! Om over te lachen!' Texas warmt langzaam weer op na een ijskoude week, waarin tiental len inwoners omkwamen in de kou. Een 11-jarige jongen vroor dood in bed in de omgeving van Houston. Diverse ouderen werden in of rond hun huis dood gevon den. Om warm te worden liet een gezin in Houston de auto draaien in de garage. Moeder en haar doch ter kwamen om door koolmonoxi devergiftiging. Persbureau AP schat dat zo'n zeventig Amerika nen zijn omgekomen in de ijzige kou die over een groot deel van de VS trok. De problemen waren het grootst in Texas, waar op het hoogtepunt van de crisis 4 miljoen huishou dens zonder stroom zaten. In de kou, soms dagenlang, want de meeste Texaanse huizen worden elektrisch verwarmd. De complete infrastructuur stortte in. Bevroren waterleidin gen barstten open. Veel Texanen lieten hun kraan druppen om dat te voorkomen. Alles bij elkaar was het waterverbruik zo hoog dat ook het waternet het begaf. Bijna half Texas kreeg het advies om water uit de kraan eerst te koken, omdat de waterdruk te laag was. In een ziekenhuis in Abilene overleed een patiënt omdat dialyse niet mo gelijk was - er was geen water. Met lege flessen, pannen en theepotten verzamelden inwoners zich in rijen voor watertappunten. Veel veeg- en strooiwagens om wegen schoon te houden heeft het meestal zonnige Texas niet. Be voorrading van supermarkten liep vast, dus bleven schappen leeg. Het alarmnummer was soms on bereikbaar, omdat het mobiele netwerk uit de lucht was. Verzeke raars maken zich op voor de 'grootste verzekeringsclaimge beurtenis uit de geschiedenis' van Texas. President Biden stelde hulp uit rampenfondsen beschikbaar. ,,We zitten hier in de donkere middeleeuwen in Texas'', zei Con greslid Colin Allred uit Dallas te gen de The Washington Post. ,,Ik be doel, mensen verbranden hun We zitten hier in de middeleeuwen. Mensen verbranden hun meubels voor verwarming meubels voor verwarming. Ze vin den oudere mensen letterlijk doodgevroren in bed.'' Hoe kan dat, in nota bene de grootste energieproducerende staat van de VS? Veel conservatie ven, onder wie gouverneur Greg Abbott, weten de problemen aan bevroren windmolens. Groene energie faalde, zeiden ze. Maar de meeste elektriciteit in Texas wordt opgewekt met gas, kolen of nucle- aire energie. Het grootste deel van de capaciteit viel weg omdat faci liteiten die op gas draaien uitvie len. Gasleidingen bevroren, ter wijl de vraag piekte. Texas heeft al decennia een eigen elektriciteitsnetwerk, los van de rest van het land, zodat het zich kan onttrekken aan federale regels. Veel Texanen willen gevrij waard blijven van overheidsbe moeienis. Zelfs middenin de crisis bleef dat het belangrijkst voor Rick Perry, ex-gouverneur van Texas en onder Trump energieminister van de VS. ,,Texanen zouden best lan ger dan drie dagen zonder elektri citeit willen zitten als de federale overheid zijn neus maar buiten hun zaken houdt'', zei hij. De burgemeester van Colorado City in het zuidwesten van Texas wees inwoners terecht omdat ze hun hand zouden ophouden bij de overheid. Dat was een 'socialis tisch' idee - ze moesten zelf oplos singen bedenken voor water en stroom, tierde hij. Hij trad overi gens af na woedende reacties. Na een ongewoon koude peri ode in 2011 waarschuwden fede rale toezichthouders al dat Texaanse energiecentrales beter voorbereid moest zijn op winter kou. Maar de lokale overheid legt de nadruk op vrije marktwerking en deregulering en dwong aanpas singen niet af. Er is sprake van ver waarlozing die doet denken aan 'de laatste jaren van de Sovjet Unie', zei energie-onderzoeker Edward Hirs van de Universiteit Houston in The Washington Post. Experts waarschuwen: nu het klimaat verandert, kan zulk ex treem weer vaker voorkomen. Gouverneur Abbott wil nu alsnog regels invoeren die elektriciteits centrales verplichten het net win- terproof te maken. Hij heeft een onderzoek aangekondigd naar net werkbeheerder Ercot. Het Ameri kaanse Congres begint naar ver wachting komende week ook een onderzoek. stukje over de ijspret van vorige week ('dat hadden we echt even nodig!') is daarom gesneuveld, net als die mooie metafoor over de marathonloper 'die niet meer kon, maar door twee andere lopers over de finish gedragen werd'. Geluk kig staat de hele brief wel on line. De pre mier glim lacht tevre den: fijn zo'n brief zónder zwarte lak. Ik moet maandag 22 februari 2021 GO De brief Klinkt allemaal hartstikke nobel. Afrikaans landschap bij nacht. foto kunstveiling.nl Stroomuitval tijdens Doden in Texas na stroomstoringen Texas ontdooit en neemt de schade op, nadat een uitzon derlijke winterstorm voor ramp zalige uitval van elektriciteit zorgde. Hoe kon dat in de grootste energieproducerende staat van de VS? Karlijn van Houwelingen Houston - Colin Allred, Congreslid Ook het waternet begaf het. Texanen waren aangewezen op flessenwater. foto getty images Jammer dat de uitgebreide brief voor de kranten te lang was. Het extreme koude zorgde in grote delen van Texas voor rampspoed. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6