Europese middenmoot in zicht Het was weer de dag van de GKV 5 gerekend, is die verwachting bij gesteld naar 1,4 miljoen, bijna 70 procent minder. Terwijl de EU dus flink benadeeld wordt, lopen de leveringen van AstraZeneca aan het Verenigd Koninkrijk geen ver traging op. Als het goed is, heeft de farma ceut nu een kleine 300.000 vaccins aan ons land geleverd. De prik wordt toegediend aan zorgmede- werkers en gaat verder onder meer naar 60- tot 64-jarigen en mensen met het syndroom van Down of morbide obesitas. Het volgende vaccin dat op de nominatie staat om in Europa te worden goedgekeurd, heeft een onvervalst Nederlands tintje. Het gaat om de prik van Johnson Johnson, die door dochteronder neming Janssen in Leiden werd ontwikkeld. Goedkeuring door ge neesmiddelenautoriteit EMA wordt half maart verwacht. Elk land zijn eigen problemen Dat elk land zijn eigen problemen met de prikcampagne heeft, blijkt in Duitsland. Daar liggen in Ber lijn honderdduizenden vaccins van AstraZeneca te verpieteren in koelkasten, omdat mensen liever wachten op een prik van bijvoor beeld Pfizer, die in vaccinstudies betere resultaten liet zien. Uit ver schillende landen kwamen de af gelopen weken ook berichten dat de prik van AstraZeneca relatief heftige bijwerkingen had. Op sommige plekken werd de prikcampagne tijdelijk stilgezet. In België heerst er volgens Het Laatste Nieuws onrust onder verpleegkun digen. Zij krijgen het AstraZe- neca-vaccin, maar willen liever een prik van Pfizer of Moderna. In sommige zorginstellingen in Duitsland werd besloten om per soneel van zorginstellingen niet allemaal tegelijk in te enten, om dat te veel medewerkers zich na de prik ziek meldden. Vertrouwen De Duitse minister van Volksge zondheid sprak vrijdag zijn ver trouwen uit in het vaccin van AstraZeneca. Hij noemde het een 'veilig en effectief vaccin. De Ber- lijnse burgemeester Michael Mül- ler dreigde mensen die het vaccin weigeren achterin de wachtrij te plaatsen. In België ontkrachtte viroloog Steven van Gucht dat het vaccin van AstraZeneca 'minderwaardig' zou zijn. ,,Er is geen indicatie dat het vaccin niet zou beschermen tegen ernstige klachten. En be scherming tegen ernstige klachten is juist cruciaal, want dit voorkomt dat mensen in het ziekenhuis te rechtkomen.'' In Nederland mag een burger overigens niet kiezen tussen vac cins. Toch zijn er ook in ons land mensen die liever een andere prik zouden willen dan die van Astra- Zeneca, bleek afgelopen week in Zeeland. IN QUARANTAINE DAG 342 ik was even buiten geweest (de zon, daar was-ie!), kom thuis en hé, het bleek de Grote Knuffel Verjaardag te zijn. Ik was 'm al bijna vergeten. Zoals je ook nooit weet wanneer het nou precies Pasen of Pinksteren is. Meestal valt de Grote Knuffel Verjaardag ergens eind ja nuari. M'n vrouw bedacht 'm jaren terug om de kale, koude eerste twee maanden van het jaar op te vrolijken, na de over daad van sinterklaas, kerst en oud en nieuw. Waar de commercie Valentijns dag voor heeft gecreëerd, zeg maar. Alle knuffels uit het hele huis mogen voor een dag naar beneden en een plekje in de woonkamer opzoeken voor het feest. Taart meestal, liedjes. Maar de gebeurtenis zelf is het grootste spekta kel. Het halen en neerzetten der beesten eh sorry, knuffels. Hij viel dit jaar dus laat, de GKV, omdat we even een lekkere winter hadden ge had natuurlijk, en voor de rest hadden we ons kennelijk goed vermaakt tijdens de lockdown. Maar nu was het precies de dag ervoor. Met wagonladingen kwamen ze naar beneden, de dames en heren knuffels. Beren, tijgers, honden, poe zen, dolfijnen en natuurlijk ook Popo- Dodo en Panda. In dozen, in de armen van hun knuffelmoeders. En allemaal werden ze in hun eigen taal en timbre toegesproken. ,,Schatje! Daar ben je weer!'', klonk er in echt beers vanaf de trap. kleintjes weten natuurlijk ergens wel dat het onzin is, die vermenselijking van hun knuffels. Maar waag het niet dat hardop te opperen. Spreek niet van beesten als je knuffels bedoelt, ga niet toevallig of per ongeluk op of tegen zo'n knuffel aan zitten, want je krijgt de blik des doods en een schreeuw van veront waardiging: ,,Papa!'' Enfin, het was voor sommigen een ontroerend weerzien; grote Nijn en kleine Nijn bijvoorbeeld, die een jaar lang op verschillende etages hebben moeten leven. Diverse tantes en ooms, een echte familiereünie. En dan natuur lijk nog commentaren van de kleine mensjes zelf, die dit allemaal mogelijk maakten. ,,Dit is voor alle knuffels de gezelligste dag van het jaar, hè'', zei de oudste. ,,Vooral voor de nieuwe'', ant woordde de kleinste, die daarop aan al len bij elkaar de vraag voorlegde: ,,En zijn we blij?!'' Nou, wat denkt u dat het antwoord was? Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl 'Schatje! Daar ben je weer!' klonk er in echtbeers vanaf de trap. maandag 22 februari 2021 GO miioen vaccinaties C*5 1 T ?r a <7/ 3 ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS AstraZeneca stelt wat gele verde aantallen betreft teleur. Eind januari maakte de Brits- Zweedse farmaceut bekend in het eerste kwartaal 60 procent minder te leveren dan beloofd. Uiteindelijk lijkt dat nog minder te worden. Waar op 4,5 miljoen doses werd gerekend, is die ver wachting bijgesteld naar 1,4 mil joen, bijna 70 procent minder. Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. En het was meteen raak. Een instituut! Even voor de geschiedschrijving: de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5